Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

CHP Grup Başkanı Muharrem İncenin TRT nin reklam ve reyting ihalelerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddiaları üz
 Reklam
TRT den İnceye, Koca bir yalan
15 Temmuz 2010 Perşembe 09:06
CHP Grup Başkanı Muharrem İncenin TRT nin reklam ve reyting ihalelerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddiaları üzerine kurumdan açıklama geldi.

CHP Grup Başkanı Muharrem İnce'nin TRT'nin reklam ve reyting ihalelerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddiaları üzerine kurumdan açıklama geldi.  

İddiaları yalanlayan TRT Genel Müdürlüğü, “TRT, reklam gelirini artırarak, kamuya, devletimize ve milletimize para kazandırmaktadır. Bu artış kimleri neden rahatsız etmektedir? TRT'yi kamunun sırtına yük yapmak isteyenlere cevabımız çok net; TRT'nin reklam gelirleri çok daha artacak ve rahatsızlık vermeye devam edeceğiz.” dedi.

TRT Genel Müdürlüğü'nden iddialara ilişkin yapılan açıklamada, İnce'nin kamuoyunu kasıtlı olarak aslı astarı olmayan yalanlarla yanıltmaya çalıştığı belirtildi. “Her şeyden önce bugünkü TRT yönetimi, mevcut bütçesini dürüst ve verimli kullandığı için 8 yeni kanal, 5 yeni radyo, 3 dergi açmayı başarmıştır.” denilen açıklamada, “Bugüne kadar yolsuzluklarla ilgi teftiş, mahkeme kararı almamış bir yönetime iftira atanlar; attıkları iftiranın belgelerini doğru seçmelidirler.” ifadeleri kullanıldı.

“Elinde kimin hangi şekilde belgesi varsa önce savcılara başvursun.” diyen TRT yönetimi, bugüne kadar tek bir savcılık başvurusu yapmadan basının karşısına çıkıp iddialarda bulunulduğuna dikkat çekti. Açıklamada şöyle denildi: “2,5 yıllık sürede TRT hakkında iddiada bulunarak siyaset yapanlar kamuoyunu aldatmaktadırlar. TRT kurumu gerek kurumsal kişiliğine gerek yönetimine atılan iftiralar karşısında boş durmayıp yüce adalete başvurusunu yapacaktır.”

TRT SANATÇILARI, ÖNDER SAV'IN DÜĞÜNÜNE DE GİTMİŞ

Açıklamada, TRT'nin sanatçılarına ilişkin iddialara ise şu cevap verildi: “Anayasa Mahkemesi'nde TRT Yasası'nın görüşülmemesi TRT'yi değil; Anayasa Mahkemesi'ni ilgilendirir. Bu konuda mahkemeye başvurup bilgi alabilecekken 'TRT düğüne sanatçı gönderdi o yüzden yasa görüşülmüyor.' türünde ucuz iftiralarla devletimizin iki güzide kuruluşu karalanmak istemektedir. Sayın Haşim Kılıç'ın düğününe niçin TRT sanatçıları gidiyor, diyen Sayın İnce şu sorunun cevabını vermesi gerekiyor: Sayın Önder Sav'ın kızının düğününe niçin TRT sanatçıları gitmiştir?”

“REKLAM YOLSUZLUĞU KOCA BİR YALAN”

CHP'li İnce'nin, TRT'nin reklam ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasına ilişkin ise şöyle denildi: “Oysaki TRT, ekonomik kriz nedeniyle hemen her medya kuruluşunun reklam gelirinde düşme görüldüğü bir ortamda, reklam gelirlerini tam iki katına çıkarmayı başarmıştır. Reklam ihalesiyle TRT sponsorluk ve reklam bulmaya devam ediyor; ihaleyi alan firma da yıllık TRT'ye 60 milyon TL gibi yüksek bir rakam vermeyi resmi olarak tahaüt etmektedir. TRT bu ihaleyle reklam gelirini birkaç yıl içinde tam yüzde 400 artırmayı hedeflemektedir. Özel firmaya verilen reklam süresi toplam sürenin 5'te 3'dür. TRT reklam ve sponsorluk bulmaya devam etmektedir. TRT ilgili firmayla 3 yıllık toplam bir anlaşma yapmıştır. Ancak ilk yıl TRT'nin reytingi ölçüm sistemini değiştirmesiyle sadece 20 milyon TL'lik bir öteleme yapılmıştır. TRT nin zararına olmayacak şekilde ihalenin ilk yıl rakamı 40 milyon TL olarak belirlenmiş ikinci ve üçüncü yıllara zam yapılmıştır. 3 yılın sonunda anlaşmaya varılan 180 milyon TL faizleriyle birlikte tahsil edilecektir. Zarar burada nerededir? TRT, reklam gelirini artırarak, kamuya, devletimize ve milletimize para kazandırmaktadır. Bu artış kimleri neden rahatsız etmektedir. TRT'yi kamunun sırtına yük yapmak isteyenlere cevabımız çok net: TRT'nin reklam gelirleri çok daha artacak ve rahatsızlık vermeye devam edeceğiz.”

REYTİNG SİSTEMİ

Reyting sistemine ilişkin iddialara da cevap veren TRT yönetimi, “Yabancı bir firma Türkiye'de reyting ölçümü yapıyor ve ölçümlerin güvenilirliği hep tartışılıyordu. Karanlığa kurşun sıkmayıp bir karanlığa bir mum yaktık ve alternatif bir sistem için çalıştık. ‘Türk firmalar bu reyting ölçümünü başaramaz' diyenlere Türk firmalarının her işi başarabileceğini ispatlayacağız. Reyting ölçümlerini, sahipleri tam bilinmeyen yabancı firmalara değil; özerk denetimli devlet güvenceli TRT'ye yaptırmanın ne kötülüğü olabilir?” diye sordu.

Açıklamada şunlara yer verildi: “TRT daha önce sadece bir kanalının reytingini ölçtürürken yeni sistemle 13 televizyon kanalını ölçecek; talep gelirse diğer özel kanallara da ölçüm yapacaktır. Toplam ölçüm maliyetleri de yeni sistemle çok daha ucuzlayacaktır. 15 ilde toplam 27 bin hanede nüfusu 1000 üzerinde olan kentsel ve kırsal yerleşim yerlerinde veritabanı araştırması yapılmıştır. Yapılan örneklem TÜİK'ten sağlanan veriler ışığında rastgele örneklem yöntemi ile beraber olasılıklı yöntem kullanılarak yapılmıştır. DenetimAnkaraÜniversitesi'ne verilmiştir. Özel kanalların tamamı TRT'nin bu uygulamasını takdirle karşılarken; bir vekilin niçin bundan rahatsız olduğunu anlayamadık. ‘Güneşin balçıkla sıvanmayacağını' bir kez daha hatırlatıyor; takdiri kamuoyuna ve yüce mahkemelere bırakıyoruz.” Cihan
Etiketler : TRT, den, İnceye,, Koca, bir, yalan,Bu Haber Toplam 2457 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0509
Haberler artık Outlook'ta