KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hacettepe üniversitesi Tıp fakültesinden 1990 yılında mezun oldum.1995 yılında Koşu yolu Kalp ve Araştırma hastanesin de Kardiyoljoi uzmanı oldum.1999 yılında aynı hastane de iken Doçent oldum.1998 yılında Avrupa Kardiyoloji cemiyeti ekokardiyografi grubu tarafından”Genç Araştırmacı Ödülü”nü aldım.Son 5 yıldır Medicalpark hastanesi bünyesin de çalışıyorum.Girişimsel Kardiyoloji ile ilgili oldukça fazla deneyimim var.

 

Kemerburgaz Üniversitesinde kısa bir süre önce Profesörlüğümü aldı

 

KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Kalp göğüs kafesi içinde, akciğerlerin üzerinde yer alır. Tüm canlı varlıkların hayat merkezidir. Vücudumuza ritmik kasılmalarla besini, oksijeni ve kanı pompalar. Vücuttaki diğer kaslar gibi kalbin de düzgün çalışması için oksijene ihtiyaç vardır. Kalbin bu ihtiyacını karşılaması için besleyici damarlar olan koroner arterler bulunur. Bunlarda meydana gelebilecek herhangi bir problem çok ciddi sorunlara yol açabilir.

 

KALP YETMEZLİĞİ

 

Kalbin güçsüzleşerek en önemli görevi olan kan pompalama işlevini yapamamasıdır. Kalp krizi sonrası oluşan hasarlar, kan basıncının artması ve virüs enfeksiyonları kalp kasının zayıflamasına neden olurlar. Kalpte tek yönlü dört kapakçık vardır ve bunlar kanın tek yönlü olarak akmasını sağlamakla görevlidirler. Bu kapaklardan bir tanesi açıp kapama görevini aksatırsa, bu sorunlu işlev kalp yetmezliğine sebep olabilir. Kalp yetmezliğinin sonucu olarak kan dolaşımı yavaşlar. Bu durumda kalp vücudumuz için gerekli olan besini ve oksijeni yeterli miktarda pompalayamaz ve biriken kan kalpteki basıncı arttırır. Bu artan basınç vücuttaki diğer organları da doğrudan ya da dolaylı olarak etkiler. Mesela, kalpte biriken kanın bir kısmı akciğerde birikip akciğerde sıvı birikimine sebep olabilir. Bunun yanında zayıflayan kan dolaşımının sonucunda dolaşıma dönemeyen kan bacaklarda birikerek şişmelere sebep olabilir

 

RİSK FAKTÖRLERİ

 

Kalp hastalıklarının birçok sebebi vardır. Bunlardan en riskli ve değiştirilemeyeni genetik olanıdır. Özellikle şeker hastalığı ve yapı olarak stresli olan kişiler yüksek oranda riske sahiptirler.

 

Daha önce ailede kalp krizi geçirmiş anne, baba ya da kardeşler bulunuyorsa kişinin kalp krizi geçirme ihtimali fazladır. Aileden kalıtsal yollarla gelen yüksek kolesterol tedavi edilmezse anjine, kalp krizine ve gençlerde bile ölüme sebep olabilir. Yüksek kolesterol erken teşhis edilip ciddi diyetlerle ve ilaçlarla tedavi edilirse olumlu sonuçlar alınır.

 

Aileden genetik olarak gelen risklerin dışında yaşam tarzından dolayı kalp hastalığı gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle aşırı sigara ve alkol kullanımı, çok yağlı gıdalarla beslenmeden dolayı oluşan yüksek kolesterol, obezitenin sonucu olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, hareketsizlik ve stres kalp hastalıklarını arttıran birer risk faktörü olarak sayılabilir. Bütün bunlar kontrol altına alınıp sağlıklı bir yaşam sürdürüldüğü takdirde kalp hastalığının yerini kalp sağlığı oldukça iyi bireylerin yetişeceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır

 

TEDAVİ

 

Kalp hastalıklarının tedavisi için dikkatli kullanılması gereken özel ilaçlar vardır. Bunun dışındaki tedaviler cerrahi işlem gerektirir.

 

Hastaya uygulanacak anjiyo sayesinde koroner damarlar genişletilir ve kanın rahat bir şekilde akması sağlanır. Hasta hastanede bir gün dinlendirilir ve evine gönderilir. Kullanılan ilaçlara ve anjiyo tedavisine rağmen hasta hala acı çekiyorsa koroner damar bypass ameliyatı gerekir. Ameliyat sırasında hasta tamamen uyutulur. Bacaktan alınan damar tıkanmış olan yerin yanından geçmek şekliyle gerekli yere dikilir. Saatlerce süren ameliyat esnasında hasta  kalp-ciğer makinesine bağlıdır. İki ya da dört günlük yoğun bakımdan sonra herhangi bir aksilik yoksa hasta evine gönderilir
Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 19.03.2019 tarihinde yazdırılmıştır.