Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kemer Rose Hotel Genel Koordinatörü Yeliz Gül: “Turizmin geleceği parlak”
 Reklam
Turizmin geleceği parlak
05 Ekim 2008 Pazar 11:51
Kemer Rose Hotel Genel Koordinatörü Yeliz Gül: “Turizmin geleceği parlak”

 

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Kemer, Antalya’nın ve Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden birisidir. Kemer, turizmde marka şehir olmuştur. Kemer Rose Hotel Genel Koordinatörü-Otelciler ve İşletmeciler Yönetim Kurulu Üyesi-Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi-Profesyonel Otelciler Derneği Üyesi Yeliz Gül Kemer ve turizm konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Turizmin çok sahipli olduğunu düşünmüyorum. Turizmi sahiplenen birileri yoktur 

   “ Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin yönetim kurulu üyesiyim. Kültür ve Turizm Bakanlığının Kemer bölgesinde otellerin yıldızlama talepleri olduğunda sektör yetkilisi olarak, bakanlıktan gelen iki denetmen ve kontrolörle birlikte bu görevi yürütüyorum. Bu görevle birlikte sektördeki bulunduğumuz nokta itibariyle geliş paketi de kaydediyorsunuz. Ayrıca Antalya Ticaret ve Sanayi Odasında konaklama işletmeleri gurubunda görevli üç meclis üyesinden birisiyim. Ayrıca, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasında iki kadın meclis üyesinden birisiyim. Sektörümle ilgili bir şeyler yapmak istiyorum. Sosyal yükü üzerime alarak almak gibi bir çabam yoktur. Turizmin çok sahipli olduğunu düşünmüyorum. Turizmi sahiplenen birileri yoktur. Şu anda bu işi yapmış ve bu işi yürütenlerden bu işi teslim almak istiyoruz. Profesyonel Otelciler Derneğinin üyesiyim. Bu işin eğitimini almış ama tecrübe anlamında işletme sahibinin kızı olarak, bu sektörün içinde büyümüş olarak ve aynı zamanda bu sektörün eğitimini aldım. Bu şekilde sosyal yaşam devam ediyor.

Kemer’de edilgen değil, etken durumdayız

    Kemer’de edilgen değil, etken durumdayız. Bu nedenle bulunduğum gruplarda, birlik ve derneklerde yöre turizmi için gerekli olabilecek her türlü çalışmaya katılıyorum. Eylül ve bayram ile birlikteliğinde gayet iyi doluluklar olacaktır. Yakalayamadığımız içpazar dinamiğini bayramda yakalayacağız. Tatilin geç açıklanması bizim için biraz sıkıntı oldu. Maddi açıdan kimse 9 gün tatil yapamıyor. Tatiller şu anda 5 gün şekilleniyor. Daha sonra Avrupalının, grup birlikteliğinin hakim olacağı bir durum vardır. Sezon sonunda üç tesisimizden ikisini kapatıp, denize sıfır olan 5 yıldızlı tesisimizi kışın açıyoruz. Bu tesis geçmiş yıllarda da açıktı.

Denizden uzak, irili ve ufaklı tesisler daha çok doldu

     Bu yıl bir futbol sahasını kiralayarak bu yıl futbol turizmi yapacağız. Ayrıca bu yıl kongre ve sağlık turizminde ön planda olacağız. Genellikle misafirlerimiz Avrupalı ve iç pazardan olacaktır. Genel anlamda misafirler Avrupalı olacaktır. Bu otel doluluklarında hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Her yıl Ağustos ayının 25’in her otelde genelde 25–30 yatak boş olur. Bu yazdan Sonbahara geçiş olduğu için böyle bir sıkıntı olur. Geçen yıla göre fiyatlara, uçak fiyatları hariç %25–30 zam yapıldığı için, gelen misafirler fiyat yönünden daha ucuz otelleri tercih etmiş oldu. Bu nedenle denizden uzak irili ve ufaklı tesisler daha çok doldu. Böylece bu yıl beklemediğimiz bir durum yaşadık. Bunun nedeni geçen yıl fiyatların çok artmasıdır.

