Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

4 sanayi bölgesi 200 bin kişiye iş kapısı olacak.
 Reklam
Sanayiye 200 bin istihdam
30 Ekim 2013 Çarşamba 18:12
4 sanayi bölgesi 200 bin kişiye iş kapısı olacak.

Yaklaşık 200 bin kişiye iş kapısı olacak Ankara'daki 4 organize sanayi bölgesi şehir şebekesi suyu gelmediği için yatırımları hızlandıramıyor. 60 milyon dolarlık iki aşı yatırımı su geldiğinde kazmayı vuracak.

Ankara'nın Temelli bölgesinde faaliyet yürüten 4 organize sanayi bölgesindeki (OSB) dev yatırımların önemli bir bölümüne içme suyu şebekesi gelmediği için başlanamadığı bildirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu OSB arasında 2011'de imzalanan protokole göre belediye OSB'ye su getirecek. OSB yatırımcıları da yardım paketi alan 5 bin yoksulu işe alacak. 4 OSB'deki yatırımlar tamamlandığında yaklaşık 200 bin kişiye yeni iş kapısı açılacak.

Sanayi işçisi ikiye katlanacak


Bugün'de yer alan habere göre; Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) ve Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara'nın Temelli sanayi havzasında kurulan Anadolu ve Başkent OSB'leri ile Ankara Sanayi Odası'na ait ASO 2 ve ASO 3 OSB'leri bittiğinde bin 250 orta ölçekli firmanın faaliyet göstereceğini belirtti. Tuncay, OSB'ler tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde 60 bin ila 300 bin kişi arasında istihdam sağlanacağını belirtirken ortalama istihdamın 200 bin kişiye ulaşacağını bildirdi.

OSB'ler faaliyete geçtiğinde Ankara'da sanayide çalışan işçisi sayısının ikiye katlanacağını belirten Tuncay, bölgede işçiler için yapılan 15 bin konutun da tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Başkan Tuncay, dev OSB yatırımının en büyük eksiğinin su ve kanalizasyon altyapısı olduğunu, özellikle şebeke suyu olmadığı için yatırımlara başlanamadığını söyledi.

Tuncay, şebeke suyu, kanalizasyon, itfaiye hizmetleri ve bağlantı yollarının yapımı konusunda 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol imzaladıklarını, belediyenin bu hizmetleri hızlandırması karşılığında da protokol şartları gereği 5 bin kişiye OSB'lerdeki fabrikalarda iş verileceğini söyledi.

Tuncay, söz konusu 5 bin kişinin seçiminde yoksulluk yardımı alanlara öncelik verileceğini belirtirken Nisan 2014'te protokolün süresinin biteceğini ancak hala belediye yatırımlarının gerçekleşmediğini ifade etti.

Mesleki eğitime badem ağacı desteği

Anadolu OSB, sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor. OSB'de, Çanakkale'de şehit düşen Ankaralı bin 764 kişinin isimlerinin yer aldığı bir anıt bulunuyor. Ayrıca, 7 yıl önce dikilen badem ağaçlarından yıllık 1 milyon lira gelir elde edilecek ve bu mesleki eğitim için harcanacak.

OSB'de oluşturulan 70 bin metrekarelik gölet bir yandan göçmen kuşlara ve hayvanlara su kaynağı olurken bir yandan da ağaçların sulanmasında kullanılıyor.

60 milyon dolarlık aşı fabrikası kurulacak

Su eksikliğinin yatırımları engellediğini savunan Tuncay, her ikisi de yabancı ortaklı iki aşı firmasının Anadolu OSB'de yatırım yapmak için başvuruda bulunduğunu ancak "içme suyu şebekesi" olmadığı için yatırımlarına başlayamadıklarını söyledi.

Tuncay, "Aşı üretiminde ana girdi şehir şebekesinden akan içme suyudur. Şehir şebekesinin OSB'ye gelmesi halinde 30'ar milyon dolardan toplam 60 milyon dolarlık yatırıma hemen başlanıp üretime geçilecek.

Teknoloji ağırlıklı fabrikalarda 250 kişi çalışacak. Fabrikaların birinde hayvan hastalıkları, diğerinde insan hastalıklarında kullanılan aşı üreti-lecek. Bu iki aşıyı ülke olarak ithal ediyoruz, cari açık yükseliyor" dedi.
Etiketler : sanayi, bölgesi, 200, bin, istihdam,Bu Haber Toplam 2123 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9251
Haberler artık Outlook'ta