Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Soma'da yaşanan patlama ile ilgili yapılan protesto yürüyüşünün ardından çıkan olaylarla ilgili kamera görüntülerin
 Reklam
Soma'ya taşlı sopalı destek
18 Mayıs 2014 Pazar 16:01
Soma'da yaşanan patlama ile ilgili yapılan protesto yürüyüşünün ardından çıkan olaylarla ilgili kamera görüntülerini paylaştı

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki kömür madenindeki facianın ardından bugün yaklaşık 150 kişi, belediye önünde oturma eylemi yaptı.
Çoğunluğu gençlerden oluşan grup daha sonra 'Soma'nın kömürü, hükümeti yakacak' sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Soma Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, oturma eylemi yapıp, hükümeti protesto etti. Daha sonra grup, Atatürk Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Hükümeti protesto eden göstericiler 'Soma'nın kömürü hükümeti yakacak', 'Her yer Soma, her yer direniş', 'Türkiye uyuma, şehidine sahip çık' sloganları attı. Yürüyüş sonrası grup, Beş Yol Meydanı'nda da oturma eylemi yaptı. 

Eylem devam ederken, bir madenci yakını, gruba eylemi sona erdirmelerini söyleyerek zorluk çıkarmamalarını istedi. Aynı kişi, eylemcilerin mezar kazmalarını yada ölenlerin yakınlarının yanlarında olmalarını istedi. Gençlerin çoğunun mezarlığa gitmesinin ardından eylem sona erdi. 

KADIKÖY'DE POLİS MÜDAHALESİ
Soma'daki maden faciasını Kadıköy'de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin gaz bombasına göstericiler taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bir mağazanın camını kırıp vitrindeki giysileri yola saçan göstericiler, bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.

Soma'daki maden faciasını Kadıköy'de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin gaz bombasına göstericiler taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bir mağazanın camını kırıp vitrindeki giysileri yola saçan göstericiler, bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.

Soma'daki maden faciasını protesto etmek isteyen yüzleri maskeli bir grup, saat 20.00 sıralarında Kadıköy Bahariye Caddesi'nde toplandı. Eyleme izin vermeyen polis ekipleri, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Atılan gazdan çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Ara sokaklara kaçan göstericiler ise polise taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Cadde üzerine barikat kuran eylemciler ateş de yaktı. Göstericilerden bazıları bir mağazanın camını kırıp, vitrindeki giysileri yola saçtı. Eylemciler yoldan geçmekte olan bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.

Göstericileri ara sokaklara doğru kovalayan polis, aracı kaldırıp şoförüne teslim etti. Polisin önlemleri devam ediyor.

KADIKÖY'DEKİ SOMA EYLEMİNDE 22 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Kadıköy'de dün akşam saatlerinde yaşanan polis müdahalesinin sırasında, 22 gösterici gözaltına alındı.

Soma'daki maden faciasını protesto etmek isteyen yüzleri maskeli bir grup, dün saat 20.00 sıralarında Kadıköy Bahariye Caddesi'nde toplandı. Eyleme izin vermeyen polis ekipleri, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ise polise taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Olaylar sırasında çok sayıda iş yerinde maddi hasar oluştu. Gece saatlerine kadar devam eden müdahale sonrasında, 22 eylemci gözaltına alındı.

ANKARA'DA POLİS MÜDAHALESİ
Ankara'da Ziya Gökalp Caddesi üzerinde toplanan ve Soma'da yaşanan maden faciasını protesto eden gruba polis müdahale etti. Göstericilere su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edilirken, 50'ye yakın gösterici gözaltına alındı.

Ankara’da gün boyu Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden kazasındaki ölümleri protesto eden gruplara çevik kuvvet müdahale etti. 18.30 sıralarında Ziya Gökalp Caddesi üzerinde Soma’daki maden kazasını protesto etmek için toplanan grup, caddeyi trafiğe kapattı. Göstericilere dağılmaları yönünde uyarı yapan polis ise gruba tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Polisin müdahalesi eylemciler, taş ve havai fişekle karşılık verdi. Olaylarda 50’ye yakın göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kızılay’daki ara sokaklarda polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar sürüyor.

