Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar belli olmaya başladı. Seçimlerle ilgili ilk açıkla
 Reklam
Seçim sonrası ilk açıklamalar geldi.
10 Ağustos 2014 Pazar 22:40
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar belli olmaya başladı. Seçimlerle ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geldi.

Adaylardan seçim sonrası ilk açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar belli olmaya başladı. Seçimlerle ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geldi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, kesin olmayan sonuçlara göre aldığı yüzde 39-40 civarındaki oyun önemli olduğunu belirterek, "Bu yolda galip sayılır mağlup. Sayın Başbakan'ı tebrik ederim. Bana destek veren siyasi partiler ve gönüllüler ordusuna sonsuz teşekkür ederim." dedi.

Seçim sonuçlarının ardından kameraların karşısına eşi Füsun İhsanoğlu ile birlikte geçen Ekmeleddin İhsanoğlu, kampanya boyunca kendisini takip eden basın mensuplarına öncelikle teşekkür etti. İhsanoğlu, "10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimlerinin gayri resmi sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre yüzde 39-40 civarında oy aldığımız ortaya çıktı. Bu çok önemli bir rakamdır. Bir ay önce kampanya başladığında 'İhsanoğlu tanınmıyor, siyasetten anlamıyor' diyenlere ithaf olunur. Bu yolda galip sayılır mağlup." ifadelerini kullandı.

İhsanoğlu, "Bana destek veren siyasi partilere, gönüllüler ordusuna sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer iki adaya sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Başbakanı'ı tebrik eder, başarılar dilerim." şeklinde konuştu.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının büyük oranda açıklanmasının ardından Haliç Kongre Merkezi'nde partililere seslendi. Erdoğan, "Sevgili İstanbullular sizlere bir teşekkür konuşması yapmak için huzurlarınızdayım. Zira asıl konuşmamızı Ankara'da genel merkezde yapacağım. 21.30-22.00 gibi Ankara'da konuşmamı yapacağım." dedi.

Süratle havaalanına geçip Ankara'ya gitmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Temennimiz o ki yüzde 100 sandıklar açılmış olsun. Ve neticeyi de buna göre almış olalım. Şu an maçın uzatma dakikalarını oynuyoruz. İnşallah hakem son düdüğü tabiki YSK kararıyla açıklayacak. Ama tribünler de bir şeyin kararını verdi." ifadesini kullandı.

5 Temmuz'da çıktıkları yolculukta milletin iradesini ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan, "Şu an yüzde 97 gibi sandıkların neticesini almış vasiyetteyiz. Yüzde 100 olarak neticeyi aldığımız anda milletimizle genel merkezimizin balkonundan seslenerek kucaklaşacağız." diye konuştu.

Millete hizmet etmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, "Daha ileri demokrasiyi onun standartlarını ülkemizde egemen kılmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çözüm sürecini ülkemize egemen kılmak için gayretle koşturacağız." dedi.

Bu arada, Erdoğan'ı konuşması için anons eden görevli 'Cumhurbaşkanımız' ifadesini kullanınca Erdoğan'ın görevliyi uyarması dikkat çekti.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim sonuçlarına ilk değerlendirmeyi Diyarbakır'daki seçim bürosunda yaptı. Vatandaşların sevgi gösterileri altında konuşan Demirtaş, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını temenni etti. Bu seçimle birlikte yeni bir başlangıca adım atmış olduklarını kaydeden Demirtaş, "Hemen yarından başlayarak partimizi Türkiye'nin her yerinde güçlü bir örgütlülüğe, büyük bir kitle partisi haline getirmek ilk hedefimiz olacaktır. Biz bu seçimle birlikte yeni bir başlangıca adım atmış olduk" dedi.

Aldıkları oy oranını değerlendiren Demirtaş şunları kaydetti: "Elde ettiğimiz sonuç, oran itibariyle de hemen hemen hedeflerimize yaklaşmış bir orandır. Ama şu hususa dikkat çekmek istiyorum. Sandıklar ilk başta büyük bir hızla açılırken, yaklaşık 45 dakikadır yüzde 98'de tıkalı kalmıştır. Geriye kalan yüzde 2'lik sandıklar, bir türlü açılmıyor, sonuçlar elimize ulaşmıyor. YSK'nın resmi sitesinde oy oranımız şu anda yüzde 9,7 olarak görülmektedir. Halen açılmayan yüzde 10 civarında sandık YSK'nın sonuçlarına yansımamıştır. 45 dakikadır Anadolu Ajansı'nın yüzde 98'lik sandık açılma oranının neden üstüne çıkmadığını merak ediyoruz. Bu durumun nedenlerini araştırıyoruz. Bir çok yerde şaibe, hile iddiası var. Her yerden bize şikayet geliyor. Arkadaşlarımız inceliyor, gerekirse itirazlarımızı da gerçekleştireceğimi herkesin bilmesini istiyoruz."

Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle önyargıları kırdıklarını söyleyerek, "Bizler bu seçimde önümüzdeki barajlar, ön yargıları kırmayı başardık. Özellikle Kürt halkının bu dönemde vermiş olduğu güçlü destek bizim için onur vericiydi. Kürt halkının Türkiye'nin bütün ezilenlerine uzattığı el gurur vericiydi. Bu elin, Edirne'de, İzmir'de de, Gümüşhane, Artvin'de, Manisa'da bu sese cevap verilmesi hepimizi umutlandırmıştır" dedi.

Demirtaş, yarın Merkez Yönetme Kurulu'nda ve bir sonraki gün Parti Meclisi toplantısıda seçim sonuçlarına dair neler yapılacağını değerlendireceklerini belirtti. Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Demirtaş, "Elbette eksiklerimiz olmuştur. Elbette hak ettiğimi sonuç çok daha iyisidir. Ama unutmayın ki 90 yıllık faşizan, tekçi, ön yargılı sisteme karşı mücadele ettik. Ve geldiğimiz nokta, duvarların, ön yargıların artık kırıldığını gösteriyor. Bundan sonrası bizim görevimiz, işimizdir. Bu kadar zorluğa rağmen elde ettiğimiz sıçrama, geleceğe dair hepimizi heyecanlandırmıştır. Umut ediyorum, 2015 seçimlerine doğru giderken, Türkiye'nin ana muhalefet partisi bu seçimle birlikte şekillenmiş deme heyecanını buradan paylaşmak bize düşmüş olsun. Hiç kimse asla tek adamlıktan korkmasın. Çünkü 'ben tek adamım' diyenin karşısında bizde özgür düşünceye sahip kardeş halklarız. Ve bu ülkede diktatörlüğe izin vermeyecek bir güç olarak biz varız. HDP bütün ezilenlerin yanında olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.Kaynak: ZAMAN
Referans: zaman.com.tr
Etiketler : ekmeleddin, ihsanoğlu, cumhurbaşkanı, adayları, selahattin, demirbaş, recep, tayyip, erdoğan,Bu Haber Toplam 1747 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9375
Haberler artık Outlook'ta