Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yılmaz Öztuna
20 Haziran 2009 Cumartesi
Avrupa`yı şaşırttık

Başyazarı Yılmaz Öztuna, Türkiye`nin hızlı bir gelişim kaydederek gelişimini tamamlayıp Avrupa`nın kapısını ciddi şekilde çalmasının Avrupa`yı şaşırttığını kaydetti. Genel Yayın Müdürümüz Fuat Bol ve yazarımız İsmail Kapan`ın ortaklaşa hazırladığı `Çerçeveden Yansımalar` programına Başyazarımız Yılmaz Öztuna konuk oldu. TGRT HABER TV`de yayınlanan programda Öztuna, hem seyircilerin sorularını cevaplandırdı hem de Türkiye`nin şu anki konumunu ve ABD-İran ilişkilerini değerlendirildi. Öztuna, `Avrupa, Türkiye karşısında şaşırdı. Avrupa, 30-40 sene önce Türkiye`nin birliğe girmesini samimiyetle isterken, şimdi hızlı nüfus sebebiyle zorlanmaya başladı. Rusya karşısında büsbütün şaşıracaklardır` dedi. Ancak, birlik ülkelerinin Türkiye`ye karşı gösterdiği tepki ve direnmeyi Rusya karşısında gösteremeyeceğini dile getiren Öztuna, `Mesela, Avusturya Türkiye`de karşı çıkabiliyor ama Rusya`ya karşı çıkmak tehlikelidir. Türkiye`ye hayır demek tehlikelidir ama Rusya`ya tepki göstermek daha tehlikelidir` değerlendirmesinde bulundu.

 

Batı ile uyum içinde

 

Gösterilecek tepkinin olumsuz etkilerinin kısa sürede görüleceğini belirten Öztuna, birlik dışında kalan Rusya`nın ayrı bir birlik kurmaya girişeceğini ifade ederek, `Ne yapacak Rusya... Avrupa`dan rahatsız olan devletlere, `Gelin etrafımda birleşin` diyecektir. Avrupa, bu noktaya gelmemek için şimdiden tedbirli davranıyor` diye konuştu. Rusya`nın her zaman gücünü çok iyi tartabildiğini ifade eden Öztuna, bunun örneğini ABD-İran ilişkilerinde ortaya koyduğunu belirtti. Öztuna, şöyle devam etti: `Rusya, İran konusunda ABD`nin önüne taş koyuyor ama adımlarını çok dikkatli atıyor. Batı ile çatışmamaya çalışıyor. Mesela, doğrudan doğruya Avrupa`nın uyruğuna girmek isteyen eski devletlerine karşı rahatsız oluyor. İşte Rusya, AB`ye girecekse de hazırlıklı ve kuvvetli olarak gidecektir.`

 

Rusya da kapıyı çalacak

 

Rusya ve Çin`in geleceğiyle ilgili analizlerde bulunan Yılmaz Öztuna, `Rusya, Avrupa medeniyetinin bir parçasıdır. Hatta Avrupa medeniyetinin bazı bölümlerinde birinciliği vardır. Mesela balede Rusya geçilemiyor. Teknik sahada Avrupa`dan ayıramayız` dedi. Bu özelliği sebebiyle Rusya`nın Avrupa`ya çok yakın durduğunu ifade eden Yılmaz Öztuna, `Rusya kendini toparlayıp, tam bir Avrupa devleti olacaktır. Putin veya onun halefi olan birisi, Avrupa Birliği`nin kapısını er geç çalacaktır` şeklinde konuştu.

 

ABD geri adım atmaz

 

ABD-İran gerginliği üzerinde de analizler yapan Yılmaz Öztuna, şunları söyledi: `ABD`nin geri adım atabileceğini hiç düşünmüyorum. Çünkü bütün iddialarından vazgeçmesi olur. ABD`nin yıkımı olur ve bu da Asya`dan, petrolden, terörle mücadeleden ve İsrail`in savunulmasından geniş ölçüde vazgeçmesi demektir. Bu durum, prestijinin yıkılması demektir. ABD`nin ve halkının istikbalini kör eder ve ekonomisini sarsar. Niyetinde yumuşama olabilir ama tamamen vazgeçmesi ve İran`a `atom bombanı yap` demesini kesin şekilde mümkün görmüyorum. İran diplomasisi çok tecrübelidir. Kıvrak olabileceğini biliyoruz. Saddam politikasına benzemez. İran politikası daha hesaplıdır ama İran rejimi çok katıdır ve kendi ideallerine çok bağlıdır. Kendi rejimleri dışında herhangi bir rejimi beğenmeyen ve kendi rejimlerinin dünyaya hakim olmasını isteyen bir yapıdalar.` Savaşa doğru gidiyoruz