TUNCELİ'DE OLAYLI GECE
Tunceli'de Soma'daki maden faciasını protesto eden ve polis karakoluna taş, molotof kokteyli ve havai fişek atan gruba polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Çıkan olaylarda başına taş isabet eden Asayiş Şube Müdürü Raşit Tosun yaralanırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Soma'da meydana gelen ve yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiği olayı protesto eden yaklaşık 200 kişilik grup, çarşı merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Yola barikat kurarak slogan atan grup, daha sonra Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu'nu yoğun taş yağmuruna tutarak, molotof kokteyli ve havai fişekler atmaya başladı. Bunun üzerine polis, göstericilere TOMA ve zırhlı araçlarla tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahalede bulundu. 

Polis müdahalesiyle ara sokaklara ve Cumhuriyet Caddesi ile Okullar Caddesi üzerindeki sokaklara kaçmaya çalışan göstericilerin eylemi geç saatlere kadar devam etti. Göstericilerin attığı taşlardan biri göstericileri sakinleştirmeye çalışan Asayiş Şube Müdürü Raşit Tosun'un kafasına isabet etti. Yaralanan Tosun, ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. Ameliyata alınan Tosun'un durumunun iyi olduğu öğrenilirken, olaylara karışan çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

İZMİR'DE SOMA EYLEMİ: 27 GÖZALTI
İzmir'de, Soma faciasına tepki göstermek için biararaya gelen grup, oturma eylemi yaparak yol kapattı. Vatandaşlarla tartışan gruba polis müdahale etti, 27 kişi gözaltına alındı.

Sosyal medyadan örgütlenen yaklaşık bin kişi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde biraraya geldi. Talatpaşa Bulvarı Gazi Orta okulu önüne yürüyen grup, Soma'daki maden faciasına tepki göstermek için yolu araç trafiğine kapadı. 30 dakika sonra grubun büyük bir bölümü eyleme yarın (cuma) devam edeceklerini söyleyerek buradan ayrıldı. 

Dağılmayan 200 kişi ise sloganlar eşliğinde Plevne Bulvarı'nda yürüdü. Tekrar Gazi Ortaokulu'nun önüne dönen grup, barikatlar kurarak Talatpaşa Bulvarı'nı birkez daha yolu araç trafiğine kapadı. Vatandaşlar ve araç sürücüleri göstericilere tepki gösterdi, tartışmalar yaşandı. Saat 21.30 sıralarında TOMA araçlarının desleklediği resmi ve sivil polis ekipleri, göstericilere müdahale etti. Çevreye dağılan göstericilerden 27 kişi gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

SOMA'DA HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN SARAÇHANE'DE PROTESTO
'FİLİSTİN'e Geri Dönüş Platformu' ve 'Mazlum-Der' üyelerinden oluşan yaklaşık 250 kişilik grup, saat 19.00 sıralarında Saraçhane Parkı'nda toplandı. Grup, önce Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazın ardından, kazada yaşamını yitiren, yaralanan ve halen maden ocağında bulunan işçiler için dua edildi. Platform üyeleri, beraberlerinde getirdikleri "Allah'ım bir avuç kömür için bir ömür verenlerden rahmetini, para için canlara kıyanlardan azabını esirgeme" yazılı pankartı ağaçlara astı. Eylemciler, "İşçiler ölüyor, sermaye büyüyor" ve "Katil sistem hesap verecek" sloganları da attı.

Mazlum-Der Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, burada yaptığı konuşmada, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili derin bir üzüntü içerisinde olduklarını belirterek, "Mazlum-Der olarak, hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Aynı kazada yaralanan işçi kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz" dedi.

2014 YILINDA 368 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ
Sarıyaşar, 2014 yılının ilk 4 ayında en az 369 işçinin ağır ve denetimsiz çalışma koşullarında hayatını kaybettiğini vurgulayarak, "Yaşanan bu can kayıplarının ihmal veya kaza olarak geçiştirilemeyeceği ortadadır. Karşımızda amansız bir kâr hırsı ile rekabet eden, yerel ve küresel sermaye ile insanın en temel haklarından yaşama hakkını riske atan, çalışma koşullarını hakkıyla denetlemeyen devletin işbirliği ile oluşan ciddi ve çok boyutlu bir sorun bulunmaktadır. Soma'daki maden faciası da bu işbirliğinin acı bir neticesidir" diye konuştu. Platform üyeleri, eylemin ardından olaysız şekilde dağıldı.

