Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Saadet Partisi Pazar- Üzümören Belediye Başkan Adayı Ali Çağlar: “Üzümören için 20 yıl daha nöbet tutmaya hazırı
 Reklam
Üzümören için nöbete hazırım
04 Mart 2009 Çarşamba 00:23
Saadet Partisi Pazar- Üzümören Belediye Başkan Adayı Ali Çağlar: “Üzümören için 20 yıl daha nöbet tutmaya hazırım”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Üzümören Beldesi, Tokat-Pazar ilçesine bağlı bir beldedir.Belde 6 mahalleden oluşmaktadır.Toplam nüfusu 4.100 olup, rakımı 645’dir.Üzümören Beldesi,Tokat ilinin en güzel ovası olan Kazova’nın ortasında kurulmuştur. Beldenin ikilimi her türlü meyve ve sebze üretimine uiygundur. Saadet  Partisi Üzümören Belediye Başkan adayı Ali Çağlar, Üzümören konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Kendinizden bahsedermisiniz?

   “1965 yılında Üzümören Kasabasında doğdum. İlkokul ve Ortaokul tahsilimi Üzümören’de, Lise tahsilimi Turhal’da tamamladım. Bilahare Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olarak Lisans diploması aldım.

   1987 yılında açılan Polis Okulu sınavını kazandıktan sonra, Samsun 19 Mayıs Polis Okulundan mezun oldum. İlk görev yeri olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığına atandım. Sırasıyla Ankara, Ş.Urfa-Suruç, Samsun ve en son olarak da İstanbul’da görev yaptım. 2006 yılında emekli olarak kasabamıza yerleştim.

Emekli olduktan sonra neden İstanbul’da değil de, kasabanıza yerleştiniz ?

Üzümören gibi başka bir belde görmedim

    Ben gerek görev gereği, gerekse seyahatlerim esnasında yurdumuzun çoğu yerlerini gezdim gördüm. Ancak, benim doğduğum, büyüdüğüm, okulunda okuduğum, çocukluğumu yaşadığım, Üzümören gibi başka bir belde görmedim. Bütün insanları samimi ve candan. Düğünlerde, bayramlarda, cenazelerde tek yürek, tek yumruk gibi. Bu birlik ve beraberliğin başka bir yerde olmadığı inancındayım. Ben kendi adıma Üzümören’li olmaktan gurur duyuyorum. Bu duyguları taşıdığım için kasabama yerleştim.

Neden siyasete atıldınız?

Memuriyette gösterdiğim hizmet ve görev aşkımı devam ettirmek

    Benim maddi olarak her hangi bir sorunum yok. Emekli maaşımın yanında, eşim de hemşire olarak çalışıyor, ayrıca 2 tane evim var.Meslek hayatım boyunca kasabamdan kopmadım, aslımı unutmadım. Kasabam, çevrem ve dostlarım ile sürekli yakın temas içerisinde olarak, üzerime ne düştüyse yapmaya çalıştım.Memuriyette gösterdiğim hizmet ve görev aşkımı devam ettirmek, ekmeğini yiyip, suyunu içtiğim Kasabama hizmet etme onurunu yaşamak, devlet hizmetinde edindiğim tecrübe, bilgi ve birikimi kasabamızın geleceğinde ve yeniden imarında kullanmak amacıyla bu hizmet yarışına katıldım.

Belediye Başkanı olduğunuzda nasıl bir yönetim şekli izleyeceksiniz,

sorunları nasıl çözeceksiniz ?

Şeffaf, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı

    Öncelikle vatandaşlarım ile her zaman iç içe olacağım. Beni düğünde, cenazede, kahvede, tarla her zaman yanlarında görecekler. Yapacağımız her hizmette onların görüşlerini ve desteğini alacağım. Şeffaf, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı sergileyeceğim.

