Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu: "Kemalpaşa turizm kenti olacak"
 Reklam
Turizm kenti olacak
20 Ocak 2009 Salı 23:08
Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu: "Kemalpaşa turizm kenti olacak"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Kemalpaşa Artvin-Hopa ilçesine bağlı, nüfus yönünden hareketli bir beldedir. Kemalpaşa Türkiye’nin BDT’na açılan ve bu konuda Türkiye’nin  tek sınır kapısı olan, sarp sınır kapısına 4 km, Hopa’ ya 12 km’ dir. İlçenin nüfusu yaklaşık 4.700 ‘dür. Beldeye Sarp sınır kapısından aylık yaklaşık 40 bin kişi giriş çıkış yapmaktadır. Hafta sonlarında Pazar günü ise yurt dışından yaklaşık 5 bin kişi ticaret yapmak için buraya gelmektedir. İstanbul, İzmir, Denizli Gaziantep illerinden tekstil dalındaki sektörler beldeye birer şube açmışlardır. Kemalpaşa Beldesi böylece İstanbul’daki Laleli’den sonra ikinci bir laleli olmuştur. Beldeye aylık 150-200 bin dolar para girişi olmaktadır. Başkan Yalçın Emiralioğlu Türkiye’de ekonomik kriz olmasına rağmen beldemiz esnafı bundan fazla etkilenmemektedir diyor. 

    Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu çalışkan ve halkın arasından görünmesi nedeniyle beldede her kesimden taktir kazanmış. Başkan EMİRALİOĞLU daha önce Çay-Kur Genel Müdürlüğünün çeşitli kademelerinde devamlı yükselerek başarılı bir grafik sergilemiştir. 1998 yılında Çay-Kur Genel Müdürü Müşaviri iken emekli olmuştur. 1999 yılında ise Artvin İl Genel Meclis üyesi seçilmiştir. 2004 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde de Kemalpaşa Belediye Başkanı seçilmiştir. Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Kemalpaşa konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Beldemiz o günlerde tam bir köy görünümündeydi

    “Görevi teslim aldıktan sonra öncelikli işlerinizin neler olduğunu sıraladık. Göreve başladığında beldemizin nüfusu 4.142’dü. Beldemiz o günlerde tam bir köy görünümündeydi. Caddelerimiz, sokaklarımız yürünür durumda değildi. Stabilize yollarda çukurlar vardı. Bu nedenle, değişime önce Kemalpaşa’nın içinden başlayalım dedik. Önce alt yapımızı düzenledik. 15- 20 yıl önce yağmur sularını tahliye eden, yer altı su borularını daha büyükleriyle değiştirdik. Şehir şebekesinin eski su ishale hattını yeniledikten sonra, Selimiye Mahallesine yeni şebeke döşedik. Daha sonra sokak ve caddeleri genişletme çalışmalarına başladık. Toplam 60 bin metre kare parke döşeme işi yaptık. Böylece bu cadde ve sokakların alt ve üst yapılarını da yapmış olduk. Vatandaşlarımızdan yol genişletme çalışmalarımızda bize yardımcı olmalarını istedik. Beldemize yeni bir çehre kazandırarak cadde ve sokaklarıyla bir şehir görünümü yarattık.

Talep attıkça piyasada dönmeye başladı 

     Caddelerimizin görünümü değişince yeni dükkânlarımız oluşmaya başladı. Beldemizin değişen cehresiyle birlikte esnaf kitlemizde değişti. Sarp sınır kapısındaki geçişlerin serbest olması da Gürcü vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda gelişme gösterdiğinden. beldemizde bir ticari patlama yaşandı. Günü birlik  Gürcistan’dan  gelen vatandaşlarımız buradaki mağazalardan  alışveriş yapmaya başladılar. Beldemizin sınır kapısında olması nedeniyle, gürcü tacirlere zaman ve enerji anlamında kazanım sağladığından burayı tercih etmeleri, bu piyasadaki talebi gittikçe arttırdı.  Talep attıkça piyasada dönmeye başladı. Sekiz ay öncesine kadar beldemizde ticari anlamda bir nüfus hareketliliği yoktu. Sekiz aydan beri yoğun bir nüfus artışı yaşanıyor günü birlik giriş çıkışlar oluyor. Bağımsız Devletler Topluluğunun her bölgesinden gelen vatandaşlar var. Bu yoğun arz talep sirkülasyon birden geliştiği için, küçük beldemizin arz talebi karşılaması için, şu anda Kemalpaşa’ya daha neler yapabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu nedenle çalışmalarımıza hız verdik.

Daha çok talep ev konfeksiyonculuğu ve tekstil üzerinedir

    Daha çok talep ev konfeksiyonculuğu ve tekstil üzerinedir.  Bu tür üretim yapan İzmir, Bursa, Gaziantep, Denizli, İstanbul’daki tekstilcilerden beldemizde ev konfeksiyonculuğu ve tekstil üzerine mağazalar açanlar oldu. Bunlar açıldıkça talep fazlalaştı. Beldemize böylece hareketli nüfus gelmeye başladı. Daha önce tek Cuma olan haftalık pazarımızı Salı günüde yaparak, pazar sayısını ikiye çıkardık. Buna rağmen yine yoğun bir talep vardır. Hafta sonu Pazar günü Sarp gümrük kapısından, Kemalpaşa’ya giriş yapan ortalama 5 bin kişidir.  Biz bunu hafta iki pazar olmak üzere ayda 8 pazar yaptık. Ortalama beldemize ayda 40 bin kişi giriş, çıkış yapmaktadır. Böylece kendi hareketli nüfusu 10 – 15 bin arasında iken, nüfus toplam 55 bine ulaşmaktadır. Kemalpaşa 55 bin kişiyi taşıyacak alt yapıya sahip olmadığı için, bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sıkıntıları çözmek için ciddi bir emek sarf ediyoruz. 