AYDIN'DA SOMA PROTESTOSU
Aydın'da üniversite öğrencileri, Soma'daki maden faciasını, düzenlenen yürüyüşle protesto etti. Oturma eylemi yapıp, yol kapatan grup, sonrasında sessizce dağıldı.
Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşanan maden faciasını protesto etmek isteyen yaklaşık 150 kişilik üniversite öğrencisi, Sevgi Yolu'nda toplandı. Adnan Menderes Bulvarı'nda yürüyen, sık sık "Hükümet istifa" sloganı atan grup, Abide Meydanı'nda oturma eylemi yapıp, yolu kapattı. Gösterici grubun yolu kapatmasına, yoldan geçen bir vatandaş tepki gösterdi. Göstericiler ile bu kişi arasında çıkan tartışmayı polis önledi. Grup bir süre oturma eylemine devam ettikten sonra sessizce dağıldı.

BOLU’DA MADEN FACİASI PROTESTOSU
Bolu’da sendika temsilcileri ve öğrenciler sloganlar atıp oturma eylemi yaparak Soma’da yaşanan maden faciasını protesto ettiler.
 
Akşam saatlerinde Bankalar Meydanı’nda toplanan yaklaşık 400 kişi 'Kaza değil katliam yüreğimiz Soma’da' yazılı pankartla İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Aralarında sendika temsilcisi ve öğrencilerinde bulunduğu grup “Taşeron devlet hesap verecek”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Maden işçisi onurumuzdur” sloganları attı. Ellerinde meşaleler ve başlarında baretleri bulunan grup Hükümet Meydanı yakınında polis barikatıyla karşılaştı. Polis ekipleri meydan girişinde geniş güvenlik önlemi alırken grup barikatın önünde maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulundu. Yaklaşık 30 dakika oturma eylemi yapan grup mumlarla Soma yazarak yere karanfiller bıraktı. Eylemin ardından grup olaysız şekilde dağıldı.
 
ANTALYA'DA SOMA EYLEMLERİ
Antalya'da Soma'da yaşanan maden faciasını protesto eden CHP'li kadınlar, Cumhuriyet Meydanı'nda mumlarla 'Bir avuç kömür için bir ömür verenler' yazarak oturma eylemi yaptı. 
Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasını protesto eden CHP Antalya Kadın Kolları Başkanlığı üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Meydana mumlarla ‘Bir avuç kömür için ömür verenler’ yazan kadınlar, saygı duruşunda bulundu. Daha sonra oturma eylemi yapan kadınlar, Ak Parti hükümetini eleştiren sloganlar attı. Basın açıklaması yapan CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Sultan Yeğen, Türkiye’nin en büyük maden facialarından biriyle karşı karşıya olunduğunu söyledi. Soma’da işçi sağlığının ve güvenliğinin göz ardı edildiğini savunan Yeğen, özelleştirme ve taşeron çalışma sistemine tepki gösterdi. Yeğen, partisi tarafından 20 gün önce Soma’daki maden ocağının incelenmesi için meclis komisyonu kurulması talebinin Ak Parti oylarıyla reddedildiğini belirtti. 
 
Ocakta yangın devam ederken maden önünde umutla bekleyenler gibi kendilerinin de her yerde tek ses olup, yüreklere düşen acının büyümemesini dilediklerini aktaran Yeğen, "Şehit işçilerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına, işçi arkadaşlarına, Soma’ya, Türkiye’ye başsağlığı ve sabır diliyoruz" dedi. 
 
