Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Safranbolu Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Ünal: “Safranbolu’da 365 gün turizm”
 Reklam
SAFRANBOLU'DA 365 GÜN TURİST
04 Haziran 2008 Çarşamba 13:09
Safranbolu Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Ünal: “Safranbolu’da 365 gün turizm”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN  

         Dünya miras kenti Safranbolu, Karabük iline bağlı bir ilçedir. Türkiye’de ve dünyada kültür turizmi deyince akla Safranbolu gelir. Ankara ve İstanbul’a yakın mesafededir. Dünyada 14–15 ülkeyi gezen ve turizm konusunda kendisini geliştirmiş olan, turizmle ilgili gerçekleri açıkça söyleyen, turizmci, Safranbolu Turizm Derneği Başkanı ve Arpacıoğlu Otelleri sahibi Hüseyin Ünal,  Safranbolu konulu yaptığım röportajda şunları söyledi.

Turistler bizden folklor gösterimi bekliyor 

       “Turizmden iyi gelir gelmesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni yatırımlar yapması gerekir. Kültür turizmi, deniz turizminden öne çıkmıştır. Bakanlık Safranbolu’da yeterli yatırım yapmamıştır. Toplantı yerimiz olmadığı için yöresel eğlencelerimizi gösteremiyoruz. Vatandaşa eğlenecek yer yoktur. Turistler bizden folklor gösterimi bekliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtma fonundan hiçbir yatırım alamadık.

Safranbolu’da 365 gün turizm yaşıyoruz

       Safranbolu’da Turizm Derneği olarak çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Tanıtım konusunda belediye ile işbirliği yapıyoruz. Kaymakamlık ve valilik turizmle ilgili görevlerini en iyi şekilde yapıyorlar. Dünyada 14–15 ülkeyi gezdim. Safranbolu’da 365 gün turizm yaşıyoruz. Fakat ilçemizde eğlence merkezi olmadığından gelen turistler genelde günübirlik gelip, kalmıyorlar. Ayrıca yeteri kadar aydınlatma yok. Aydınlatma sisteminin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılması gerekir. Safranbolu, geceleyin gündüz gibi olmalıdır. Yerli turist zaten geliyor. Safranbolu’ya yabancı turistin gelmesi gerekir. Dükkânların gece geç saate kadar açık bulundurulmasını istiyoruz. Gece aydınlatılması olsa, vatandaş gündüz gezer, gece alışverişini yapar. Bizim kültürel değerlerimiz fazladır. Bu nedenle gelen turistte bu değerlerimizi göstermemiz gerekir. Safranbolu’ya yılık gelen turist sayısı 700–800 bin, bu sayının bir milyon olmasını istiyoruz. Turizmden elde edilen gelir yüz milyar dolardır. Türkiye’nin her tarafı kültürdür. Safranbolu’da eğlence merkezini devlet yapması gerekir. Bizim bunu yapacak gücümüz kalmadı.

Safranbolu’nun tanıtımını esnaf kendisi yapıyor 

        Safranbolu’nun tanıtımını esnaf kendisi yapıyor. Bu yüzden artık esnaftan para toplamaya yüzümüz kalmadı. Türkiye’de bir yıllığına harcanan paraların % 80’i turizme ayrılsa, Türkiye o yıl turizmde patlama yaşar. Safranbolu’nun turizm yönünden daha iyi gelişmesi için havaalanı şarttır. Turizmle ilgili esnafa  ilgili eğitim verilmesi gerekir. Safranbolu’ya gelen insanlar canlı olarak tarihi burada yaşamak istiyor. Gelen yabancı turistler genellikle, Japonlar ve AB üyesi ülkeleri vatandaşlarıdır. Safranbolu’da kalan yıllık turist sayısı 135–140 bini bulmaktadır. Günübirlik gelenlerle birlikte yılık turist sayısı 700–800 bindir. Bu sayı bizce çok azdır.

Turist tarihi canlı yaşamak istiyor 

       Valilik tanıtımda üzerine düşeni yapıyor.  Esnaf olarak yabancı dil eğitiminde zayıfız. Gelen turist halkı görmek istiyor. Halk nerede diyor. O gün tarihi canlı yaşamak istiyor. Aile ortamı istiyorlar. Safranbolu’ya turist gelirse, Türkiye kazanır. Kültür turizminde vatandaş gündüz gezer, gece alışveriş yapar. Esnafımıza AB projesi çerçevesinde çeşitli kurslar verilmektedir. Safranbolu halkı sevecen ve sıcakkanlıdır. Avrupalının turizm paketinde üç gün Safranbolu vardır. Safranbolu’da Karabük Üniversitesinin deneme amaçlı otelleri vardır. Ancak konakların çoğu şahıslarındır. Safranbolu’da turizme dayalı hizmet veren esnafın Safranbolu giysisi giymesi gerekir Bunu ben her zaman söylüyorum. Dünya Safranbolu’yu konuşuyor. Safranbolu halkı Kurtuluş Savaşında ordumuza uçak almıştır. Safranbolu’da kanuna karşı gelecek insan yoktur.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler : SAFRANBOLU'DA, 365, GÜN, TURİST,Bu Haber Toplam 4046 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.2070
Haberler artık Outlook'ta