Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

N.K.T
22 Ağustos 2009 Cumartesi
sorry Kardeşim sorry

Hani bazen sıkılırız hayatımızda yeni bir şeyler olsun isteriz imkânımız varsa eski görüntümüzü sıyırıp yeni görüntümüzü giyeriz, arabamızı, evimizi değiştiririz hatta abartır tamamen farklı bir iklimde alışık olduğumuz yaşam koşullarını bırakıp yeniden yeşermeye çalışırız
.
             
Eee…   Malum her iklim her bünyeye uymaz ama olsun gayretler genelde iyi niyetliyse ve gerekliyse bir şekilde biz zorlansak da bizden sonrasına uygun şartları oluşturuz ya da oluşturduğumuzu sanıp şimdiki Alamancı Türklerin konumuna düşeriz.

               Çok zaman düşünürüm evrimleşirken nerede hata yapıyoruz diye hangi basamağı atlıyoruz. Darvin Amca’nın maymunlarının bazılarının da yaptığı gibi bazıları insan olabilmişse olamayanlar mutlaka ders saatlerinde uyuyorlardır sonrada sınavda yaptıkları maymunluklar onları kurtarmaz Darvin’de der ki:-Ey sevgili maymunlarım öndeki üç sıra bir sonraki faza geçsin sen arkadaki şebek sen de git şebekliğe devam et.

                Hepimiz bu evrimin insan boyutunda olsak da kişisel evrimlerimizin farklı safhalarındayız yani genelde insan görüntüsüne ulaşmış özelde zaman zaman terliksi hayvan bile olamamış organik yapılarız. Ve ilerleyen zamanla birlikte gelişip olgunlaşıyoruz en azından olgunlaşamasak bile öyle olması gerektiğini biliyoruz.

                 Biyolojik gelişimin bir de sosyal boyutu var ve sosyal boyutunda ise iletişim devreye giriyor aynı elektrik direkleri gibi karşımızdakinin ampulünün yanmasını istiyorsak öncelikle elektriğin iki taraf içinde taşıdığı anlamın aynı olması gerekir sonra ileti kanalının bir kaynağa bağlı, kesintisiz ve uygun iletken olması önemlidir. Yine de karşıda ampul hala yanmıyorsa o zaman faturayı ödememiş, ampul patlamış ya da başka teknik sorunlardan kaynaklı olabilir üzerimize alınmamıza gerek yoktur. Elektriğin iki taraf içinde aynı anlam taşımaması Babillerden beri yaşadığımız en büyük sorundur efsaneye ve pek çok kutsal kitaba göre denir ki: İnsanlar, Tanrıya ulaşmak ve ona daha yakın olabilmek için, uyum içerisinde ve büyük bir istekle göğe yükselen bir kule inşa etmeye girişmişlerdir. Kule, çok geçmeden yükselmeye başlamış ve bunu gören Tanrı, kuleyi inşa eden her insana ayrı bir dil vermiş, onları dünyanın dört bir tarafına savurmuştur. İnsanlar birbirleriyle anlaşamadıkları için kulenin yapımı da durmuş ve dünya üzerinde çok sayıda ulus ve bu uluslara ait binlerce dil türemiştir. Babil Kulesi, yeryüzündeki ulusların ve onların konuşmakta olduğu binlerce dilin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bir inanış unsurudur. Başka dilleri konuşan insanları anlayamamamızın bu açıdan bakıldığında hayrete şayan bir tarafı yoktur. Mesele aynı ülkede yaşayan, aynı dili konuşan insanların da birbirini anlamaması.
              
  
Bilgi, görgü, eğitim, etnik köken gibi unsurlardan kaynaklı olan farklılıkları da bir nebze saygıyla karşılıyor ve hoş görebiliyorum ama katlanamadığım bir durum var ki dilime tecavüze yeltenen yabancı sözcükler. Nerede oturuyorsun baby? She Mall’in karşısı tatlım. Hastaneler hospital oldu, pastaneler patiserri, kahvehaneler cafe hala okullara el atamadılar ama ona da gerek kalmayacak bu gidişle ve bu durum cidden beni hem üzüyor hem de canımı sıkıyor son zamanlarda. 

                Geçenlerde bir grup arkadaş oturup sohbet ediyoruz bir bey sözde espri yapıyor tabi ortamda tepki yok ardından sorry yine toparlıyor ortamı tam ele geçiriyor artık fethedilmeyi bekliyoruz hepimiz İstanbul gibiyiz yine sorry deyip bir ipe sapa gelmez bir espri yine bizde evde kalmış kızların yaşadığı hayal kırıklığına benzer bir tepki sorry şekerim şöyle ,sory şekerim böyle en sonunda dayanamadım kardeşim ben anlamam sorry mori sabahtan beri sorry anladım da ne sorry kime sorry o biraz sorry’madan beklesin motor soğusun biraz sen de turla azıcık hava alırsın bırak da bizde birbirimize soralım bakalım kimin derdi tasası var derman olalım birbirimize senin sorry lerin dermanı yok bizde. 

                Şimdi çok ayıp bir eğitimci hoş görülü ve nazik olmalı diye düşünebilirsiniz ama benimde bir sabrım var çok sorry.

 

 

 

 

 

 

Bu Yazı Toplam 1751 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
25 Ağustos 2009 Salı 14:43
Bünyamin Akkaya
DİL, İLETİŞİM VE ELEKTRİK ALMA<br /> Son günlerde basında bir "tasfiye" söylentisi var. Bunu yayanların elbet kendilerince tasfiye kriterleri de mevcut ve beni ilgilendirmiyor.<br /> Ama şöyle bir göz attığğımda, ulusal basında yıllarca belli köşeleri tutan yüzlerce köşe yazarı görüyorum. Yüzde doksanı kesinlikle kendi okur kitlelerince bile okunmuyor. Dil-iletişim ve okuyana elektrik veren bir öz yok yazılarında. Sory bile demeden ha babam yazıyor muhteremler.<br /> Ama o-kun-mu-yor-lar.<br /> Biz de böyle arama motorlarından cevherleri bulup okuyoruz. ve tabi bizi bulanlara da okutuyoruz:)<br /> www.blogcu.com/bunyaminakkaya<br />
 
Yorum Ekle Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9067
Haberler artık Outlook'ta