Kemer’de otel yapılacak yer kalmadı 

      Bölge olarak Kemer’de otel yapılacak yer kalmadı. Bu nedenle yeni yatırımlardan Kemer’in nasiplenmesi oldukça zordur. Bu nedenle eskiyen tesislerin bakanlık tarafından takibi yapılarak mutlaka yenilemeye tabi tutulması ve bununla ilgili teşviklerin olması gerekir. Bu tür teşvikler artarsa, insanlar yatırım teşviklerinden bu tür teşviklere yönelebilirler. Diğer bölgelerde yatırımlar devam ediyor. Hiçbir kimse karsız olan bir alana yatırım yapmaz. Böyle bir insan görmedim. Ne kadar darbeler aksakta, mutlaka İstanbul kaynaklı holdingler, büyük gruplar genellikle Belek bölgesinde yatırımlarına devam ediyorlar. Onun dışında fazla bir yatırım yoktur.2006 yılında çok fazla yatırım vardı. Yatırımın belli bir süre durdurulması lazımdır. Çünkü yatırımın artması doğrultusunda bir pazarlama politikasının olması gerekir. Bu yapılmadığı sürece elimizdeki var olan pazarların yerine, yeni pazarlar yaratmadan, aynı pazarlar üzerine yoğunlaşmakla bu otelleri dolduramayız.

Her şey dahil sistemi ile ilgili olarak esnafın söylemlerine katılmıyorum

     Her şey dahil sistemi ile ilgili olarak esnafın söylemlerine katılmıyorum. Önce çuvaldızı kendimize batırmamız gerekir. Öncelikle esnafın bulunduğu noktada yaptığı işlerin şekli itibariyle öncelikle kendilerine bakmaları gerekiyor. Kendinize bakmadan başkalarını suçlamak yanlış olur. Sonuçta her şey dahil veya yarım pansiyonla önemli olan misafiri buraya çekmektir. Herşey dahil sisteminin mantığında otelde misafir bedava yiyip-içiyor. Otelci zaten misafirin dışarı çıkmasını teşvik ediyor. Kemer’i gezsin, maliyetlerim düşsün diye teşvik ediyor. Hal böyle iken onların yakınması çok yanlıştır Çünkü iki tezat durum vardır ortada. Onların yakınışı genelde otelde animasyon var, gün boyu yemek bedava olduğu için misafir gün boyu otelden çıkmıyor şeklindedir. Bu bizim tercih ettiğimiz metot değildir. Bu yaklaşık 15 yıl önce ülkemize giren bir metottur. Bu metodun ülkeye girişi kesinlikle acentelerin talebiyle oldu. Türkiye’ye gelecek olan misafir artık her şey dahil sistemini istedi. Bütün dünyada bu uygulanıyor. Türkiye’ye gittiğimizde artık cebimizde para taşımıyoruz diyorlar. Tur operatörleri bu teklifi bize getirdiler, dünya bunu uyguluyor, aksi takdirde bunu uygulamazsanız artık size misafir getirmeyeceğiz dediler. Biz bunun ardından bu sisteme geçtik. Bu sisteme geçmemizin ikinci nedeni ise şudur. Yeni bir otel yapılır ve hemen onun karşısına bir market açılır. Marketin yanına bir tost makinesi konulur. Tost makinesinin yanına bir döner takılır. Onun arkasına bir ızgara konur, köfte pişmeye başlar. Öğleyin siz misafire ekstre yaptırmayı beklerken, karşıda misafir derme çatma büfede oturur öğle yemeğini yer. Yaptığımız ekstre yok olur gider.