LİSELİ ÖĞRENCİLERDEN DE TEPKİ 
Soma’daki maden faciasını protesto eden Türkiye Liseler Birliği (TLB) üyesi öğrenciler de Kazım Özalp Caddesi’nde toplandı. Siyah elbise giyen, madenci bareti takan öğrenciler, ‘Canımızı yakan TOMA değil Soma’ yazılı pankart taşıdı. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen öğrenciler, attıkları sloganlarla Ak Parti hükümetini eleştirdi. Meydanda saygı duruşunda bulunan öğrenciler, daha sonra oturma eylemi yaptı. 
 
VAN'DA BDP'DEN SOMA YÜRÜYÜŞÜ 
Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciası BDP tarafından yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi. 
İtfaiye meydanında toplanan aralarında Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk'un da bulunduğu yaklaşık 200 kişi, 'Hükümet istifa', 'Katil Erdoğan' sloganları atarak Cumhuriyet caddesi üzerindeki Feki Teyran Parkı'na geldi. Burada 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Kürdi-Der Van Şube Başkanı Jinda Rugeş Kaçak Kürtçe açıklamasında Kürt Dil Bayramı kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin iptal edildiğini söyledi. 
 
BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI BİZİ DAHA ÇOK ÜZDÜ 
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, yaşanan olayın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Tuğluk, "Bu tedbirsizlik sonucu olan ve bu kadar basite alınacak bir olay değil. Soma'daki katliam emekçiyi köle olarak gören sistemin sonucudur. Bu vahşi kapitalist sistemin emekçiyi sömürmesidir. Yüreğimizdeki acıyı daha da büyüten olayın sorumlusu iktidar ve başbakanın fütursuzca çıkıp 'bu olaylar olağandır' demesidir. Bu cinayate olağan diyebilen bir başbakan var karşımızda. Katliamanın birinci sorumlusu AKP'dir. Artık bu katliamlara yeter demeliyiz. Ya özgürlük yada kölece yaşam diyeceğiz. Özgür yaşam, demokratik toplum ve demokratik bir ekonomi için sömürü ve katliamın olmadığı, bir toplum için hepimizin ortak mücadele etmek dışında hiçbir seçeneği yoktur. AKP sorumluluğun kabul etmeli. Başka ülkelerde iktidar pervazsız açıklama yapmaktansa istifa eder, hesap verir" dedi. Kalabalık 10 dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız bir şekilde dağıldı. 
 
DİYARBAKIR'DA BDP'NİN YÜRÜYÜŞÜNE POLİS İZİN VERMEDİ
Diyarbakır'da BDP'nin Soma'da yaşamını yitirenler maden işçileri için parti binası önünden yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Yenişehir İlçesi'ndeki DTK binası önüne yapacağı yürüyüşe önlem alan polis izin vermedi. Parti binası önünde toplanan yaklaşık 400 kişi, 'Soma'nın acısı Amed'in isyanı','Her yer Soma, her direniş' ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün öncülüğünde toplanan grup yürüyüşe geçince önlem alan polis valilikten izin alınmadığı gerekçesiyle izin vermedi.
 
1 POLİS YARALANDI
İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün polis yetkilileriyle yaptığı görüşme sırasında kalabalık içerisinde bulunan bazı kişilerin attığı taşın başına isabet etmesi sonucu 1 polis yaralandı. Yaralı polis memuru arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Polisin izin vermemesi üzerine protestocular yaklaşık 5 dakikalık oturma eyleminde bulundu. Grup daha sonra BDP'li yetkililerin çağrısıyla dağıldı.
 
AKŞEHİR'DE, SOMA'YA DESTEK EYLEMİ
Konya'nın Akşehir İlçesi'nde Selçuk Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Soma'daki maden ocağı faciasında ölenleri anıp, yaşanan kazayı protesto eti. Anıt Meydanı’nda toplanan ve yüzlerini kömürle siyaha boyayan bir grup üniversite öğrencisi, oturma eylemi yaptı. Grup adına konuşan Hilal Karakaya, eylemin amacının yapılan yanlışların ve ihmalin duyurulması olduğunu kaydetti. Öğrencilerin hazırladığı, 'Demek ki neymiş, o dağıtılan kömür bedava değilmiş, kömür bitti', 'Acınız acımızdır SOMA' yazılı dövizler dikkat çekti. Grup, eylemin ardından sessizce dağıldı. 
 