Kasabamızın çok eksikleri var, bu eksikleri üretimden, pazarlamaya, sağlıktan, yollara, su yetersizliğinden kasabamızın alt yapısına kadar birçok eksiklikleri olduğu, bu eksikliklerin giderilmesi için akılcı, çözüm üreten, sürekli ileriye bakan, değişen teknolojiye ayak uyduran, disiplinli bir yönetime ihtiyaç olduğu aşikârdır.

Problemlerin nasıl, nereden ve ne şekilde çözüleceğini çok iyi biliyorum 

    Bu eksikliklerin üstesinden geleceğimden eminim, emin olmasam zaten bu yola gönül vermezdim. Ben memuriyetim esnasında birçok siyasetçi ile yakından temaslarım ve diyaloglarım oldu. Problemlerin nasıl, nereden ve ne şekilde çözüleceğini çok iyi biliyorum.

Şunu belirtmek isterim ki, bizim gibi küçük beldelerin siyasetle pek işi olmaz, siyaset bizler için bir araçtır. Siyasetçiler seçim zamanları gelip, alabildikleri kadar oy alıp, Ankara’da oturmak isterler. Yanlarına gidildiğinde de ise, kırk dereden su getirirler. Bir de nasıl iş yaptıracağını bilemezsen elin kolun bağlı kalır.

 Üzümören’e iş yapabilmek için 20 yıl daha nöbet tutmaya hazırım 

     Biz projelerimizi faaliyete geçirirken bütün kurum ve kuruluşları ile karşılıklı diyalog içerisinde olacağız. Öncelikle Valiliğin ve ilgili kurum ve kuruşlarının tam desteğini arkamıza alıp, daha sonra ise Ankara’daki ilgili Bakanlıkların ve kurumların gerekirse kapısında yatarak istediğimizi almadan pes etmeyeceğiz.  Ben nöbet tutmaya alışkınım, devlet kapısında 20 yıl nöbet tuttum, Üzümören’li için, Üzümören’e iş yapabilmek için 20 yıl daha nöbet tutmaya hazırım. Kapıdan kovsalar bacadan girer, bacayı kapatsalar, kapısının önünü keser gene yaptırırım. Ben Üzümören’e yardım etmeyene hizmet etmem, etmeyeceğimde.   

Projeleriniz var mı ? varsa nelerdir ?

Üzümören’deki işsizliğin ve iş istihdamının sağlanması için çalışacağız.

   Ben yaklaşık 2 yıldır Belediye Başkanlığına hazırlanıyorum. Her kesimle görüşüyorum, kasabamızın sorunlarını ve sorunları nasıl çözeceğimizi çok iyi biliyorum.

Kasabanın alt yapı ve bilinen belediye çalışmaları zaten belediyenin asli görevidir. Öncelikle Üzümören’deki işsizliğin ve iş istihdamının sağlanması için çalışacağız.  Evvelden, seçim zamanı geldiğinde bazı aileler, kendi çocuklarının işe alınmasını talep ederlerdi. Bu konunun seçim malzemesi yapıldığını, hala da yapılmaya devam edildiğini görüyorum. Ben özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Bizim amacımız işçi çıkarıp, yerine yenisi almak değil. Bizim amacımız en az 100 kişiye iş imkânı sağlamak.

Bunu nasıl yapacaksınız?

İhracatı geliştireceğiz 

    Biz ilk önce çiftçi vatandaşlarımızın ürününü en iyi şekilde pazarlanmasını sağlayacağız. İhracatı geliştireceğiz, vatandaşlarımızın ve tüccarlarımızın görüşünü ve desteğini alarak, ihracata giden mallarımızın 4.-5. şahıslara değil 1. şahıslara satacağız, Üzümören’den bir komisyon kurup, yurtdışına gidip bağlantılarımızı oradan kuracağız. 300-400 kuruşa satılan ürünü gerçek değerinde satacağız. İhracattan artan mallarımızı da iç pazarlarda harcayacağız. Yurtiçi pazarlarda satarken bizim mahsulümüzle birlikte Bursa, Çanakkale gibi illerle aynı zamanda piyasaya çıktığımız için, mahsulümüzü umduğumuz fiyatlara satamıyoruz.