 

Ahmedinecad faktörünü de ele alan Yılmaz Öztuna, `Ahmedinecad, bir mühendistir ve ihtilalde yetişmiş biridir. Çok vatanperver, dinine-imanına bağlı, dehşetli İran milliyetçisi, samimi, güçlü ahlak sahibi, parada pulda gözü olmayan biri. Ama politik tecrübe bunlarla kazanılmıyor` şeklinde konuştu. Ahmedinecad`ın, kendi halkının dini ve milli duygularını diri tutmak için çaba gösterdiğini söyleyen Öztuna, `Rusya`nın, Japonya`nın kalkışmadığı bir işe girişiyor ve halkını diri tutmaya çalışıyor. İnansalar, inanmasalar da hoşlarına gidiyor ama İran politikasını bir yerde patlatabilir. Bir yerde dönüş yapabilir. Şimdilik adeta üçüncü dünya savaşına gidiliyor` değerlendirmesinde bulundu. İran dış politikasının esnek-kıvrak olduğunu dile getiren Öztuna, `İranlı yöneticiler şöyle diyebilir: Çalışmalarımızı dünya sulhu için geçici olarak durdurduk. Kriz çözüldüğü zaman çalışmalara devam edeceğiz derler` şeklinde konuştu. Öztuna, yakın zamanda yapılan `Dosya Birleşmiş Milletler`den Uluslararası Atom Kurumu`na gönderilirse düşünürüz` şeklindeki açıklamayı da kıvrak siyasetin bir parçası olarak değerlendirdi.

 

Üs değil asker istiyorlar

 

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice`ın Türkiye ziyaretini değerlendiren Yılmaz Öztuna, `Ortak Vizyon` belgesiyle ilgili görüşlerini de açıkladı. Öztuna şöyle dedi: `Ortak vizyon belgesini, ilişkiyi birden bire kesmemek, münasebetleri canlı tutmak için vakit kazanmak olarak değerlendiriyorum. Böyle bir belgeye bunun ötesinde bir kıymet vermiyorum` dedi. İran konusunda ABD`nin, Türkiye`ye çok tahammül gösterdiğini ifade eden Öztuna, `İran konusunda Türkiyesiz bir plan mümkün ama çok zor. İncirlik Üssü`nün stratejik değeri kalmadı. Bulgaristan 10 yıl boynuca üs verdi. Türkiye`den İncirlik`i istemeyecekler. Türkiye`nin doğrudan doğruya ordusunu, askerini kullanmak istiyorlar ama bu defa da söyleyemedi. Çünkü Dışişleri bakanımız ve Başbakanımız ayrı ayrı görüşerek, PKK meselesini açtı. Bu da diplomasiye uygun değildir. Hanımefendi, İran için geldi ama konuşulamadı. PKK`nın konuşulması, `Ben İran`ı konuşmak istemiyorum` demektir.`

 

ABD`nin beklentisi var

 

İran`ın ambargoyla dize getirilmesi konusunun seçenek olarak gündemde olmasına rağmen tercih edilmesinin zor olduğunu kaydeden Öztuna, `İran`a ambargo tatbiki zordur. Birleşmiş Milletler`den bu kararın çıkması zor. ABD, ambargoyu bir safha olarak alabilir ama doğrudan doğruya bombardıman etmek istiyor. Ayrıca, İran`ın içindeki muhalif unsurları kullanmak istiyor. Başkan Bush, İlham Aliyev`le Güney Azerbaycan`ı konuştu. Büyük Azerbaycan konuşuldu. Başka konu yoktu. Türkiye`den de bir şeyler bekleniyor` diye konuştu. Öztuna, ABD`nin özellikle Türk Genelkurmayı`ndan, İran konusunda bir ümit beklendiğini de dile getirdi. Öztuna, ayrıca savaş çıkması halinde İran füzelerinin de İsrail`e yetişemeyeceğini ifade etti.