YABANCI GENÇLERDEN SOMA'YA SAYGI
Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle iptal edilen 10'uncu Uluslararası Antalya Gençlik Festivali kapsamında Antalya'ya gelen 8 ülkeden 150 genç, hayatını kaybeden maden işçileri için yakalarına siyah kurdele takıp, saygı duruşunda bulundu. Gençler, taşıdıkları pankartla 'Acınız acımızdır başınız sağolsun' mesajı verdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Antalya Gençlik Festivali, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle iptal edildi. 15-19 Mayıs'ta düzenlenen etkinlik kapsamındaki kutlamaların iptal edilmesi üzerine Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde anma programı yapıldı. Etkinlik için yurtdışından gelen gençlerin ülkelerine özgü kıyafetler giyip, yakalarına siyah kurdele takarak katıldığı anma programında, maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda bulunuldu.
 
Ülke temsilcilerinin anıta siyah çelenk bıraktığı anma programında yabancı gençler, taşıdıkları pankartlarla 'Acınız acımızdır başınız sağolsun', 'Soma'da içimiz yandı. Milletimizin başı sağolsun' mesajı verdi. Anma programına Rusya, Tataristan, Bulgaristan, Lübnan, Kazakistan, Estonya, Romanya, Kırgızistan'dan katılan 150 genç adına konuşan Rus Tatyana Vasilyeva, festival amacıyla Antalya'ya geldiklerini, Soma'da yaşanan kazayı öğrendikten sonra coşkularının üzüntüye dönüştüğünü dile getirdi. Vasilyeva, “Kazada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve tüm Türk halkına başsağlığı ve sonsuz sabır dileriz. Türk halkı başınız sağolsun" dedi.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İlyas Çopur, Soma'da yaşanan kaza nedeniyle iptal edilen festival kapsamında yurtdışından kente gelen gençlerin hayatını kaybeden maden işçilerini anma programı düzenlediğini anlattı. Festivali organize eden firmanın sahibi Mustafa Kavasoğlu da festival kapsamında yapılması planlanan kortej yürüyüşünün iptal edilerek, yabancı misafirlerin de talebi üzerine anma programı yaptıklarını söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim ise kaza sonrası ülke genelinde insanların yaşadığı acıyı paylaşan gençlere teşekkür etti.
 
MERSİN'DE OLAYLI EYLEM 
Mersin'de, Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşanan maden kazasının protesto eden grup, polis ile çatıştı. Mersin Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi Atıf Yılmaz Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin kişi, 'Soma'nın hesabı sorulacak' sloganları atarak yürüyüşe geçti. 'Soma'daki Katliama Karşı Boykottayız' yazılı pankart açan grup, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde slogan aratarak, İsmet İnönü Bulvarı'nda bulunan Ak Parti Yenişehir İlçe binasına yürümek istedi. İlçe binasının yaklaşık 100 metre önünde barikat kuran polis ile grup arasında çatışma çıktı. Taş, cam şişe ve sapanlarla misket atan gruba polis plastik mermi ve biber gazı ile karşılık verdi. Yaklaşık bir saat boyunca çatışan grup, polisin müdahalesi ile dağıldı. Ara sokaklara kaçan grubtakilerle takip eden polisler arasında kovalamaca yaşandı. Kovalamacada 10 eylemci gözaltına alındı. 
 
SANAT MECLİSİ'NDEN SOMA İÇİN EYLEM
Sanat Meclisi, Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını yitirenler için eylem yaptı. Sanatçıların yüzlerini kömürle boyayarak katıldığı eylemde, madencilerin ölümü de temsilen canlandırıldı.
 
Aralarında Füsun Demirel, Hasibe Eren, Nurettin Şen, Nail Kırmızıgül, Sezgi Mengi, İbrahim Karaca ve Pınar Aydınlar’ın da bulunduğu yaklaşık 50 sanatçı, Soma’da yaşanan faciayı protesto etmek amacıyla saat 18.00 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. "Kömür bitti" ve "Siyahın en kötü tonunu yaşıyoruz" yazılı pankart açan sanatçılardan bazıları yüzlerini kömürle boyadı. Eylemde, maden kazası ve ölümler temsili olarak canlandırıldı.
 
