Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ankara'da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu'nda İttihad-ı İslam konusu ele alındı
 Reklam
Said Nursi sempozyumu
28 Mayıs 2012 Pazartesi 17:52
Ankara'da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu'nda İttihad-ı İslam konusu ele alındı

Hayrat Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda bu yıl "İttihad-i İslam" konusu ele alındı. Çeşitli ülkelerden akademisyenlerin de katıldığı sempozyum 4 oturum halinde gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Doç. Dr. Abdulnur Muhammed Elmahi, Prof.İbrahim Noreyn İbrahim Mohammed, Dr. Mahmud Mısri, Said Yavuz, Hamza Cuheyr Hafiz, Prof. Dr. İbrahim Nourain, Dr. Muhammed Saad Kasim, Müfti Muhammad Saeed Khan, Mohd Yunus Aminuddin gibi isimler yer aldı.

Yusuf Ertürk'ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşması ile devam etti. Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, açılış konuşmasında İslam aleminin birleşmeye her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu belirterek, ittihad-ı İslam'ın temini için daha fazla çalışılması gerektiğinin altını çizdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayatını insanların imanını kurtarmaya ve İslam toplumunu birleştirmeye adadığını belirterek, Risale-i Nur'un bütün insanlığın ümidi haline geldiğini söyledi.

Çelik, sempozyumdaki kalabalığa dikkat çekerek, "Bu kalabalık Bediüzzaman'ın davasının her tarafa yayıldığının bir göstergesidir." dedi. Bediüzzaman'ın ırkçılıkla suçlandığını söyleyen Çelik, "Bediüzzaman hayatı boyunca ırkçılığı ayakları altına almıştı. Hayatının hiçbir döneminde ırkçılığa asla iltifat etmedi. Kürtçü değildi, Türkçü değildi, o bir şevkat kahramanıydı. O yüzden gönüllerde yaşıyor. O yüzden asra hükmediyor ve asrı güzelleştiren adam diye anılıyor." dedi. Sempozyumun ittihad-ı İslam'ı anlamak için çok önemli bir yer teşkil ettiğini hatırlatan Çelik, "Kardeşliğimizi daha çok geliştirmeye ihtiyacımız var. Bediüzzaman asrımızın derdini yıllar önce teşhis etmiş ve bir Medresetüz'Zehra projesinden bahsetmişti. Maalesef onu dinlemedikleri için cehalet tümüyle ortadan kaldıramadılar. Türk, Kürt, Arap olmak bizim elimizde olmadığı için bunlarla övünmek bizim elimizde değildir. Kürt ve Türkler'i birbirine bağlayan manaları yok ettiğiniz takdirde terörü engelleyemezsiniz. Allah'ın ayetlerini yok etmeye çalışanlar ırkçıların ta kendisidir. Onu küçük düşürmek isteyenler hep kendileri küçük düştüler. Bediüzzaman'ı çöp arabasıyla taşımayı isteyenler, bizatihi kendileri tarihin çöplüğüne gömüldüler. " dedi.

Sempozyuma katılamayan birçok siyasi de mesajlarını iletti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajlarında bu anlamlı organizasyonun Bediüzzaman Said Nursi'nin anlaşılmasında önemli olduğunu belirttiler.

Filistin İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah, coşkulu konuşmasıyla dinleyenleri duygulandırdı. Filistin'in bir kurtuluş beklediğini söyleyerek, gençlere şöyle seslendi: "Mescid-i Aksa'nın bahçesinde görüşmek üzere"

15 bin katılımcının yer aldığı sempozyumda ittihad-ı İslam, İslam dünyasındaki ihtilafların sebepleri ve Kur'an ve sünnete göre ittihad-ı İslam konuları konuşuldu.
Etiketler : said, nursi, sempozyum,Bu Haber Toplam 2427 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.2762
Haberler artık Outlook'ta