Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Çaykent Belediye Başkanı Mehmet Kazancı: “Çaykent’i görmeden, cenneti kimse gördüm demesin.”
 Reklam
YAKINLIK SÖZDE DEĞİL, ÖZDE
27 Haziran 2008 Cuma 11:31
Çaykent Belediye Başkanı Mehmet Kazancı: “Çaykent’i görmeden, cenneti kimse gördüm demesin.”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

      Çaykent  Beldesi: Rize il merkezine bağlı olup, il merkezine 13 km  uzaklıktadır. Ancak bu uzaklık Çaykent Belediye Başkanı Mehmet Kazancı’nın gayretleri sonucu yapılacak dağ tüneli ile uzaklığın  4 km.’ye düşeceği belirtiliyor.  Çaykent; 1994 yılında belediye olmuş ve adını çaydan alan bir belediyedir. Çaykent Belediye Başkanı Mehmet Kazancı; çalışkanlığı, personelleriyle iyi bir uyum sergilemesi, halktan birisi gibi samimi ve içten yapmacık olmadan, sözde değil, özden davranış sergilemesi nedeniyle yöre halkının ve bölge halkının, kısaca iletişim kurduğu herkesin takdirini kazanmış, bu konuda bir örnek bir belediye başkanıdır

      Başkanın bu sosyal realitesinin yüksekliği beldeye daha çok hizmet gelmesine neden olmuştur. Beldesinin Türkiye çapında tanıtılmasında üstün performans sergilemektedir. Rize Çaykent denilince Belediye Başkanı Mehmet Kazancı’nın şu sözü hafızalardan unutulmamaktadır. “Çaykent’i görmeden, cenneti kimse gördüm demesin. İnsanlar yaşamları boyunca Çaykent’e gelsinler. Belediye başkanlarının asli görevi yöresini tanıtmaktır.” Çaykent Belediye Başkanı Mehmet Kazancı, Çaykent Beldesi ve  belediye başkanlığı konulu yaptığım röportajda şunları söyledi:

Çaykent Rize’nin çay merkezlerinden birisi

      “ Çaykent Beldesi; Çay memleketi olan Rize’nin çay merkezlerinden birisidir. Adını buradan almaktadır. Belediyemiz 1994 yılında, beş köy birleşerek kurulmuştur. Geçen günlerde beldemize bir köy daha kattık. Beldemiz Rize il merkezine 13 km uzaklıkta olup, Salahra vadisinde kurulmuştur. Düz alanı ve güzelliği olan bir beldedir. Bu nedenle beldemiz şehirleşmeye uygundur. Adını çaydan alan beldemizde; ÇAYKUR’un bir çay fabrikası ile özel teşebbüsün 7–8 fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalarda çalışan insan sayısı 300–500 arasında değişmektedir. Bu yıl iklim şartlarından çay iyi olmadı. İklim şartlarına göre çay 3–4 sürgü vermektedir. ÇAYKUR’da makineleşme başladıktan sonra işçi sayısı azalmaya başladı. Hedefi büyük olan bir projemiz vardır. Dağ dibi denilen yerden 1.725 metrelik bir tünelle bu dağı delip, Çaykent- Rize arası dört km.ye düşecektir. Böylece Rize- Çaykent yolu 9 km. azalacaktır. Bu tünel bölgemizin rüyasıdır. Bu nedenle, Rize imar yönünden dolu olduğundan bizim bölgemiz büyük gelişme gösterecektir.

En büyük hedefimiz, Rize ile yakınlaşmaktır

      Bütün çalışmalarımızın özelliği; fiziki şartları bozmadan büyümektir. Bize dedelerimizden kalan daha gelişmiş, daha yaşanabilir bir Çaykent bırakmak için çalışıyoruz. Bu tünel projesini Sayın Başbakanımıza elimle takdim ettim. Böylece başbakanımızın talimatıyla bu tünel projemiz 07.09 2007 tarihinde karayolları ağına alınmış oldu. Bu tünel yakın bir zamanda açılacaktır. En büyük hedefimiz, Rize ile yakınlaşmaktır. Şu anda beldemize yerleşme olmasına rağmen, tünel açıldığında beldemize daha çok yerleşim olacaktır. Rize il merkezi imar yönünden dolu olduğundan, yerleşim alanı için Çaykent cazibe merkezi olacaktır. Çaykent Rize’nin el değmemiş bölgesidir. Şu andaki nüfusumuz üç bine yakındır. Yaz aylarında ise nüfus 6000’ni bulmaktadır. Yazın 6–7 ay 6000 kişiye hizmet vermekteyiz. Sonbaharda nüfus bize lazım olacağı zaman, beldemize gelen insanlar kendi yörelerine dönüyorlar. Beldemizde konut problemi olduğundan konut çalışmalarımız mevcuttur. Çaykent’i görmeden, cenneti kimse gördüm demesin. İnsanlar yaşamları boyunca Çaykent’te gelsinler. Buralarda konaklayacak tesislerimiz yok ama ona yönelik çalışmalarımız vardır. Çaykent’te gelen misafirlerimiz dostlarımızla beraber ağırlıyoruz. İmkânlarımız kıt ama gönlümüz geniştir. Rize’de ve kendi evimizde konaklama şansları var.

