Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Peter Ackroyd'un 'Poe: Kısacık Bir Hayat' başlıklı kitabı, yazarın ölümüyle başlıyor. Ackroyd, ilk bölümde, Poe'nun
 Reklam
Yetim sonunda ailesini buldu
05 Temmuz 2011 Salı 12:53
Peter Ackroyd'un 'Poe: Kısacık Bir Hayat' başlıklı kitabı, yazarın ölümüyle başlıyor. Ackroyd, ilk bölümde, Poe'nun üç dakika süren ve yalnızca dört kişinin katıldığı cenazesinden bahsediyor. Biyograf

Yetim sonunda ailesini buldu
 
Peter Ackroyd'un 'Poe: Kısacık Bir Hayat' başlıklı kitabı, yazarın ölümüyle başlıyor. Ackroyd, ilk bölümde, Poe'nun üç dakika süren ve yalnızca dört kişinin katıldığı cenazesinden bahsediyor. Biyografinin daha en başında, onun son nefesini verirken Tanrı'ya "Zavallı ruhuma yardım et!" diye yakarışını anlatması tesadüf değil. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden Poe, dünyada 'ebedi bir yetim' olarak yaşadı.

Bazı yazarların son anı bütün bir yaşamlarını içeren kısacık bir hikâye gibi olur bazen ve bunu nedense hiç yadırgamayız. Halbuki hayatın farklı katmanlarda devam ettiğine dair ne çok işaret var bu benzerlikte. Açıklamayacağımız düşler misali bizi korkutan başlangıçlar ve sonlar arasına sıkışan hayatların çetrefilli yollarında, ruhları rahatsız etmeden dolaşmak, bir okur olarak unutulmaz bir esere yapabileceğimiz en hakiki katkıdır. Edebiyat tarihini gerçeğin gücüyle değiştirebilen biyografileri okumayı biraz da bu sebeple seviyorum.

İngiliz romancı, denemeci, eleştirmen Peter Ackroyd, yazarların hayat hikâyelerinden romanlar yapmayı seven bir edebiyatçı. Oscar Wilde ve Chatterton'u anlattığı romanlarından sonra T. S. Eliot ve C. Dickens gibi ödüllü biyografilerini okuma şansı bulursanız her iki alanda da ne kadar yetkin olduğunu kolaylıkla fark edersiniz. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Poe biyografisi de en az diğerleri kadar çarpıcı. Kibrin yazarı yalnızlaştırdığı bir çağda, yazarların hayatlarını gelecek nesillere kalıcı imgelerle aktarma çabası kıymetli değil mi?

'Poe: Kısacık Bir Hayat' başlıklı kitap, yazarın ölümüyle başlıyor. Ackroyd, ilk bölümde, üç dakika süren ve yalnızca dört kişinin katıldığı cenazesinden bahsediyor. Biyografinin daha en başında, son nefesini verirken Tanrı'ya "Zavallı ruhuma yardım et!" diye yakarışını anlatması tesadüf değil. Okuru o son andan başlangıca döndürebilmenin dairesel aritmetiğini ancak Ackroyd gibi bir yazar sezebilir.

Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden Poe, aile şefkati özleminin, acılarının en ağırı olduğunu söylemiş. Dünyada 'ebedi bir yetim' olarak yaşadığına inanan yazarı, ölen genç ve güzel kadın imgesi yaşamı boyunca hiç rahat bırakmadı. Yoksulluk, kesif bir melankoliyle kuşatılmış ruh savrulmaları, düzenli çalışmaktan ve gündelik yaşamdan alıkoyan içme alışkanlığı, karısına karşı hissettiği eziklik bile onu böylesine yaralamadı anlaşılan.