Grup adına açıklama yapan şair İbrahim Karaca, yetkilileri ve maden işletmecilerini eleştirdi. Karaca, madenler ve çalışma şartları hakkında şunları söyledi:
"Milli irade diye sunulan, ama bedava kazanılan seçimlerin is kokulu kaymağıdır. Gözümüzün önüne çekilen ve arkasında kader masalları anlatılan bir duman perdesidir. 1.200 liraya taşeron insafına terk edilmiş, sendikasız, güvencesiz, sigortasız ve kimsesiz bir hayata bırakılmış çığlığımızdır. Bu cinayetin, bir kömür deryasında doğan işçiler için normal olduğunu düşünüyor başımızdaki siyasal irade. 19’uncu yüzyılın vahşi kapitalizminden örnekler veriyor, ‘Bakın’ diyor; ‘Bu mesleğin fıtratında ölüm var’. Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından hazırlanan sözleşmeyi herkes imzalıyor, Türkiye imzalamıyor. Neden? Çünkü bu sözleşme maden işletmesi sahiplerine ve hükümetlere önemli sorumluluklar getiriyor. Yani bu sendikasız taşeron düzeni, emek sömürüsü, faşizm ve toprağın yedi kat altındaki ölümlerin sebebi, ‘Takdir-i ilahidir’ diyor. 12 yıllık dönemde 11 bin civarında işçi ölmüş ve AKP eliyle abdest aldırılan vahşi kapitalizm kanımızı içip hayatımızı çalmaya devam ediyor. 140-150 dolara üretilen kömürün 30 dolara mal edildiğini söylüyor patron. İleri teknoloji kullanılıyormuş, ondanmış. Oysa iki ay önce Soma madenleriyle ilgili Meclis araştırması istenmiş, reddedilmiş, engellenmiş, tartıştırılmamış bile. Bu katliamda ölen 15 yaşında bir çocuk da var. Neden biliyor musunuz? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ağır ve tehlikeli işlerde çalışma yaşını 16’ya indirmiştir ve 15 yaşını dolduran çocuklar, genç işçi sayılıyor artık."
 
Konuşmanın ardından, İbharim Karaca, Nâzım Hikmet'in "Düşman” şiirini okudu. Eylem, Grup Yorum üyelerinin şarkı söylemesinin ardından sona erdi.
 
BARTIN'DA SOMA ŞEHİTLERİNE BARETLİ ANMA
Bartın'ın Amasra İlçesi'nde, Soma'da ölen maden işçileri için yere konulan 285 madenci baretinin ışığıyla cadde aydınlatıldı. Her biri faciada ölen madencileri simgileyen baretlerin yanına birer de karanfil bırakıldı.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi'nce düzenlenen anma etkinliğinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında çalışan madencilerin baretleri akşam havanın kararmasıyla Hükümet Caddesi'ne konuldu. Caddede 150 metre boyunca iki sıra halinde sıralanan 285 baretin ışıkları yakıldı. Sokak lambaları ise kapatıldı. Cadde, madenci baretleriyle aydınlatıldı. Her biri faciada ölen madencileri simgeleyen baretlerin yanına birer de karanfil bırakıldı.
GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Soma'da ölen arkadaşlarını yad etmek için bu anmayı düzenlediklerini söyledi. Taşeron sisteminin kaldırılmasını istediklerini belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Biz kesinlikle özel sektörün maden sektöründe çalışmasına ve taşeron sistemine karşıyız. Sigortasız ve sendikasız her işyerinde bunlar var. Biz kendi işyerimizde geçtiğimiz yıllarda bu tür kazalar yaşadık. Ve biz o zaman da taşerona ve özelleştirmeye karşı olduğumuzu defalarca söylememize rağmen bir vurdumduymazlık ve aymazlık var. Bugün bir ülkenin Başbakanı, madenciliğin literatüründe bunlar oluyor diyebiliyor. Hakikaten bunlar işçi sınıfı için içler acısı bir durumdur." 3 saat süren anma etkinliği daha sonra sona erdi.