Belediye başkanlarının asli görevi yöresini tanıtmaktır

     Benden sonra seçilecek insanlara şu mesajı vermek istiyorum. Bu belediye için çok emek verdik.1994 seçimlerinde seçildiğim zaman, bir sandalyemiz yoktu ama şimdi; borçsuz, düzeni süper oturmuş, makine parkı ihtiyacımızın üstünde, yurdun dört bir tarafına tanıtılmış bir belediyedir. Belediye başkanlarının asli görevi yöresini tanıtmaktır. Bizde elimizden geldiği kadar, bu beldeyi tanıttık öve iyi temsil ettik. Benden sonra gelen arkadaşlar; günü birlik ve siyasi düşünmeden, siyasi amaçlı çalışma yapmadan, beldenin geleceğini düşünerek, dışarıdan imkânlar getirerek hareket etmelidirler. Benden sonra gelecek arkadaşlara destek olacağım. Çaykent’in geleceğini siyasi düşüncelerle ayırmasınlar. Biz merdivene gelen yaşlı bir teyzenin sorunun dinliyoruz. Onlarda aynısın yapsınlar.

 

         

                                              Rize- Çaykent Beldesi

İnsanların gönlünün kırmadan hareket etmek gerekir

     Üçüncü dönem belediye başkanlığı yapıyorum. Günün birinde, bizi bu halkın önüne koyacaklar. İnsanların gönlünün kırmadan hareket etmek gerekir. Dünyanın hiçbir makamı ve mevkisi kalıcı değildir. Biz insanları seviyoruz. Burada toplum barış adına çok mücadele verdik. Burada toplum barışı çok güzel, insanlar huzurludur. Göçü önlersek, insanlar burada kardeşçe yaşayacaklar. Tekrar aday olmayı düşünmüyordum. Ancak adaylık konusunda son günlerde vatandaşlarımız tarafından büyük bir baskı altındayım. Biz bırakamazsın dediler. Son günlerde belediyemize bir köy daha kattık. Önümüzdeki Pazar yeni bir köy katılımı için, yeni bir referandum daha var. Böylece üçüncü köy yakında beldemize katılacak. Biz köy olarak senin belediyeye katılıyoruz diyorlar. Bu vatandaşlar bizi bırakma diyorlar. Zaman ne gösterir bilemiyorum. Bizim sağlımız, fiziğimiz, kondisyonumuz çalışmaya elverişlidir. Son güne kadar, yarın seçim varmış gibi çalışırım.

Orijinal yapım gereği, seçim amaçlı hiçbir çalışma yapmadım 

      Samsunda 2007 yılında, Amasya’da bu yıl yılın belediye başkanı olarak ödül aldım.  Ödül aldığınız yerlerde ödül almak yeterli değil, iletişim kurmak gerekir. Çaykent’i; her şeyi ile insanının yapısını, özelliklerini, güzelliklerini her şeyini orada temsil ediyorsunuz. Amasya’da ilk standı Çaykent ve Çayeli olarak biz kurduk. Amasya valisi ilk standı bizim olması gerekirken, burada ilk standı siz kurmuşsunuz diye bizi tebrik etti. Orada stant koyarak, horon dinleterek beldemizi tanıttık. Halkla ilişkiler çok önemlidir. Karadeniz ve Türk halkı o kadar duyarlıdır ki biz ona bir adım attığınız zaman size birkaç adım o atıyor. Siz adımı gönülden atmalısınız. Siyasi, seçim amaçlı düşüncesiyle adım atarsanız, o günün birinde geri döner. Benim orijinal yapım gereği, seçim amaçlı hiçbir çalışma yapmadım. Biz insanlara doğal halimizle davrandık. Yaşlısına hürmet ettik. İnsanımızı sevdik. Bizim kendimize güvenimiz tamdır. Bir sorunumuz varsa medeni insanlar gibi konuşuruz. Sizin yanınızda, bayan bir vatandaşımızla geçmişte olan bir sorunu çözüme kavuşturduk. Böylece o vatandaşımız doğruları görmüş oldu. Bu sistemle görev yapıyoruz.