Gerçek değerinde satabilmemiz için;

    İlk önce soğuk hava deposu kuracağız, kurduğumuz soğuk hava deposunda araziden çıkan mahsulümüzü çok cuzi fiyatlarla burada bekletmek suretiyle gerçek değerinde satacağız, hem vatandaşımız kazanacak, hem de belediyemiz kazanacak, aynı zamanda belediyeye alacağımız işçilerle istihdam yaratacağız.

Üzümören’li yine parasız kalmayacak.

     Üzümören’de soğuk hava deposu kurulduktan sonra, yani alt yapısı oluşturulunca meyveciliği geliştireceğiz, az emekle çok para kazanma imkânlarını sağlayacağız. Eskiden pekmezimiz, yaprağımız, kirazımız olurdu, vatandaşımız parasız kalınmazdı. Üzümören’li yine parasız kalmayacak. Vatandaşımın geliri 3 ayla sınırlı kalmayacak, kış sezonunda bile geliri olacak.Kasabamızın Gelemüş istikametinden Fırat’a kadar uzanan, ancak suyu akmayan kanala su getirerek arazimizin daha verimli ve ekilebilir hale getirilmesini sağlayacağız, böylece çiftçilerimizin gelirine destek olacağız.

Üzümören’de süt ve et besiciliğini teşvik ederek kooperatifler kuracağız

    Üzümören’de süt ve et besiciliğini teşvik ederek kooperatifler kuracağız, Bu kooperatifler AB tarafından desteklenen Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesinden % 90 hibe şeklinde destek alınarak kurulacak. Üzümören Kasabasının etinin lezizliğini her yere duyurarak Üzümören etini bir marka yapacağız. Arazimizin toprak analizlerini yaparak hasta olan toprağın düzeltilmesi için gerekli ilaçlama ve hastalığın giderilmesini sağlayacağız. Gereksiz yere gübre atılmasını engelleyeceğiz. Organik tarım ve damlama sulama yapılmasını teşvik ederek müşteri istihdamını sağlayacağız. Diğer yapacağımız projeler ve hizmetlerimizi bastıracağımız broşürlerle vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz.

Eklemek istediğiniz herhangi bir konu var mı ?

Vermiş olduğu sözün takipçisi olacağız

    Son olarak şunu eklemek istiyorum. Belediye Başkanı seçildiğimde takibini yapacağım önemli bir konu var.  Geçen günlerde kasabamıza gelerek, Pınargözü mevkiine baraj yapımı sözünü veren, AKP Tokat Milletvekili Sayın Şükrü Ayalan’ın, vermiş olduğu sözün takipçisi olacağız. Bakalım verdiği söz siyaseten verilmiş boş bir vaatten ibaret mi ? Yoksa gerçekten kasabamızın geleceğini düşündüğü için verilmiş bir söz mü ? Gerçi vatandaşımız ne amaçla verildiğini çok iyi biliyor ? İnşallah bizi yanıltır. Bunun için de dua ediyorum. Eğer bizi yanıltır ise, yapılacak barajın Pınargözü mevkiine değil de, tam olarak nereye yapılmasının gerektiğini de biz söyleyeceğiz. Tekrar ediyorum, inşallah bizi yanıltır. Eğer o baraj yapılırsa Kasabaya Şükrü Beyin heykelini dikeceğim.

Beni seçtiklerine asla pişman olmayacaklar

    Son olarak vatandaşlarıma sesleniyorum. Beni seçtiklerine asla pişman olmayacaklar. Hedefi olan, kasabamızın daha güzel ve mutlu günlere ulaşmasını arzulayan, kadını-erkeği, yaşlısı-genci ile, herkesi bir araya gelmeye, kasabamızın makus talihini değiştirmeye davet ediyor, saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

 

 

 
Etiketler : Üzümören, için, nöbete, hazırım,Bu Haber Toplam 6132 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9531
Haberler artık Outlook'ta