Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Gülay Göktürk
25 Temmuz 2012 Çarşamba
Yerel yönetim reformu: Tam zamanı

Önceki gün Akşam Gazetesi’nin manşetten verdiği habere göre, AK Parti bir yerel yönetim reformu paketini tartışmaya sunmak üzereymiş.

Rapor; yerel yönetimler konusunda uzman olan Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Van Milletvekili Mustafa Bilici, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu'nun imzalarını taşımaktaymış.

Haberden öğrendiğimize göre, raporun en dikkat çekici noktası, valilerin yetkilerinin azaltılması; il genel meclisi ve ilçe belediyelerinin kaldırılması ve her ilin sadece tek bir belediye başkanı ve tek bir yerel meclisle temsil edilmesi...

Bu meclisin yetkilerinin neler olacağı, daha önce merkezi yönetimde bulunan hangi yetkilerin oluşacak yerel meclise devredileceği henüz tam olarak belli değil ve eminim ki rapor gündeme geldiğinde asıl tartışma da bu noktada dönecek. Tabii bu tartışmada kimilerinin, somut durum ve somut ihtiyaçlar ışığında, hangi yetkilerin devredilip nelerin devredilememesi gerektiğini tartışmak yerine "Eyalet sistemi geliyor, üniter devlet güme gidiyor, Türkiye bölünüyor" gibi klişelerle saldırıya geçeceğini ve konuyu ideolojik bir çekişme haline getirmeye çalışacağını tahmin etmek zor değil. Bütün bunları yaşayacağız. Ama şu anda önemli olan, uzun bir bekleyişten sonra AK Parti’nin nihayet yerel yönetimde reform meselesini gündeme getirmiş olması...

Neden tam zamanı?

Aslında, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi Türkiye açısından vakti çoktan gelmiş, hatta geçmiş bir reform. Bu büyüklükte bir ülkeye bir zamanlar biçilmiş olan idari yapının artık çok dar geldiğini yıllardır söyleyip duruyoruz. Ayrıca, böyle bir reformun Kürtler’le gönüllü bir birlik içinde bir arada yaşayabilmek için önemli bir araç olabileceğini söylemekten de dilimizde tüy bitti.

Dolayısıyla yerel yönetim reformunun on yıllardır "zamanıydı" ama hiç bu kadar "zamanı" değildi...
Çünkü bu günler, yine "Dört parçanın birleşip bağımsız bir Kürdistan oluşturması" senaryolarının yeniden alevlendiği günler...

Irak’ta işgal sonrası oluşan Özerk Kürt Bölgesi’nin ardından şimdi Esed’in sarsılmasıyla birlikte Suriyeli Kürtler’in de yaşadıkları şehirleri ele geçirmesi ve Batı Kürdistan’ın özgürlüğünden söz etmeye başlamasıyla, "Büyük Kürdistan"ın Türkiye parçasının da koparılması senaryolarının gündeme geleceği bir dönemdeyiz.
İşte böyle bir dönemde AK Parti’nin Kürtler’in kendi şehirlerinin yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalarını sağlayacak bir reformu gündeme getirmesi, zaten ayrı devlet projelerine hiçbir zaman sıcak bakmayan geniş Kürt kitlelerini son derece olumlu etkileyecektir.

"Daha azı" mı, "daha çoğu" mu?

Taraf’tan Kurtuluş Tayiz, cuma günkü yazısında Irak ve Suriye Kürtleri kendi devletlerini kurmaya bu kadar yaklaşmışken, "Türkiyeli Kürtler’in bundan daha azını istemesi mümkün mü" diye soruyordu.

Bense bu sorunun Kürtler’in büyük çoğunluğunun ruh halini hiç mi hiç yansıtmadığını düşünüyorum.
Şu anda bir iç savaşa girmek üzere olan bir ülkede ayrı devlet kurmak uğruna, bir yandan Esed’in oyunlarıyla baş etmek, bir yandan dış güçlerin kumpaslarına gelmemek, bir yandan Hür Suriye Ordusu’yla savaşarak; binbir türlü dinsel ve etnik grupla çatışarak ayakta kalmaya çalışmak, yıllar ve yıllarca kan gölü içinde yaşamak "daha çoğu"na sahip olmak mıdır?

Hangi aklı başında Kürt istikrarlı ve güvenli bir ülkenin eşit yurttaşı olarak yaşamayı böyle dipsiz bir kuyuya düşmekten "daha az" olarak görebilir?

Gözünü iktidar hırsı bürümüş bir avuç PKK’lı şef, belki...

Ama milyonlarca Kürt’ün Suriye’deki Kürtler’e imrenerek bakacağını zannetmek için gerçekten de bu halkı hiç tanımamak gerek.

Ben, Ortadoğu’da etnik ve mezhepsel kavgaların her kızışmasında, Türkiyeli Kürtler’in onların yerinde olmadıkları için şükrettiklerini düşünüyorum.

Yeter ki devlet, Kürt yurttaşlarını her bakımdan eşit yurttaş yapabilsin ve yeter ki ülkenin her bölgesiyle beraber Kürt bölgesine de geniş bir yerinden yönetim yetkisi verebilsin.

Eğer AK Parti yerel yönetimin güçlendirilmesi yolunda ciddi bir atağa kalkarsa, bu atak Kürt sorununun demokrasi içinde çözümü bağlamında TRT Şeş’in kurulmasından bu yana yaptığı en önemli reform olacak.
Dileyelim de dağ fare doğurmasın ve hazırlandığı söylenen bu çalışma bir zamanlar Ömer Dinçer’in hazırladığı reform taslağının akıbetine uğramasın.

Alıntı: http://gundem.bugun.com.tr/yerel-yonetim-reformu-tam-zamani-199758-makalesi.aspx

Bu Yazı Toplam 3177 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
21 Aralık 2013 Cumartesi 21:03
atila özdemir
Bu nerden çıktı havayı dağıtma taktiği yemezler..........
 
Yorum Ekle Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.7968
Haberler artık Outlook'ta