ADANA'DA PROTESTOCULARA ELİ SOPALI KİŞİLER SALDIRDI
Adana'da akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden organize olan bir grup Atatürk Parkı'ndaki toplandı. Atatürk Caddesi'nden Uğur Mumcu Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince arbede çıktı. Polis ekipleri gaz bombaları ile müdahale ettiği grubu, Ziyapaşa Bulvarı'na kadar kovaladı. Grup müdahale sonrası dağılırken tekrar bir araya gelen bir grup Atatürk Caddesi üzerinde yola barikat kurarak ateşe verdi. Kurulan barikat TOMA tarafından söndürülerek yoldan temizlenirken, gruba tazyikli suyla müdahale edildi. Bu sırada ellerinde sopalar olan 5 kişi, bir protestocuyu kovalamaya başladı. Eli sopalı kişiler ile bazı protestocular tartışırken kısa sürede müdahale eden polis, grupları ayırdı. Sopalarla saldıranların polis tarafından göz altına alınmadığını söyleyen protestocular tepki gösterirken, eli sopalı kişilerin ülkücü oldukları iddia edildi. 

YÜZÜNE PLASTİK MERMİ GELDİ

Atatürk Parkı'ndaki müdahale sırasında gözünün alt tarafına plastik mermi geldiği öne sürülen 16 yaşındaki Deniz Yentür arkadaşları tarafından Özel Adana Hastanesi'ne kaldırıldı. CHP Adana Milletvekili Turgay Develi de hastaneye gelerek genç kızın durumu hakkında bilgi aldı. Hastane çıkışında yaralı genç kızın babası Ümit Yentür'le basın mensuplarına açıklama yapan Develi, polisin müdahalesinin orantısız olduğunu belirterek, "Sert müdahalenin hiçbir anlamı yok. Bir gün önce Soma kayıplarımızla ilgili gençlerimiz parkta oturdular, kayıplarını andılar, protestolarını dile getirip dağıldılar. Bugün polisin orantısız bir şekilde sert bir şekilde bombalarla, TOMA'larla müdahale etmesi son derece yersiz. Emniyet güçlerimize, sayın Valimize biraz daha duyarlı olmasını diliyoruz. Buradan kendilerini uyarıyorum. Adanalılar barışçıl insanlardır. Geçmişte yaşandığı gibi dün yaşandığı gibi polis kuvvetlerine karşı, kamu malına karşı girişimde talanda bulunmuyorlar. Elbette Soma'da yaşanan facianın vicdan muhasebesini yaparak duyarlıklarını ortaya koyuyorlar. İnsanların bu duyarlılıklarına ortaya koymalarına gerekli saygının gösterilmesini umuyorum" diye konuştu.

Baba Ümit Yentür ise durumla ilgili şikayette bulunacaklarını söylerken, "Burada polisin bu şekilde müdahalesine anlam veremiyoruz. Neden nişan alıp plastik mermiyle ateş edebiliyor. Kötü bir şey yapmıyor ki insanlarımız. Onlar da Soma'da ki kayıplarımız için kendi tepkisi gösteriyor. Biz burada çevik kuvvetin polislerin bu kadar orantısız güç kullanmasına anlam veremiyoruz" dedi.

KARTAL HEYKELİ ÖNÜNDE SOMA İÇİN OTURMA EYLEMİ
Levent'teki Soma Holding önünde protesto gösterisi yapan Beşiktaş Abbasağa Parkı Forumu üyesi grup, eylemin ardından Beşiktaş Kartal heykeli önüne gitti. Grup burada, Soma faciasında hayatını kaybeden maden işçilerini andı. Heykel çevresinde toplanan grup, yere mumlarla "Soma" yazdı, karanfiller bıraktı. Madende hayatını kaybeden işçiler için 1 dakika saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra oturma eylemi yaptı. Beşiktaş Çarşı içinde gerçekleşen eyleme çevredeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.Etiketler : Soma'ya, taşlı, sopalı, destek, ,Bu Haber Toplam 1818 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9928
Haberler artık Outlook'ta