Hizmet yaparken halkımızdan da büyük destek görüyoruz 

      Hizmet yaparken halkımızdan da büyük destek görüyoruz ve onların taleplerinden memnun oluyorum. Çünkü daha önce alt yapı eksiklikleri nedeniyle birçok zorunlar yaşanıyordu. Şimdi ise vatandaş bizden hizmet almada birbiriyle yarışıyor.  Bize sizden önce bu hizmeti görememiştik diyorlar. Bizim sloganımız “Kemalpaşa halkına hizmet etmek için varızdır.” Bu düşünceyle yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışarak, beldemizin görünümünü, çehresin, ekonomik yapısını değiştirmeye çalışıyoruz. Kemalpaşa’ da kısa süre içinde 300 yakın mağaza açıldı. Bu bir istihdam alanıdır. Açılan mağazalarda en az iki kişi çalışıyor olması, beldedeki genç nüfusu başıboşluktan kurtararak, tüketici değil, üretici konuma getirerek, ülke ekonomisine kazandırmak istedik. Bu kapsamda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak Gürcüce dil kursu açılmıştır. Bu kursun açılmasına da Kaymakamımız Sayın Mustafa Erkayıran öncülük etmiştir.  Kendisine bu vesile ile buradan teşekkür ediyorum. El ele verdiğimiz zaman yapamayacağımız iş yoktur. Önemli olan iyi niyetle zamanı ve nakdi yerinde doğru kullanmak suretiyle, yapılamayacak hiçbir hizmet yoktur. Öncelikle samimi olmak gerekir.

İmarsız olan yerlerde çarpık yapılaşma olur 

    Kemalpaşa’da imar planı düzenlenmesine gidiyorum. 120 hektarlık bir imar alanımız vardır. 900 hektar da bir sınırımız vardır. İmar düzenlenmesini 600-650 hektara çıkarırsak, gelecekte Kemalpaşa’nın imar durumu çözülmüş oluruz.  Beldemizin coğrafi yapısı çok güzel, imar planı yapamazsak, imarsız olan yerlerde çarpık yapılaşma olur. Bu da beldemizin doğal güzelliklerinin bozulmasına, çarpık kentleşmesine sebep olur. Bunu önlemek için beldemizde bu alanların imar planlamasını yapmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Belediyeciliğin olmazsa olmazları vardır. Bunlar, başta imar, kanalizasyon alt yapı su çevre temizliği gibi sıralanabilir. Kemalpaşa Doğu Karadeniz de sahili olan tek beldedir. Sarp sınır kapısı Türkiye’nin Gürcistan, BDT’na açılan kapısıdır.

Beldemizi bir turizm merkezi yapma çabasındayız 

    İller Bankası vasıtasıyla Kanalizasyon projesini yaptırdık, yakında ihalesi yapılacak. . Nüfus yoğunluğunun artmasından dolayı, kanalizasyonun acilen yapılması gerekmektedir. Bu konuda duyarlı davranmasak, 2-3 yıl sonra bu güzelim derelerde canlı bulamayacağınız gibi denize girme imkânınız bile kalmayacaktır. Önemli olan çevreyi kirletmeden önce korumaktır, bakış açısıyla bakir olan beldemizi korumaya almak istiyoruz. Ayrıca beldemizi bir turizm merkezi yapma çabasındayız. Önümüzdeki hedefimiz budur. Çok güzel doğal güzelliklerimiz vardır. Mavinin ve yeşilin bir arada bulunduğu nadir bölgelerden biri olma özelliğini taşırken, bitki çeşitliliği ile de ayrıcalık göstermektedir. Çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle de her yıl yüzlerce turist sırf dağlarımızı gezip, görmek için gelmektedirler. Beldemiz dört mevsim turizme elverişlidir. 

Marina limanı yaptırmayı düşünüyoruz

    Gerekli düzenlemeler yapıldığında, arz yaratıldığında iç ve dış turizm mutlaka gelişecektir. Bu konuda çok fazla ümitliyiz ve hedefimizi belirledik. Bununla ilgi de çok iyi projelerimiz var. Çıtayı doğal olarak yüksek tutmaya çalışıyoruz. İlerde marina limanı yaptırmayı düşünüyoruz. Bu konuda fiziki mekânlar vardır, çalışma yapacağız. Bu coğrafi güzellikten herkesin istifade etmesini istiyoruz. Beldemizin turizm acısından yatak kapasitesi yeterlidir.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

  




Etiketler : Turizm, kenti, olacak,



Bu Haber Toplam 3482 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9828
Haberler artık Outlook'ta