Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Amasya Suluova Kaymakamı Osman Aslan Canbaba: “Suluova bölgenin parlayan yıldızı olacaktır”
 Reklam
Suluova parlayan yıldız
01 Şubat 2009 Pazar 17:33
Amasya Suluova Kaymakamı Osman Aslan Canbaba: “Suluova bölgenin parlayan yıldızı olacaktır”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

     Suluova, Amasya ilinin ikinci büyük ilçesidir. Amasya il merkezine 25 km. uzaklıkta olup, 38 köy, 1 kasaba, 1 mezradan, 19 mahalleden oluşmaktadır.  İlçede 274.280 dekar tarım arazisi vardır. Bunun 161. 220 dekarı (% 58,7) sulanmaktadır. Suluova ilçesinin ekonomisi; tarım, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayi ağırlıklıdır. Suluova’da tarım oldukça gelişmiş olup, Türkiye ölçülerine göre, makineleşmiş tarım yapılmaktadır.

     Suluova Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, idarecilikte pratik ve yerinde çözüm, halkın içinden biri gibi davranması ile Suluova halkının takdirini kazanmış, bir kamu yöneticisidir. Kaymakam Osman Aslan Canbaba, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek SYD Vakfından maaş alan vatandaşların, maaşlarının PTT kanalıyla evlerine götürülmesi için, PTT Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzaladı. Kaymakam Osman Aslan Canbaba, vatandaş mağdur olmasın, bizler onlar için varız diyor.

      Kaymakam Osman Aslan Canbaba, bu yıl da yeni bir uygulama başlatarak, haftanın her Cuma günü kaymakamlıkta halk günü düzenliyor. Konuyla ilgili tüm kurum amirlerinin yanında, vatandaşın sorun ve isteklerini dinleyerek, sorunlara yerinde çözüm buluyor. Kısaca, çalışkan ve halka beraber yönetim anlayışı ile örnek bir idarecilik anlayışı sergileyen Suluova Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, “Suluova” konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Hizmet vatandaşın ayağına gidecektir 

      “Suluova Kaymakamlığı olarak PTT Genel Müdürlüğü ortak bir protokol imzaladık. Hasta ve sakat olan vatandaşlarımıza belirli sürelerde belli miktarlarda yardımlar yapıyoruz. İlçemiz geniş bir ilçe olup, 10 km'lik bir alan içinde dağılmış durumdadır. Bu kadar geniş bir alanda,  özellikle sakat vatandaşlarımızın gelebilme sorunu yaşanmaktadır. Yaşlı ve sakat vatandaşlarımız yardım yaptığımız halde mağdur olmaktadır. Bunu önlemek için PTT ile protokol yaptık. PTT doğrudan evlere yardımları vatandaşımıza ulaştıracak. Dolayısıyla hizmet vatandaşın ayağına gidecektir. Bu konuda özellikle Ulaştırma Bakanımızın 65 yaş maaşı alan vatandaşlarımıza yaptığı hizmeti örnek aldık.

Devletin vatandaş için var olduğunu düşünüyorum 

      Ondan esinlenerek biz de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım yaptığımız vatandaşlara hizmetleri ayaklarına götürmek amacı ile PTT ile bir protokol imzaladık. Bundan sonra hizmetler vatandaşlarımızın ayaklarına gidecek. Yapılan hizmetler ne zaman yapılmış diye düşünülmeyecek. PTT vatandaşlarımızın maaşlarını elden teslim edecektir. Ben devletin vatandaş için var olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla da sosyal yardıma ihtiyaç olan vatandaşımızın bir hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu çalışma için ilk önce PTT Genel Müdürümüzle görüştük. Ondan bu konuda destek istedik. O da iyi olacağını söyledi. Çalışmalarımıza başladık. Diyarbakır ve Sivas'ta da bu yönde bir çalışma var. Fakat ilk müracaatı yapan biz yaptık. Önümüzdeki bu çalışma hafta başlayacak.

Çabalarımız, iyi yönetimin geliştirilmesi içindir

     Çabalarımız, iyi yönetimin geliştirilmesi içindir. Daha önce de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir yazılım yaptırdık. Bu yazılımla bir çok farklı yerlerden yardım alan kişilerin tespitini yaparak, hiç yardım almayan kişilere de ulaşmak, mükerrer yardımların önüne geçmek şeklinde bir yazılım programı yaptık. Programın bize özellikle proje hazırlama ve veri oluşturma konusunda çok yardımı oldu. Buna dayanarak eğitim ve sosyal projeler geliştirdik. Bu anlamda programın ciddi bir yararını gördük. Yönetim olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dördüncü kattaydı. Bayındırlık deprem yönetmeliğinden önce bina yapıldığı için asansör yapımı uygun görülmedi.

İşsiz vatandaşlarımız için istihdam projesi yaptık 

      Bizde Sosyal Yardımlaşma Vakfını zemin kata indirdik. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın 4.kata çıkmalarında zorluk yaşadıkları için, bunun önüne geçmek amacıyla yaptık. Ayrıca işsiz vatandaşlarımız için istihdam projesi yaptık. 75 kişiye 4 ay tekstil kursu açtık. Onların eğitimlerini sağladık. Şu anda 3 tane eğitim devam etmektedir. Okul Öncesi, ÖSS projelerimiz devam ediyor. Yönetim anlayışımız yönetimi sürekli geliştirerek, teknolojiyi de buna da dahil edip, vatandaşa hizmetleri en kısa en etkin sürede ve dağıtırken de en adil biçimde hizmet sunmaktır. İlçe düzeyinde vatandaşlarımızın bize her türlü vasıtayla ulaşmasını temin etmek için sitemize ilave bir bölüm ekledik.