 

>>> Osmanlı neden çöktü?

 

Osmanlı İmparatorluğu`nun çöküşünü hazırlayan sebeplere değinen Tarihçi-Yazar Yılmaz Öztuna, `Osmanlı İmparatorluğu, anavatan ve sömürge ayırımı olmayan bir yapıdadır. Osmanlı, bir müddetten beri Avrupa`da hasıl olan teknolojik yenilikleri takip edemedi. Yalnız askeri keşifler takip edildi. Fakat ordusunu, Avrupa ordusu gibi düzenleyemedi. Modernleşmeye karşı direnç oldu` dedi. Öztuna, bunun da zaman kaybına sebep olduğunu söyledi.

 

Rumelili Talat Paşa

 

Yeni düzene karşı direncin zamanla sıradan tepkiden darbeye dönüştüğünü kaydeden Yılmaz Öztuna, İttihat ve Terakki Partisi ve Talat Paşa ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Öztuna, `Talat Paşa`nın dostları çok kuvvetli olmasına rağmen düşmanları da çok kuvvetlidir. Çok esmer, siyah gözlü ve Rumelili olmasından dolayı `Çingene Talat` lakabı takılmış. Bunlar külliyen yalan. Talat, çok milliyetçi olduğu için onu yaralamak için öyle dediler` diye konuştu. Talat Paşa`nın 15 yaşında hocasını dövüp okuldan kovulmasına rağmen Sadrazamlığa kadar yükselme hikayesini anlatan Öztuna, `Ölümden korkmaması, ikna edici, samimi, vatanperver, milliyetçi ve mason olması, sivil kanatta sivrilmesine sebep oluyor. Osmanlı 1913-1916 döneminde Talat Paşa`nın elindeydi. Birinci Cihan Savaşı`na girerken, elinden gelmesine rağmen direnmemesi, en büyük kötülüğüdür.` Osmanlı İmparatorluğunun ebedi olarak imparatorluk şeklinde kalamayacağını ifade eden Yılmaz Öztuna, `Osmanlı; İngiltere örneğinde olduğu gibi kendi kendini tasfiye edecekti. Osmanlı da tasfiyeye mahkumdu. 1940`lı yıllarda tasfiye edilecekti. Bağlı devletlerle müzakere başlayacaktı. Kendi irademizle tasfiye edecektik. Balkan ve Cihan savaşı felaketlerini yaşamayacaktık. Ekonomik bir kayıp olmayacak ve daha gelişmiş bir ülke olacaktık. Atatürk daha binbaşı iken arkadaşlarıyla hangi eyaletlerin bizde kalıp kalmayacağını tartışıyordu zaten` şeklinde konuştu. Milli mücadele başlatıldı

 

Osmanlıyı dağılma sürecine getiren İttihat ve Terakki Partisi`nin kurtuluş savaşının da zeminini oluşturduğunu açıklayan Yılmaz Öztuna, `İttihat ve Terakki Partisi, Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerinin nüvesini teşkil ediyor. Mustafa Kemal bu cemiyetleri toplayıp milli mücadeleyi başlatıyor. Mustafa Kemal de aslen ittihatçıdır ama erkenden ayrılmıştır` dedi. İttihat ve Terakki döneminde Atatürk`ün sevilmediğini ve Enver Paşa`nın tercih edildiğini kaydeden Öztuna, `Umumiyetle Mustafa Kemal`e destek verilmiyor. Devlet kurulduktan sonra Mustafa Kemal`in kenara çekilmesi ve işi ittihatçılara bırakması isteniyor. Mustafa Kemal`in Talat Paşa ve Cemal Paşa ile pek sıkıntısı yoktur ama Enver Paşa ile arası açıktır. Zihniyet bakımından Atatürk ile İttihat ve Terakki`yi fazla rabıtalandırmamak gerekiyor` şeklinde konuştu.

Bu Yazı Toplam 1064 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.8616
Haberler artık Outlook'ta