Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük:" Safranbolu Türkiye'nin markası."
 Reklam
TÜRKİYE'NİN MARKASI SAFRANBOLU
28 Mayıs 2008 Çarşamba 04:25
Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük:" Safranbolu Türkiye'nin markası."

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN   

      Karabük iline bağlı ve UNESCO tarafından koruma altına alınan müze kent Safranbolu, Türkiye’nin markasıdır. Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük; devlet yönetiminde engin tecrübeleri olan, samimi, içten davranış ve söylemleri ile devlet adamı duruşu sergileyen,  ilçenin turizm yönünden kalkınması için yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaları turizmcilerle beraber yürüttüğü için, yöre halkının takdirini ve sevgisini kazanmıştır. Safranbolu Kaymakamı İzzetin Küçük, Safranbolu konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Osmanlı mimarisinin canlı örneği  

        “Safranbolu 1995 yılında dünya mimari milat listesine girdi. UNESCO tarafından koruma altına alının bir kenttir. Türkiye’de şehir olarak korunan tek yer Safranbolu’dur. Safranbolu’da yaklaşık 1200 ev koruma altındadır. 97 çeşme, 27 cami, han, hamam, köprüleriyle bir şehir yaşıyor. 17–18. yüzyılda yapılmış Osmanlı mimarisinin günümüze taşınmış canlı örneğidir. Bu nedenle Safranbolu; koruma altına alınan diğer yörelerden çok farklıdır. Müze kent Safranbolu denmesinin nedeni budur. İlçeye girdiğiniz zaman adeta müzeye giriyorsunuz ve tarih içinde yolculuk yapıyorsunuz. Bir şehri şehir yapan tüm unsurlar yaşıyor. 2003 yılında Rodos’ta yapılan Avrupa tarihi Kentler Birliği toplantısında Avrupa’nın en iyi korunan 23 şehrinden birisi seçildi. İstanbul’da yapılan Tarihi Kentler Sempozyumunda ise  9 yerde korunan en iyi şehir Safranbolu seçildi. Kısaca Safranbolu Türkiye’nin markası olmaya adaydır.

Safranbolu % 85 yerli turizmle ayakta duruyor 

       Safranbolu % 85 yerli turizmle ayakta duruyor. Yabancı turist sayısı ise % 15’tir. Bu şu anlama geliyor. Safranbolu yabancılar tarafından çok iyi bilinmiyor. Safranbolu turizm yönünden olumsuz etkenlerden birisi de, yol itibariyle güzergâh dışı kalıyor. Çünkü İstanbul’a gelen bir turist deniz ve tarih turizmini birlikte istiyor. Bu nedenle turistler Akdeniz bölgesindeki tarihi mekânlara gidiyor. Bu sorunu aşmak için İstanbul’daki tur acenteleriyle çalışmalar yapıyoruz. Safranbolu’yu bir havuz olarak değerlendiriyoruz. Amasra, Ilgaz Dağları çerçevesinde Batı Karadeniz Bölgesinin parçası olarak düşünüyoruz. Bu şekilde bunu da aşacağımıza inanıyoruz. Safranbolu’nun tanıtımı için pek çok çalışma yapılıyor. Ankara’da 100 yere Safranbolu’yu tanıtıcı resimler astık. Bunun geri dönüşümü muhakkak olacaktır. Fuarlara katılıyoruz. Böylece Safranbolu Türkiye’nin markasıdır. Gelen turist sayısı her geçen gün artacaktır.

Tanıtım atağına devam edeceğiz 

       Safranbolu yaşamında turizm ayrılmaz bir parçadır. Tarihi kent dediğimiz yerde tarihi konaklarımız var. Pek çok otelimiz, lokantalarımız var. Bunlar Safranbolu ekonomisinin % 25-30’nu teşkil ediyor. Bu rakamın daha da gelişeceğine inanıyorum. Safranbolu’da turizmin gelişmesi için hedefimiz kongre merkezi yapmaktır. İnsanlar artık toplantı ve seminerlerin tarihi mekânlarda yapılmasını istiyorlar. Bu nedenle kongre merkezine ihtiyacımız vardır. Bu yapıldığı takdirde, Safranbolu turizmine büyük katkısı olacaktır. Tanıtım atağına devam edeceğiz. Tanıtım için İstanbul’da da 200 adet billboard kiralama düşüncemiz var. Üç yıl içinde 50 çeşme, 17 cami, 30 ev restore, eski hükümet konağı, hıdırlık tepesi restore edildi. Turizmde önemli mesafeler kaydettik. Yıllık turist sayımız 400–420 bin civarındadır. Bu rakam birkaç yıl içinde bir milyonu aşacaktır.

Otantik ürünlerimizi üretmek istiyoruz 

           Evrensel, globalleşen dünyada kendi farklılıklarını ortaya koyabilen ülkeler daha öne çıkacaktır. Globalleşme tek düzeleşmeyi getiriyor ama globalleşen, evrenselleşen dünyada farklı özellikleri ve nitelikleri olan yerler kendilerini ifade ettiklerinde dünya ve ülke konjonktüründe daha iyi yer edineceklerdir. Safranbolu lokumu ve el sanat ürünleri tanıtımda yeterli değildir. Türkiye’de bir gerçek var, o da Safranbolu’yu etkiliyor. Çin malı hediyelik eşyalar çok ucuz. Bunlar her yeri istila ettiği gibi, Safranbolu’yu da istila etti. Buna karşı biz kendi otantik ürünlerimizi üretmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var. Safranbolu evi, Safranbolu el dokumaları, Safranbolu yemenisi,  semer üretimi gibi çalışmalarımız var. Demirciler çarşımızı ayakta tutuyoruz. Türkiye tek demirciler çarşısı Safranbolu’dadır. Tarihimizden gelen hediyelik eşyaları üretmemiz hususunda gayret ettirmemiz ve artırmamız gerekiyor. Fedakârlık yaparak bize yer verdiğiniz teşekkür ederim.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

               
Etiketler : TÜRKİYE'NİN, MARKASI, SAFRANBOLU,Bu Haber Toplam 3780 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.6632
Haberler artık Outlook'ta