Vatandaşlarımızın müracaatlarını alabiliyoruz 

      Vatandaşlarımızın müracaatlarını alabiliyoruz. Bunun somut bir yararını gördük. Bir Sağlık Ocağımızda iki aile hekimimiz birleşmiş tek binada hizmet veriyorlardı. Vatandaşın talebi üzerine gidip yerinde gördük ve uygun olmadığına karar verdik. Şu anda binanın iki katını da kullanmaya başladılar. Vatandaşın birebir karşılaştığı sorunları bilebilmemiz açısından çok yararlıdır. Biz gelen talepleri inceliyoruz. Makul bir süre içerisinde cevap veriyoruz.

Halk günü yapacağımızı duyurduk 

      Kapımızın herkese açık olduğu için, 2009 yılında kadar halk günü yapmayı düşünmüyordum. Fakat vatandaşın yoğun olarak gelmesi, diğer işlerimizin de aksamalarına neden olduğu için, belediye muhtarlık ve köylerimizde ilan ettirmek suretiyle, her Cuma öğle sonu 14.00 17.00 arasında halk günü yapacağımızı duyurduk. Amacımızda hem diğer işlerimizin aksamamasını önlemek, hem de vatandaşlarımızın sorunlarını daha rahat ulaşıp, iletebilmesini sağlamaktır. Temennimiz vatandaşlarımıza faydalı olmaktır.

Suluova hem sanayi, hem de bir tarım kentidir

     Suluova hem sanayi, hem de bir tarım kentidir. Suluova’nın büyümesi; Şeker Fabrikası ve kömür ocakları ve Et ve Balık kurumunun kurulmasıyla birlikte yoğun göç almış, gelişen bir sanayi kentidir. Bununla beraber 274 bin dekar sulanabilir tarım arazisi var. Ciddi bir tarımsal üretim söz konusudur. Özellikle ülkemizdeki soğan üretiminin önemli bir kısmı ilçemizde yapılmaktadır. Hayvancılık konusunda ilçemiz Türkiye ortalamasında önemli bir yere sahiptir. Şu anda Organize Sanayi Bölgesi yapıyoruz. Bitme aşamasındadır. Tahsis yapmaya başladık. Tüm yatırımcılarımızı davet ediyoruz. Hayvancılıkla ilgili Organize Besi Bölgesi yapıyoruz. Bu sayede hayvancılıkta, Türkiye'de rekabet edebilirliğimiz artacaktır. Soğana alternatif ürünler konusunda çalışmalar yapıyoruz. Soğan üretimini azaltıp, özellikle salçalık biber ve domates konusunda deneme üretimi yaptırdık. Meyvecilik konusunda ilçemizdeki Boyalı köyünde 28 bin fidan var. Biz bu yıl 15 bin fidan dağıtarak, Akdağ bölgesini meyvecilik konusunda üst haline getirmek için çabalarımız var. Boyalı köyünde yaklaşık 2 trilyona mal olacak bir gölet yapıyoruz. 2009 yılında bitecek şekilde ihalesi yapıldı. Önümüzdeki yıl daha fazla fidan yetiştirme şansımız olacak. Özellikle damlama sulama sistemlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Valimizin de ciddi desteklerini almaktayız. Suluova bölgede bir üretim merkezi. Amasya'nın en çok üreten merkezi Suluova'dır. Suluova bölgenin tekrar parlayan yıldızı olacaktır.

İnternet erişim merkezi kurduk 

      İlçemize internet erişim merkezi kurduk. Türk Telekom'la bir protokol imzaladık. Protokolle internet erişim merkezinin yıllık masraflarını karşılayacağız, bilgisayarlarda Telekom tarafından temin edilecek şekildedir. Yıllık olarak internet giderlerini ödüyoruz ve bir eleman görevlendirdik. Burada amacımız, özellikle öğrencilerimizin ve gelir düzeyi düşük insanlarımızın ücret ödemeden internetle ilgili kimlik bilgileridir vs. edinebilecekleri bir merkezdir. Öğrencilerimizin hafta sonu uğrayabilecekleri bir merkez olmasını istedik. Suluova Organize Sanayi Bölgesinde 9 tane parsel tahsisi yaptık. 9 iş adamımız, 2009 yılı içerisinde yatırım faaliyetlerine başlayacak. Diğer işadamlarımız için de tahsis yapmaya hazırız. Bu şekilde 400 vatandaşımız da istihdam edilmiş olacaktır. Yedi Kır Bölgesinde bir kuş gözlem istasyonu yapma çalışmamız var. Bu alan sit alanı olduğu için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun bu yerle ilgili onaylarını bekliyoruz. Bu şekilde ilçemizin turizmine bir katkı sağlayacaktır.” 

www.ilkercakan.tr.gg                     

 

                             

 

 

 
Etiketler : Suluova, parlayan, yıldız,Bu Haber Toplam 3472 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9391
Haberler artık Outlook'ta