Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Türkçe Olimpiyatları'nda Fethullah Gülen hakkındaki sözleriyle gündem olan Sinan Çetin, daha büyük tepki beklediğin
 Reklam
Sinan Çetin: Angaje de kefil de değilim
28 Haziran 2011 Salı 13:33
Türkçe Olimpiyatları'nda Fethullah Gülen hakkındaki sözleriyle gündem olan Sinan Çetin, daha büyük tepki beklediğini söyledi. Ayşe Arman'ın bir sorusuna Çetin'in bir itirazı var...

Sinan Çetin: Angaje de kefil de değilim

Türkçe Olimpiyatları'nda Fethullah Gülen hakkındaki sözleriyle gündem olan Sinan Çetin, daha büyük tepki beklediğini söyledi. Ayşe Arman'ın bir sorusuna Çetin'in bir itirazı var...

Ayşe Arman'ın röportajı

Ben aslında daha büyük bir tepki bekliyordum

-  Sen, herkesin solcu olduğu bir dönemde, solculuktan vazgeçtin ve bunu ilan ettin. “Dikkat çekmek için yapıyor” dediler. Böyle davranınca, yeni iş teklif almadın mı, kendine yeni bir alan açmadın mı...

- Valla, solculuktan istifa ederek kaybettiklerimi sıralasam ayrı bir röportaj konusu olur! İki yıl süresince ölüm tehditleri almak, arkadaş çevresini kaybetmek, reklam ve filmciler dünyasından dışlanmak, basından yediğim küfür, Cihangir’de kapımda yapılan mitingler, sayısız sözlü, yazılı saldırı sadece hatırladıklarım. Bana Çiçek Bar’da sırtını dönen arkadaşlarım oldu. Kapitalizmi felsefi bir sistem olarak savunan biri olarak söylüyorum, akıllı bir kapitalist bence solcu olmalı. Benim gibi “kabile” dışına düşerek yalnız kalmamalı. Sakıp Sabancı bile bana “Ben de solcuyum!” demişti. Bu yüzden Ayşecim, bil ki Türkiye’de solcu olmayan kapitalist bile yok. Ben benim çevremde daha bir kişiye rastlamadım ki, “Ben solcu değilim” desin. O yüzden benim yalnızlığımı anlaman mümkün değil. Ben 70’li yıllarda solcu oldum, o zaman solculuk otoriteye, yerleşik düzene bir başkaldırıydı ama şimdi yerleşik düzenin ta kendisi oldu. Ama bugün solculuk, milliyetçi olmaksa, Ergenekoncu olmaksa, ben o değilim.

-  Nedir peki işin aslı? Senin kişiliğin mi isyankâr? Aklın basmıyor ve itiraz mı ediyorsun? Sen hep içinden geldiği gibi mi davranıyorsun...

- Evet.

-  Şu anda nesin peki? “Modern”lere karşısın, muhafazakâr da değilsin, dindar hiç değilsin. Seni nasıl tanımlayabiliriz?

- Tanımlamasanız olmuyor mu? Adım Sinan, film çekiyorum, kafama göre takılıyorum. İnsan gruplarını ikiye ayıracaksak söyleyeyim: 1- Yapan edenler. 2- Şikâyet edenler. Ben yapan edenlerdenim, şikâyet edenlerden hep uzak durdum. Onlar da beni aralarına almazlar, ben de girmem.

-  Fethullah Gülen’e desteğin, sadece Hrant Dink ve Orhan Pamuk argümanıyla mı sınırlı?

- Ben bir şeye destek vermiyorum. Ben kimim de destek vereyim birilerine? Ben sadece beğendiğim bir şeyi söylüyorum. Destek vermem için merci olmam lazım. Milliyetçilik, “Ya sev ya terk et” diyenlere kalmamalı. Ayrıca biz, terk etmek zorunda kalsak da seveceğiz, onlara mı soracağız?

-  Fethullah Gülen’in sence ideolojik bir misyonu yok mu? O misyonu da destekliyor musun?