Her şey dahil sistemi olmazsa, şu anda otellerimiz boş olur

     Ondan sonra misafir otele gelir, karnım ağrıyor demeye başlar. Hasta oldum der. Ondan sonra rehbere telefon açılır, acenteye gidilir. Bundan sonra misafir Türkiye’de hastalandım diye evine geri döner. Üçüncüsü esnaftan ürün alır, çamaşır makinesinde dağılır. Bu nedenle artık Türkiye’den ürün almam der. Dolayısıyla insanlar artık, sokağa caddeye çıkmak istemedi. İnsan sokağa çıktığı zaman rahat etmek ister. Ordan çekiştirilip, buradan laf sokuşturulup, belki tartaklanıp, bunlar artık düzeliyor. İlçe kaymakamı  bu konuda çok duyarlıdır. Bu arada esnafımızı da koruyor ve onlara gerekli uyarıları da yapıyor. Onlara cezai müeyyideler uyguluyor. Ayrıca yeni uygulamaları da olacak. Her şey dahil sistemi olmazsa şu anda otellerimiz boş olur. Bunu deneyerek söylüyoruz. Talep neyi istiyorsa, siz ona göre hareket etmek zorundasınız. Şu anda talep her şey dahili istiyor. Yarım pansiyon olsa, ekstre yapsam, satsam,  bende bunu isterim. Ama bu bizim elimizde olan bir şey değildir. Esnaf otellere yüklenmeyi bırakıp, otellere gelen misafiri kendimize nasıl çekeriz? onu düşünmesi gerekir. Kafayı o yönde yormaları lazımdır.

Kemer’de 12 ay turizm yapan yaklaşık 5 tesis vardır 

   Üç(190 yataklı), dört(275 yataklı), beş yıldızlı(1080 yataklı)  olmak üzere toplam üç tesisimiz vardır. Her konsepte hitap edebiliyoruz. Şu anda toplam 1600 yatağımız vardır. Kemer’de 12 ay turizm yapan yaklaşık 5 tesis vardır. Bu beş tesisten biri biziz. Beş yıldır kışın açığız. Ama tesisi 12 ay açık bulundurmak kolay değil, çabalıyoruz, zor bir kış geçiriyoruz. Acentelerden paranız geç gelir. Zorunlu harcamalarınızı dengelemeniz çok zorlaşır. Tesisi açıp, kapatmakta, bir maliyet unsurudur. Açık olan tesiste meydana gelebilecek teknik anlamdaki arızaları ve sıkıntıları bertaraf etmek daha kolaydır. Hemen müdahale ediyorsunuz. Kapalı olduğu zaman akan, kokan yerini bilmiyorsunuz. Biz çalışkan bir aileyiz. Biz kışın 50–60 kişiyi istihdam etmek zorundayız. Böylece tesisimizden 150 kişi doymaktadır. Bizde böylece istihdam yaratalım istiyoruz. Bu nedenle açıyoruz. Bu yıl futbol, sağlık, kongre turizmine ağırlık vereceğiz. Gelecek yılda ise kongre turizmine daha çok ağırlık vereceğiz Kışın tesis açmak karlı bir durum değildir. Kışın tesis açmak tesisin tercihidir.

Devlet hiçbir sektörü bizim kadar denetlemiyor 

     Türkiye turizmden talep ve geceleme anlamında kesinlikle hak ettiği payı alıyor. Hatta fazlasını bile alıyor. İyi bir noktadadır. Gerek standartlaşmış hizmet yapımı, tesislerimizin fiziki donanımı, çalışanlarımızın eğitimi eksik durumdadır. Türkiye dünyada turizm yönünden iyi noktadadır. Türkiye’nin geceleme anlamında rakibi Mısır’dır. İspanya’yı geçmiş durumda değiliz ama Yunanistan’ı geçmiş durumdayız. Bizim doğal yapımız, kültürümüz, yerlerimiz, kavramlarımız, örf ve adetlerimiz var. Bu anlamda Türkiye’de turizmin geleceği çok parlaktır. Turizmin parlak olmadığı tek yön devletin yarattığı vergilerdir. Bu vergiler ve yaptığı denetimler sonucunda getirdiği birtakım yükümlülükler hiçbir sektörde yoktur. Devlet hiçbir sektörü bizim kadar denetlemiyor. Biz hizmeti insana veriyoruz ve insanla devamlı temas halindeyiz. Bu sebeple standartlar çok yüksektir. Bir işletmenin zorunlu harcaması diye bir kalem vardır. Bu anlamda sıkıntılıyız.

Not: Röportajın tamamı www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : Turizmin, geleceği, parlak,Bu Haber Toplam 2832 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9406
Haberler artık Outlook'ta