Belediye başkanı; makamla, mevkii ile değişecek adam olmayacaktır 

     Siyasi partiler belediye başkanı seçerlerken şunlara dikkat etmeleri gerekir. Birincisi eğitim şart. Belediye başkanı olarak, devletin bakanıyla, genel müdürüyle kontak kuracaksınız. Bakanlıklarda birçok belediye başkanı arkadaşlarımızın medeni cesareti olmadığından müsteşarın yanına giremediklerini görüyoruz. Birisini bekliyor da müsteşarın yanına onunla girmek istiyor Bu arkadaşlara eğitim durumlarını sorduklarımda, maalesef eğitim yoktur. Bu nedenle belediye başkanlarında eğitim şart, mürekkep yalamış olacaktır. Ülkemizde memur, öğrenci, bürokrat siyaset yapmıyor. Siyasete bunların dışındakiler yapıyor. İkincisi belediye başkanı, halka düşkün olacaktır. Makamla, mevkii ile değişecek adam olmayacaktır. Alçak gönüllü olacaktır. Alçak gönüllü olmazsa, halk onun yanına gelemez. Belediye başkanlıkları ailenin de rahat gelebileceği bir mekândır. Bize ayda ortalama 20 kişi, sosyal güvencesi olmadığından reçeteyle yanımıza gelir. Halka yakınlığı içten olacaktır.

Yakınlık sözde değil, özde olacaktır

      Yakınlık sözde değil, özde olacaktır. Üçüncüsü Kendisi ile barışık insan olacaktır. Bazı arkadaşlarımız kendisiyle barışık değildir. Bunların toplumla barışık olmasını beklemek hayaldir. Ben âcizane siyasi partilere; seçilecek belediye başkanlıklarında âcizane bu üş şartı öneririm. Belediye başkanı kendisi ve toplumuyla barışık insan olacaktır. Kendisiyle, ailesiyle barışık olmayan birisinin, toplumla barışık olmasını beklemek hayaldir. Bu üç özellik olduğu takdirde, belediye başkanlığını rahatlıkla yürütebileceği kanaatindeyim.

En büyük projem; imar kanunun 18. maddesini beldemde uygulamaktır 

     En büyük projem imar kanunun 18. maddesini beldemde uygulamaktır. Beldemizde tüm ara sokakları kamulaştırarak açsak, öyle bir gücümüz yoktur. Bizim hedefimiz 18 maddeyi uygulayıp, topluma ortak hizmetler sunacak;  okul gibi kültür amaçlı alanlar çıkarıp, bu imar alanlarının yollarını açmaktır. Tünel projemiz, spor alanları, TOKİ faaliyetlerimizin yanında,

en önemli projemiz budur. Önümüzdeki dönem çalışırsam bu projeyi uygulayacağım. Andon Suyu nedeniyle yollarımız bozuldu..Rize de 10 belediyenin faydalandığı bir su vardır.Biz bu nedenle yeni bir su hattı döşedik. Bizde Andon Suyunun müşterisiyiz.1996 yılından bu tarafa iller bankasından alacağımız paylar, bu suya gitti.

İçme suyu bilgisayarlı otomasyon sistemini kurduk 

       Bu da bize büyük ekonomi sıkıntı vermiştir. Bu suyun ihalesi geçen yıl iller bankası tarafından 100,4 trilyona yapıldı. Gelecek su ile ilgili depoları yaptık. Rize’de olmayan bir su depolama tesisi kurduk. Bizim su depolarımızın içi kalebodurdur. Yine Rize’de olmayan otomasyon sistemi kurduk. Rize Belediyesi de bu sistemi kurmayı düşünüyormuş. Bu sistemin özelliği;: su depolarında bir arıza, kaçak olduğunda bilgisayar ortamında o problemi gösteriyor. Otomasyon sistemi örnek bir sitemdi. Bu sistemi Rize’de sadece Çaykent Belediyesi uyguladı. Hedefimiz su bağlantılarını evlere yapıp, bu suyu iki aylık bir süre içinde vatandaşımıza içirmektir. Daha sonra, gelecek su nedeniyle bozulan yollarımızı yapacağız. Belediyemizi tanıtım konusunda katkılarınızdan dolayı size teşekkür ederim.”

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : YAKINLIK, SÖZDE, DEĞİL,, ÖZDE,Bu Haber Toplam 2892 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9818
Haberler artık Outlook'ta