Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Fatma Tuncer
20 Haziran 2009 Cumartesi
Ölümden Korkuyor

Üç çocuk annesi bir bayanım. Kalabalık bir aileye sahibiz. Evlendiğimde kayınvalidemle aynı evde yaşamaya başladık. Bir sorunumuz olmadı, birbirimize destek verdik. Çocukları büyütürken kayınvalidem bana tecrübelerini aktararak yardımcı oldu. Altı ay önce onu kaybettik. Bu acı kayıp hepimizi çok sarstı, özellikle küçük kızım bu olaydan sonra içine kapanık bir çocuk oldu. Artık eskisi gibi gülüp oynamıyor, kardeşleriyle birlikte parklara gitmiyor...

 Son günlerde bana ölümle ilgili sorular soruyor. İnsanlar ölünce nasıl dirilecek? Ahiret nasıl bir yer? Babaannem şimdi ne yapıyor? Biz onu ne zaman göreceğiz? İnsanlar neden ölürler? gibi sorularla beni korkutuyor. Geçenlerde bir defteri elime geçti, karıştırdığımda ölümle ilgili yazılarla karşılaştım. Özellikle "Annemin ölmesini istemiyorum" diye başlıklar atmış. Ölümden korkan küçük kuş yavruları çizmiş...

  Kızıma ölüm olgusunu nasıl anlatabilirim? Ona ölümün doğal bir şey olduğunu nasıl ifade edebilirim? Babaannenin ölümüyle ilgili onu nasıl ikna edebilirim? Kızım ilkokul ikinci sınıfa gidiyor, onun yapısına uygun olarak nasıl davranabilirim? Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Serpil Y.

 Somut Örneklerle Ölümü Anlatın

  Serpil hanım, kalabalık bir aile ortamınızın olması sizin için de çocuğunuz için de büyük bir şans... Böyle ortamlarda yaşanan acılar ve gündelik sıkıntılar aile bireyleri tarafından paylaşılarak azaltılır. Siz de yaşadığınız acıyı aile içinde paylaşarak kayınvalidenizin ölümüne alışmaya çalışmışsınız. Serpil hanım ne yazık ki, çocuklar olaylara biz büyükler gibi anlamlar veremiyorlar. O yüzden yaşadığımız bazı sorunlar onların dünyalarında daha farklı izler bırakabiliyor. Anladığıma göre, çocuğunuz babaanneyi çok seviyordu ve onun ölümünden sonra, ölümle ilgili olumsuz bir senorya geliştirerek, ölümle birlikte sevdiği kişilerden ayrılacağını düşünmeye başladı. Bu durumda çocuk önce anne baba gibi birinci derecede yakınlarını kaybetmekten korkar. Kardeşim, çocuğunuzla konuşarak, ona, ölümün doğal bir durum olduğunu, her canlının bir doğumu bir de ölümünün olabileceğini ve ölen kimselerin ahiret gibi bir yerde yaşamaya devam ettiklerini, bunun doğal bir şey olduğunu ifade ediniz. Sanırım cocuğunuz daha önceden de ölümle ilgili sorular sordu ve siz anlatmaya çalıştınız. Serpil hanım, çocuğunuzun zihnindeki kendisini sevdiklerinden ayıran o olumsuz ölüm senaryosunu değiştirmek için onunla konuşmaya devam edin. Bunu yaparken, cehennem ve ceza vurgusu yapmamaya özen gösterin. Çünkü, çocuk olayları somut düşündüğünden bu tür olayları farklı algılayabiliyor ve Allah'ın sürekli cezalandıran bir varlık olduğuna inanabiliyor. Buna fırsat vermemek için ağırlıklı olarak Allah'ın insanları sevdiğini, varlıkları kuşattığını, Hz. Peygamberin insanlara ve çocuklara nasıl muale ettiğini anlatınız. Çocuğuzu akranlarıyla oynamaya ve paylaşım ortamında bulunmasına teşvik ediniz. Selam vedua ile.

  Çocuğuma Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İstiyorum

 On dört yaşında bir kızım var. Dersleri iyi, sosyal etkinliklere de katılıyor. İleride büyük bir yazar olmak istediğini söylüyor. Biz de onun bu düşüncesini destekliyoruz. Fakat, kızım hiç kitap okumuyor, kendini geliştirmiyor. Onu yanıma çağırıp, "Bak kızım, ben okumaya fırsat bulamıyorum, ama senin vaktin var, okumalısın" diyorum. Peki diyor ama okumuyor...Sırf onun için kitapçıları dolaşıyor ve çeşit çeşit kitaplar alıyorum ama hiç açmıyor. Ben çok istediğim halde babam okutmadı ve liseyi ancak bitirebildim ama onun okumasını istiyorum. Sadece dersleriyle kalmayıp, farklı konularda kitaplarla da iç içe olması ve kendini geliştirmesi için dua ediyorum. Bana bu konu da ne tavsiye edersiniz? Onu okumaya nasıl teşvik edebilirim? Yeşim Ç.

  Ona Örnek Olunuz

  Yeşim hanım, çocuğunuzun dersleri iyiyse onu pek de fazla sıkmayınız. Gençler ergenlik döneminde derslere, kitaplara karşı biraz ilgisiz olabilirler. Kızınız bu dönem ağırlıklı olarak arkadaşlarıyla olmak isteyecek ve onlarla vakit geçirmekten keyif alacaktır. Onun içinde bulunduğu durumu göz önünde tutarak, kitap almak istediğinizde, ya da onu okumaya teşvik ederken, zorlayarak, eleştirerek hareket etmeyin, birlikte yapalım diyerek işbirliğine girin. Bunun için şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.


  Kızınızı eleştirmeyin, sevgi ve anlayışla yaklaşın. Kitap seçiminde onun fikirlerini de alın, birlikte okuyalım, birlikte kritik yapalım deyin. Önce kendiniz okuyarak ona örnek olun. Selam ve dua ile.

Bu Yazı Toplam 1076 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.8549
Haberler artık Outlook'ta