Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

İstanbul'da yaşayan sanatçıların gözüyle İstanbul’u görmek amacıyla düzenlenen toplantıda bu kez tiyatro
 Reklam
Tiyatrocu ve sanatçı gözüyle İstanbul
12 Mayıs 2010 Çarşamba 11:02
İstanbul'da yaşayan sanatçıların gözüyle İstanbul’u görmek amacıyla düzenlenen toplantıda bu kez tiyatro ve sinema sanatçılarıyla bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “sanatçı” buluşması, ses sanatçılarının ardından tiyatro ve sinemacılarla devam etti. Başkan Kadir Topbaş, sanatçıların gözüyle İstanbul’u görmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Turizm ve Sanat Komisyonu Başkanı Arzu Öztoprak tarafından Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te organize edilen toplantıda tiyatro ve sinema sanatçılarıyla bir araya geldi.

Başkan Topbaş’ın Sanat Danışmanı Kenan Işık, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın da yer aldığı toplantıya; Erol Evgin, Ali Poyrazoğlu, Zihni Göktay, Kerem Alışık, Behzat Uygur, Hamdi Alkan ve Vatan Şaşmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Sanatçı gözüyle İstanbul’u görmek…

Sanatçılar toplantıda İstanbul ile ilgili beklentilerini ve sorunlarını aktardı. Katılımlarından dolayı sanatçılara teşekkür eden Başkan Kadir Topbaş da dünyanın hızla şehirleştiğini ve dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşadığını belirterek, bunun önüne geçilemez bir süreç olduğunu söyledi. İstanbul’un bir şehir olarak değil, ülke ölçeğinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, bir toplumun bir anda sanat toplumu yapmanın mümkün olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu;

“İstanbul’un fiziki şartlarını düzeltilirken bir şehirlilik ruhunun da ortaya koymaya çalışıyoruz. 14 milyon nüfusuyla İstanbul günde 23 milyon hareketliliğin yaşandığı ve 14 bin ton çöpün toplandığı devasa bir şehir. Şehrin altyapısını, trafik düzenlemesini, çevre yatırımlarını yaparken, doğal güzelliklerinin de en iyi şekilde yansıması için çalışıyoruz. Bir toplum bir anda sanata düşkün, sanatı takip eden bir toplum haline gelemez. Bunun altyapısı özellikle çocukluktan itibaren verilmelidir. İşte bu nedenle, sanatçı gözüyle ‘İstanbul’a daha neler yapılabilir? Bunları bir araya gelelim ve konuşalım istedim.”

Tiyatro sayısı son yıllarda arttı

Toplantıda konuşan Kenan Işık da son döneme kadar tiyatro yapımının ihmal edildiğini belirterek, “Son 50 yılda AKM’den başka bir şey yapılmadı. Tiyatro salonu yapılmamıştı. İlk yapılan Ümraniye’deki şehir tiyatroları sahnesi. Şimdilerde çok fazla var. Son 7-8 yıldır sanat merkezi tiyatro salonları açıldı. Benim bildiğim dünyanın hiçbir belediyesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki gibi 9 tiyatro salonu ve şehir tiyatrosu sanatçısı kavramı yok. Anadolu halkının da binlerce yıldır bir tiyatro geleneği var. Birebir Batıyı aynen kopya yaparsak izlemeye kimse gelmiyor. Önemli olan bizim Batıyı bizim kültürümüzle harmanlamak” diye konuştu.


Sanatçılar daha fazla sanat aktivitesi istiyor

Başkan Topbaş ve sanatçılar, toplantının ardından da gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar. Toplantının çok verimli geçtiğini ve buluşmaların devam etmesi kararı aldıklarını belirten Kadir Topbaş, “Sanatçılarımız, başlı başına bir sanat eseri olan İstanbul'un insanlarımıza ve dünyaya daha güzel bir şekilde yansımasını istiyorlar. Buna paralel olarak sanat aktivite alanlarının, tiyatroların ve kültür sanat aktivite alanlarının daha fazla genişletilmesini arzu etmekteler” dedi.

Başkan Topbaş’ın “Okul arkadaşım, asker arkadaşım ve meslektaşım” dediği Erol Evgin de mimar olan Kadir Topbaş’ın da bir sanatçı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu; “İstanbul’un bir mimar başkanın izlerini taşımaya başladı ve bununla gurur duyuyoruz. Kadir Başkan niçin bu toplantıları lale ve erguvan zamanı yapıyor sanıyorsunuz? İstanbul'u çirkin görmek mümkün değil. Gerçekten İstanbul son yıllarda çok daha güzelleşti ve Avrupa başkenti oldu. Tabi ki bununla gurur duyuyoruz. Yemekte İstanbul'un daha da iyi olması için sanat dokusunun şehrin her tarafına yayılması konusunda görüş birliğine vardık. Kentin çeşitli kesimlerinden insanların sanatla bir araya gelmesi konusunda hemfikir olduk. Çok yararlı bir toplantı oldu.

Yazın da tiyatro…

“İstanbul’un Belediye Başkanı yanımızda. Şehrimizin ve sanatımızın geleceğiyle ilgili çok umutluyum” diyen Ali Poyrazoğlu da “İstanbul için fark yaratmak gerekiyor. 14 milyonluk bir kentte Mayıs-Ekim ayları arasında kültür ve sanat aktiviteleri bitme noktasına gelmemeli. Sayın Başkanımızla bunu konuştuk ve çok yararlı bir toplantı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Zihni Göktay ise, sanat ruhunun insanlara erken yaşlarda aşılanacağını dile getirerek, çocuk tiyatrolarının önemine dikkati çekti. Behzat Uygur da İstanbul'da son yıllarda bol bol tiyatro salonu açılmaya başladığını belirterek, “Bu salonların özellikle Şişli, Nişantaşı ve Beşiktaş'ın dışındaki semtlerde açılması bizi çok mutlu ediyor. Bizim de oyunlarımızı oynamamız gerekiyor. Sayın Başkanımıza tiyatroların yazın da devam etmesi gibi bir takım öneriler getirdi. Kendisi de bu konuya duyarlı bakıyor. Tiyatrocu olarak İstanbul'un her yerini iyi yaşamamız gerektiğinin de bilincindeyiz” diye konuştu.

Sanatçılara ‘Sanat Kent’ müjdesi

Başkan Kadir Topbaş, bir başka soru üzerine KİPTAŞ’ın “Sanat Kent” isimli bir projesinin olduğunu hatırlatarak, “Belediye Şirketimiz KİPTAŞ’ın yürüttüğü ve sevgili meslektaşım Erol Evgin’in başında olduğu ‘Sanat Kent’ isimli bir projemiz var. Sanatçılarımız buradan konut edinebilecek. Projede bakıma muhtaç olanlar için de bir huzurevi bulunuyor. Böyle bir konsepti olan projemizin çalışmaları sürüyor” dedi.

Hasbahçe GazetesiEtiketler : Tiyatrocu, ve, sanatçı, gözüyle, İstanbul,Bu Haber Toplam 2774 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0465
Haberler artık Outlook'ta