Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Prostat hastalıkları ileri yaşlardaki erkeklerde sık görülen sağlık problemlerinden biridir
 Reklam
Prostat ile ilgili merak edilenler
11 Haziran 2014 Çarşamba 13:25
Prostat hastalıkları ileri yaşlardaki erkeklerde sık görülen sağlık problemlerinden biridir

Prostat hastalıkları ileri yaşlardaki erkeklerde sık görülen sağlık problemlerinden biridir…Avusturya Sen Jorj Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bedreddin Seçkin konu ile ilgili önemli noktaların altını çiziyor.

 
PROSTAT HASTALIKLARI

Prostat, idrar kesesinin altında yerleşmiş ve idrarın mesaneden çıkıp penis içerisinden geçerek dışarıya atılmasını sağlayan, idrar kanalının başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran ve salgı üreten bir organ olarak tanımlanır.Erişkinlerde bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 18-20 gram ağırlığında olan prostat, ergenlik yaşına kadar fonksiyonel değilken, ergenlikle birlikte erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun etkisi ile faaliyet göstermeye başlar.

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir ve üremeye yardım etme görevi de yapar. Asıl işlevi meniyi  (er suyu) oluşturan sıvının bir bölümünü salgılamaktır. Prostat salgısının içinde bulunan maddeler, spermin dölleme kapasitesini artırırlar.

Prostatın, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da direnci artırdığı söylenebilir. Prostat dokusunda yüksek konsantrasyonda bulunan çinko, erkeklerin idrar yolu enfeksiyonuna karşı kadınlardan daha dirençli olmasını sağlayan faktörlerden biridir.

Prostat, her yaş gurubunda ortaya çıkarabildiği hastalıklar nedeniyle vücudun en sık hastalanan organları arasında sayılabilir. Genç yaşlarda prostat iltihabı (prostatit), orta ve ileri yaşlarda ise iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri ile karşımıza gelebilir.

Genç yaştaki erkeklerde bir kestane büyüklüğünde olan prostat, 40’lı yaşlardan itibaren büyümeye başlamaktadır. İyi huylu prostat büyümesi genellikle prostattaki hücrelerin büyümesi nedeniyle olmayıp, hücre sayısının anormal artışından kaynaklanmakta, bu büyüme yaşamın sonuna kadar değişen hızlarda devam etmektedir. 50 yaş üzerindeki erkeklerin yüzde 50'sinde, 60-70 yaş arasındakilerin yüzde 65'inde ve 80 yaş üzerindekilerin yüzde 90'ında prostat irileşmesi görülmesi beklenmektedir.

Prostat büyümelerinin bir kısmı ise kötü huylu büyüme şeklinde olmakta ve prostat kanseri olarak tanımlanmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri bir arada bulunabilmekle birlikte iki durumun birbirine dönüşebildiğine dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Ayırımının yapılabilmesi için üroloji uzmanı değerlendirmesi gereklidir.İyi huylu prostat irileşmesinin yaşlanmayla birlikte, erkeklerde de az miktarda bulunan östrojen ve erkeklik hormonu düzeylerinde görülen değişiklikler, ailesel yatkınlık ve çeşitli büyüme faktörleri nedeniyle geliştiği düşünülmekte, ancak kesin nedeni bilinmemektedir.

Prostat bezi, idrar yolu, idrar kesesi ve makata doğru büyür. Özellikle idrar torbası (mesane) boynunda yarattığı tıkanmayla idrar yolunda, idrar kesesinde, böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan kanallarda ve böbreklerde anormal değişikliklere neden olabilmektedir.

Büyüyen prostat kitlesinin yaptığı basıyla, idrar son çıkış kanalı olan üretranın normal şekli bozulmakta  ve bu kitle idrar torbası çıkımında tıkanmalara sebep olarak mesanenin adalesinde  anormal gelişmeler yaratmaya başlayarak;  selül (odacık oluşumu), dışarı doğru bombeleşme ve taş oluşumuna neden olabilmektedir. Daha sonraki aşamada  idrarın tam boşalamaması ve idrar torbası içinde basınç artışına bağlı olarak, idrar taşıyıcı kanal olan üreterler ve böbreklerde genişleme ile böbrek dokusunda harabiyet gelişmekte ve böbrek yetmezliğine kadar giderek diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaç duyulmasına yol açabilmektedir.

BELİRTİLER
Prostat büyümesi, idrar akımının yavaşlaması ile kendini gösterir. Hasta ,idrarını başlatmakta gecikme, ayakta veya oturarak idrar yaparken  ileriye doğru idrarını yapamama, idrarın kesik kesik gelmesi, idrarın damlalar halinde akması, idrarın tam boşaltılamaması hissi gibi belirtilerin biri ya da bir kaçı ile karşılaşır.İdrarın hemen gelmemesi ve bir süre beklenilmesi, idrar yapma yavaşladığı için idrar yapma süresinin uzaması, sık sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrarını yapma, idrarda kanama olması, idrarın tam yapılmaması sonucu böbreklere kadar varan bir idrar durgunluğu ve bu nedenle böğüre vuran ağrı, idrar kesesinin çok şişmesi halinde karın alt tarafında şişkinlik, bu bölgeye bastırıldığında idrar kaçması, ani idrar yapma hissi ve idrar kaçırma da hastalığın bulguları arasında yer almaktadır.Burada bahsedilen bulgulardan da anlaşılabileceği gibi hastanın hayat kalitesi ve uyku düzeni üzerinde ileri derecede olumsuz etkileri olan bir hastalıkla karşı karşıya bulunulmaktadır.
TANI VE FİZİK MUAYENE
Prostat büyümesi tanısı konulabilmesi için ilk olarak hastanın şikayetleri sorgulanır. Ardından, idrar sistemi incelemeye yönelik ultrasonografi, idrar akım hızının grafiksel değerlendirmesinin yapıldığı uroflowmetri testi, artık idrar kalıp kalmadığının tespiti, ailede hikaye olması durumunda öncelikli olmak üzere kanser araştırması için PSA kan testi, idrar mikroskopisi testi ve prostat fizik muayenesi yapılarak karara varılmaktadır.Sorgulama, muayene ve İşeme testi sonrasında hala şüphe duyuluyorsa ileri testler devreye sokulmaktadır.Prostat büyümesinde, ilaç vermeden takip etme veya gözleyerek bekleme, ilaçla tedavi, girişimsel tedavi ile açık ve kapalı yöntemle yapılan cerrahi operasyonlarla idrar yolunun açılması sağlanmaktadır.

Günümüzde prostat cerrahisinin altın standardı olarak kabul edilen, kapalı yöntemle prostatın alınmasıyla (TUR-P) üst düzeyde hasta memnuniyetini sağlanmaktadır.

Ailenizde prostat hastalığı geçmişi varsa ve yukarıdaki belirtilerden biri ya da birkaçını yaşıyorsanız zaman kaybetmeden ürolojik değerlendirme yaptırmanız hayat kaliteniz için önem taşımakta, erken tanı konacak bir kanser durumunda ise hayat süreniz açısından olumsuzluk yaşanmamasına yardımcı olmaktadır.Etiketler : Prostat, ile, ilgili, merak, edilenler,Bu Haber Toplam 1924 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9298
Haberler artık Outlook'ta