- Ben bütün ideolojilerin, bütün fikirlerin hatta bugün, “düşünce suçu” olarak anılanların bile, serbestçe dolaşmasından yanayım. Eğer kapitalizm diyorsak, sadece para değil düşünceler de serbestçe dolaşmalı.

Spontane ama naif değildi

- Sen, Gülen cemaatine ne kadar angajesin ki, kefil olabiliyorsun?

- Ben angaje de değilim, kefil de değilim. Aşk olsun Ayşe, bunları da nereden çıkarıyorsun? Eğer bir suç varsa, zaten adaletin meselesidir. Ortada bir suç yokken kimseye suçlu muamelesi yapılamaz. Ama ortada yapılan güzel işler var; bize düşen takdir etmek.

- Gerçekten spontane ve naif bir çıkış mıydı?

- Evet planlanmamış bir söylemdi ama naif diyemem. Düşüncelerimin naif olduklarını zannetmiyorum. Neyi, ne için söylediğimi biliyorum. Kendisine haksızlık yapılmış, ülkesinden uzak bırakılmış bir adamın demokrasi mücadelesi için yapılmış bir destek çıkışıydı. Ama bu dürüstlüğüme naif diyorlarsa, ona da bir şey diyemem.

- Tahmin etmedin mi böyle bir sonuç doğuracağını...

- Ettim. Aslında daha da büyük bir tepki bekliyordum.

- Ortalıkta dolaşan bir sürü komplo teorisi var, “Şöyle olacak böyle olacak, şunu yapmak istiyorlar, bunu yapmak istiyorlar...” Bu konuda ne diyorsun?

- Komplo teorisyenlerinin, kendilerine bir düşman bulup, bütün hayatlarını bu hayali düşmanla mücadeleye adadıklarını bildiğim için, ne komplolara ne de komploculara kulak astım! Bu tipler genellikle az bilgiyle, çok inançla, bir teori inşa edip, dünyadan şikâyet edip dururlar. Söylediğim gibi, ben şikâyetçilerden hiç hoşlanmam. Her türlü komplo teorisi bize şikâyet edilecek bir büyük düşman gösterir.

Sizce ilgiye ihtiyacım var mı

-  Ya da o çıkışı, bazılarının seni suçladığı gibi, her şeyin tersini söylediğinde gördüğün ilgiyi yakalamak için yaptığın söylenebilir mi?

- İlgi çekmek mi... Doğru ilgiye ihtiyacım var, yıllarca televizyonda sunuculuk yaptım, her hafta saatlerce diziyi, TV programını yayına yolladım, filmler çektim, bine yakın reklam çektim ama ilgi çekemedim! Prenses’i çektim solcular kovaladı, “Dağda ölen adamların cebinden T.C. kimliği çıkıyor” dedim tehditler aldım, “Sinemadan para kazanmamak eşekliktir” dedim filmcilerin arasından atıldım, 2002’de başörtülü çocuklar okusun diye AK Parti’ye oy verdiğimi açıkladım yalnızlaştım, lakin ilgiyi bir türlü çekemedim. Kısmet bugüneymiş!

"BU AHLAKSIZLIKTIR"

Hrant'a ve Orhan'a karşı yapılanlar bir fikrin üzerine kurulu değil. Ben fikirden değil, suçtan bahsediyoum. Birini öldürdüler, diğerini öldürmekle tehdit ediyorlar. Hrand Dink'i tanımazdım ama Orhan benim yakın arkadaşım. Çektiği sıkıntıyı yakından biliyorum. Nobel almış büyük bir yazarımızla gurur duymak yerine, basında ve sokakta saldırarak, yok etmeye çalıştılar; bu ahlaksızlıktır.Bu, muhalefet değildir. Bu fikir de değildir, suçtur.

 
Referans: haber7.com.tr
Etiketler : ayşe, erman, gülen, sinan, çetin, cemaat, sol,Bu Haber Toplam 2818 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9243
Haberler artık Outlook'ta