Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Göktürk Ataman Uygur
26 Mayıs 2009 Salı
Bin ülkeli bir dünya!!!

   1555 tarihinde yapılan Ausburg Antlaşması sonunda Avrupa, imparatorluk jeopolitik düşünce ve uygulamalarına alternatif olarak siyasi bakımdan güçlü ulus devlet anlayışı ve sekülerlik ilkesini yeni bir nizam olarak uygulamaya başladı. Bunun siyasi bakımdan en büyük sonucu imparatorlukların sonunu hazırlayan Fransız Devrimi düşünce akımlarına temel teşkil etmesi oldu. Bu gelişme başta 20 ayrı ırk ve 21 ayrı dilin konuşulduğu çokuluslu Osmanlı İmparatorluğunun yıkımına zemin hazırladı. Birinci Dünya Savaşıyla birlikte Almanya, Avusturya- Macaristan ve Osmanlı imparatorlukları tarihe karıştı.

   Endüstri Devrimi sonucu zengin uluslar 1800’lü yıllar boyunca üretim fazlası ürünleri için pazar arayışı içine girdiler. Aranan pazar sömürgecilik yoluyla bulundu. Yeni sömürgeler doyurulması gereken yeni nüfuslar demekti. Buharlı trenler nakliyede büyük kolaylık sağladı yüklü miktarda mal uluslararası pazarda dolaşma imkanına kavuştu. Zincirleme olarak artan talep üretim için hammadde gereksimini artırıyor. Hammadde gereksinimi sömürülecek yeni coğrafyalar bulmayı zorunlu kılıyor. Bunun sonucu Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında dünyadaki karaların %84’ü Avrupalıların işgali yada denetimine girmişti. Birinci Dünya Savaşı’nın hemen arkasından dünya yeniden şekillendiriliyor. Yeni bir dünya, yeni bir düzen kurulması için temeller atılıyor. Birinci Dünya Savaşını bitiren antlaşmalardan memnuniyetsizlik duyanlar kısa süre sonra dünyayı tekrar ateş topu haline getirdiler. İkinci Dünya Savaşı sonrası ise yaklaşık 50 yıl iki kutupla dünya ve soğuk savaş denen olgu yaşandı. Ardından üçüncü bin yıla küreselleşme damgasını vuruyor. Her kelimenin önünde ya da arkasında ‘’küresel’’ var. Küresel Terör, Küresel Isınma, Küresel Ekonomi, Pazarın Küreselleşmesi v.s. Peki Küreselleşme kime hizmet ediyor? Küreselleşme ne manaya gelmektedir?

     Küreselleşmenin amacı; ulus devletleri küçük parçalara bölmek, kolay yutulur lokmalar haline getirmektir.’’… eğer dünyayı tek pazarlı bir dünya haline getireceksek, parçaları küçük olmalı… bin ülkeli bir dünya, ulus devletin ötesine geçmeyi belirten bir mecaz’’… John Naisbitt böyle yazıyor. Bu günün 200 ülkeli dünyası küreselleşme önünde engel olarak görülüyor.

     Fransız devriminin getirdiği milliyetçilik fikirlerinin eseri olan ulus devlet bugün mal ve hizmet dolaşımının önünde engel olarak gözükmektedir. Dün İnsanlığın kurtuluşu için bir yeni reçete olarak sunulan milliyetçilik küreselciler(uluslar üstü sermayedarlar) için bu gün tü kaka durumundadır.

     Mevcut düzende dünya nüfusunun  %2 ‘si dünya servetinin %60’ına hükmetmektedir. Uluslararası şirketler dünya ticaretinin %70’ini kontrol ediyor. Ancak bu yeterli değil, nasıl ki susamış birisi deniz suyundan içtikçe daha çok susar, bunlarda sömürdükçe daha çok sömürmek istiyorlar.’’Yeni Feodal Lordlar’ın ne denli güçlü olduklarını, ulusların kimliklerini kaybetmemek için nedenli direnebileceklerini kuşkusuz zaman gösterecek’’Alev Alatlı bu şekilde özetliyor ve  yenidünya düzeninin yeni bir toplumsal mühendislik projesi olduğunu söylüyor. Yeni düzen mevcut düzeni baş aşağı ediyor. Siyasi ve ekonomik yapıyı zorlayıp, sınırları kaldırıyor, ulus devletin cenaze merasimi için hazırlık yapıyor. Ardından kontrolü uluslararası şirketlere devrederek, dünyanın kontrolünü zengin bir gruba teslim ediyor. Öte yandan 200 ülkeli bir dünya büyük lokma olarak görülüp, etnisite ve inanç temelli ayrılıklar körüklenerek, yenilir yutulur bir dünya hedefleniyor. Böyle bir konjonktürde bize uyanık olmak düşüyor…

   Dostça kalın.

 

 

 

Bu Yazı Toplam 1169 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.7902
Haberler artık Outlook'ta