Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Türk Bilgisayarcılar yeni yöntemle virüsleri yok ediyor.
 Reklam
Virüslere yerli önlem
15 Ekim 2012 Pazartesi 22:44
Türk Bilgisayarcılar yeni yöntemle virüsleri yok ediyor.

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri, bir dosyada gizli veri olup olmadığını tespit eden ''zeki sistem'' geliştirdi

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri resim, yazılı metin, ses, müzik gibi farklı formattaki bir dosyada gizli veri olup olmadığını tespit eden ve içeriğini saptayan ''zeki sistem'' geliştirdi.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Burak Özçakmak, Ayaptığı açıklamada, sınıf arkadaşı Özlem Milletsever ile dosya formatlarındaki gizli verinin bulunması ve içeriğinin saptanması konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Günümüzde yaygın internet kullanımı nedeniyle çok fazla dosya paylaşıldığını hatırlatan Özçakmak, buradan yola çıkarak Mayıs ayından itibaren farklı dosya formatlarının paylaşıldığı ortamlarda verilerin içine başka verilerin gizlenip gizlenmediğini analiz eden bir sistem ortaya koymak için harekete geçtiklerini anlattı.

Veri gizleme konusunun Türkiye'nin coğrafi konumu ve terör olayları nedeniyle de çok önemli olduğunu vurgulayan Özçakmak, şöyle devam etti:

''2. Dünya Savaşı sırasında çok fazla veri bu yollarla gizlendi. Gönderilen mesajların ön yüzünde farklı bir şey olmasına rağmen arka tarafında gizli bir bilgi olabiliyordu. Füze sistemi, nükleer santrallerde kullanılan şifreler de bu şekilde gönderildi.

Şu anda kullanılan yapıda ne kadar verinin gizlenip gizlemediğini analiz etmeye çalışıyoruz. Resim, yazılı metin, ses veya müzik dosyası gibi farklı formatta bir veri olabilir. Oluşturduğumuz sistem sayesinde resmin içinde bile gizli veri olduğunu anlayabiliyoruz.''

Veriyi gizleme ya da gizlenmiş veriyi ortaya çıkarma uygulamalarının başkaları tarafından da ortaya konduğunu söyleyen Özçakmak, ''Fakat hiçbir program 'bunun içine kesinlikle veri gizlenmiştir' diyemiyordu. Bizim ortaya koyduğumuz farklılık bu'' dedi.

KİMSENİN DOĞRUDAN ANLAYAMAYACAĞI DURUMU ANALİZ EDİYOR

Bu proje ürün haline geldiği takdirde başka kurumlarla veya kendi altyapısı içinde gizliliğin önemli olduğu birçok kurumun kullanabileceğine işaret eden Özçakmak, herhangi bir nedenle kişilerin veri dosyasının içine gizli bilgileri gömerek kuruma zarar verebileceğini savundu.

Aralık ayında Amerika'da düzenlenecek Uluslararası konferansta projenin sunumu ve oluşturulan sistemin altyapısını tanıtacaklarını belirten Özçakmak, sistemin masaüstü uygulaması veya kurumlara ticari bir ürün haline getirme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Özçakmak, sistemin çalışma prensibini şöyle anlattı:

''Modelde öncelikle bir ses dosyasının farklı algoritmalarla veri izlemesine baktık. Bir ses veya metin dosyasını, nasıl, hangi algoritmalarla gizleriz veya nasıl gizlediğimizde veri aynı kalır. Bir ses dosyasında farklı frekansları bozarsanız insanlar dinlerken bunu anlayabilir. Fakat bunu kullanılmayan 'bit'lerle, yani bozmadan yaparsanız bu anlaşılmaz. Biz öncelikle bunun analizini yaptık.

Verileri bu kullanılmayan 'bit'lere gizleyerek 'zeki sistem'imizi eğittik. Zeki sistemle 'bit'leri algılayıp, değişip değişmediğini ve hangi ölçülerde değiştiğini analiz edebiliyoruz. Bu sayede de aynı şekilde çalan 2 ses dosyası her ölçümde de aynı sonucu verir. Fakat ben 'içine gizlenmiş olan mesajı göster' dediğimde mesajı gösterebiliyor. Bu sayede kimsenin doğrudan anlayamayacağı durumu analiz edebiliyor ve içindeki gizli veriyi ortaya çıkarabiliyoruz.''

Etiketler : zeki, sistem, virüs, ,Bu Haber Toplam 2779 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.1733
Haberler artık Outlook'ta