Kitap onu yakından tanıyan dostlarının, yayıncılarının çelişkili yorumlarına yer verirken 'aslında o kimdi?' sorusuyla okuru baş başa bırakıyor. Utangaç, gururlu ve hassas mıydı? Yoksa dergilerde sevmediği çağdaşlarını intihalle suçlayan polemikler yapan acımasız bir adam mıydı? Yaşadığı dönemde edebi değerinin anlaşılmaması, belli ki onu anlatmayı çok sevdiği gotik hikâyeler gibi karanlık kuyuların dibine çekiyordu.

KUZGUN'DAN İLHAM ALAN FİLM ÇEKİLİYOR

The Raven (Kuzgun) şiirinden uyarlanan, bugünlerde çekimlerine başlanan ve muhtemelen gelecek sene vizyona girecek film, Poe'nun hikâyelerinden etkilenen bir seri katilin serüvenini anlatıyor. İlk çevrimi 1964'te yapılmış. Peki neden böylesine 'karanlık' hikâyeleri izlemeyi seviyor insanlar? Cevabı yine Ackroyd'un biyografisinde bulmak mümkün.

1845 yılı başlarında Poe bir gazeteci dostuna, "Tüm zamanların en güzel şiirini yazdım." demiş. Yayımlandığı dönemde büyük sansasyon yaratan, hâlâ Amerikan edebiyatının en ünlü şiirlerinden biri olan bu melodik ağıt, herkesin diline düşmüştü. 'Nevermore' (Hiçbir zaman) nakaratının yankısı zihinlerde umutsuzluğun simgesi haline geldi. Kısa zamanda edebi çevrelerde meşhur olan yazar, bu şiiri lambaları kapatıp ezgili sesiyle okuyormuş. Daha ziyade kadınları büyüleyen, farklı okumalara açık olan bu şiir, sevdiğinin yasını tutan bir adamın iç döküşüdür. Kendisi de 'Yazmanın Felsefesi' isimli makalesinde, "güzel bir kadının ölümü kesinlikle dünyanın en şiirsel konusudur" diye yazmış. Ancak Ackroyd'un vurguladığı gibi, geriye şiirin cesur tekniği ya da melodik yapısı değil, umutsuzluğun yarattığı dehşet duygusu kaldı: "Şu yukarda dönen gökle Tanrı'yı seversen söyle/ 'Ey kutsal yaratık' dedim, 'uğursuz kuş ya da şeytan!'/Azalt biraz kederimi, söyle ruhun cennette mi/Buluşacak o Leoner'la, adı meleklere konan/O sevgili, eşsiz kızla, adı meleklere konan?'/ Dedi Kuzgun: 'Hiçbir zaman".

Edgar Alan Poe; edebiyatın 'lanetli' yazarı, ahlaki, fiziksel ve zihinsel sarhoşluğuyla serserileşmeyi seven şairin karakteri zıtlıklarla tarif ediliyor: Hırslı ve basit, kıskanç ve ölçülü, çocuksu ve abartılı, korkak ve hırçın, kendine güvenli ve kararsız, küstah ve kendine acıyan bir adam...

Bense umutsuzluğa düştüğümde, kendisinin Kuzgun'u çağırması gibi 'karanlıklar prensi' diye seslenmeyi tercih ediyorum ona. Yalnızlık, hayal kırıklığı ve yoksulluğun neden olduğu gerçeklerden uzaklaşma tutkusu onu fantastik türün öncüsü yaptı. Hem, bilmez miyiz, başkalarının gözünde trajik olan hayat, onu yaşayan için muazzam bir tecrübe ve maceradır bazen. Doğduğundan itibaren kendini talihsiz addeden Poe, kendisinden sonraki pek çok önemli şair ve yazar tarafından takdir edildi, örnek alındı hatta kutsandı. Biyografinin dediği gibi 'yetim sonunda ailesini buldu'.
Referans: zaman.com.tr
Etiketler : Peter, Ackroyd, Poe, Kısacık, Bir, Hayat, yetim,Bu Haber Toplam 2353 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9671
Haberler artık Outlook'ta