Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan: “ Brindisi’de Papayı Amasya’ya davet edeceğim”
 Reklam
PAPAYI AMASYA'YA DAVET EDECEĞİM
03 Haziran 2008 Salı 02:22
Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan: “ Brindisi’de Papayı Amasya’ya davet edeceğim”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN  

      Turizmde marka kent olan Amasya turizm yönünden büyük bir gelişme gösteriyor. Amasya’nın turizm yönünden gelişmesi için büyük gayret gösteren, “Amasya’nın geleceği turizm ve tarıma bağlı, Turizm sadece belediye ile olmaz. Zihniyet değişikliğinin olması gerekir. Turiste yanlış hareket yapıldığı zaman, kaybeden Amasya olur. Bu yüzden herkes kaybeder. Turizmde güler yüz, ilgi ister. Turizm pazarlama meselesidir. Ürününü iyi pazarlarsan kazanırsın. Pazarlayamazsan kazanamazsın. Biz bey olmuşuz. Şimdi pazarlamaya başladık. Ününün iyisi bizdedir. Bunu tanıtmaya çalışıyoruz Turizmde başarılı olmamız için herkesin üzerine düşeni yapması gerekir.”diyen, bu konuda kamuoyunu aydınlatmada gerçekleri söylemekten imtina etmeyen Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan, Amasya ve turizm konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Brindisi ile Amasya kardeş şehir 

        “Daha önce İtalya’ya gittiğimizde bizde olayın farkına orada vardık. Brindisi, İtalya'nın Puglia Bölgesi'nde bir şehirdir. Aynı zamanda Brindisi ilinin yönetim merkezidir. Merkez nüfusu 88 bindir. Askeri filo, askeri üs ve limanı vardır. Roma Dönemi'nde Amasya'da yaşayan ve 22 yaşında öldürüldüğü için Hristiyanlar tarafından 'Aziz' ilan edilen Amasyalı Aziz Teodor'un adına yapılmış bir kilisenin bulunduğu ve Hristiyanların Aziz Teodor'un koruduğuna inanıyorlar. Brindisi kentinde belediyenin büyük desteği ile faaliyet gösteren Teodora D Amesia İtalya-Türkiye Dostluk Derneği, Roma Büyükelçiliği'ne resmi başvuruda bulunarak Amasyalı Teodor'un kenti olan Amasya ile kardeş şehir olma isteğinde bulunmuşlardı.

Papanın Brindisi ziyaretlerinde Amasya’nın kardeş şehir olarak temsil edilmesi    

         Teodora D Amesia İtalya-Türkiye Dostluk Derneği yetkilileri, 14–15 Haziran tarihinde Papa Aziz XVI Benedetto'nun Brindisi'ye bulunacağı ziyarette kardeş şehir olan Amasyalıları kentlerinde görmek istediklerini belirtiler Brindisi Belediyesi'nin kardeş şehir ilişkilerinden sorumlu encümen azası Dott. Rodolfo Gatti, gönderdiği mektubunda Teodora D Amesia İtalya-Türkiye Dostluk Derneği girişimleri ile yakından ilgilenen Piskopos Mon. Rocco Talucci'nin piskoposluğunun 20. yılında kendisine hazırlanan plaketin takdimi vesilesiyle Brindisi'ye gelecek olan Papa'nın ziyareti esnasında Amasyalı yerel makamların katılımıyla zenginleştirilmesine önem verdiğini ifade etti. Burada Brindisi adında şehir dikkatimizi çekti. Bu Amasya’lı Teodor Aziz dediler. Biriside Kayseri’li dediler. Biz gülerek olayı geçiştirdik. Daha sonra 22 yaşındaki bu gencin Amasya’lı olduğunu öğrendik. Burası  sahilde bir kent. Bu şehrin korunduğuna inanıyorlar. Papa’nın yıllardan sonra Brindisi şehrini her yıl 14-15 Haziran’da ziyaret ettiğini öğrendik. O zaman Amasya’ya döndüğümüzde Brindisi  Amasya Belediye Meclisi oy birliği ile kardeş şehir ilan etik.  

Türkiye ilişkileri açısından son derece önemli 

        Bu kararımızı Roma Büyükelçimize ve Dışişleri Bakanlığımıza bildirdik. Böylece kesinlik kazanmış oldu. Bunun üzerine Roma Büyükelçiliğinden ve Dışişleri Bakanlığından bize yazı geldi. Bu nedenle 14–15 Haziranda Papanın Brindisi ziyaretlerinde Amasya’nın kardeş şehir olarak temsil edilmesini, özellikle Belediye Başkanın gelmesini istiyorlar. Bu konuda Roma Büyükelçisi günde 3 veya 10 defa bizi arıyor. Büyükelçi mutlak suretle bekliyoruz diyor. Türkiye ilişkileri açısından son derece önemli olduğunu belirtiyor. Büyükelçi kolay kolay  telefon etmez. Demek ki gerçekten çok önemli. Bu sadece Amasya’yı değil, Türkiye-İtalyan ilişkilerinin gelişmesinde çok büyük reklâm olacağına inanılıyor.

Papayı Amasya’ya davet edeceğim. Amasya’ya gelebilir 

       O günkü törenlerde,  Papaya Amasya’yı kardeş olarak tanıtacaklar. Aziz Teodor’un doğum yeri Amasya’dan gelen Belediye Başkanı olarak takdim edilecek. Burada Papazla görüşme imkânım olabilir. Bakarsınız Papazda Amasya’ya gelebilir. Karşılaştığımda Papayı Amasya’ya davet edeceğim. Bundan daha iyi reklâm olurmu? Bu bir inanç turizmidir. Bundan güzeli olur mu? Brindisi’liler Papanın gelişin çok önemsiyorlar. Bunun için Belediye Meclisi özel bir şahsı görevlendirmiş. Amasya’dan bir heyetin ve Belediye Başkanının gelmesi için özel önem veriyorlar. İtalya’da sadece Türkiye’den Amasya kardeş şehir ilan edilmiştir. Roma Büyükelçisi tanıtımda bundan daha iyi bir tanıtım fırsatı olamaz diyor.

 Bursa Büyükşehir Belediyesi ile öz kardeş olduk 

       Bursa Büyükşehir Belediyesi ile öz kardeş olduk. 29 Haziranda Bursa’daki Amasya’lı derneklerle toplantı yapacağız. Mehter takımıyla Bursa da olacağız. İmkânımız olsa da mehter takımını İtalya’ya götürsek iyi olur. O zaman daha dikkat çekeriz. Turizm demek tanıtmak demektir.

Suriye bizim 1970’li yıllarımız gibidir 

        Suriye bizim 1970’li yıllarımız gibidir. Biz her konuda çok büyük mesafe almışız. Turizm konusunda, Türkiye Suriye ile hiç mukayese edilemez. Bizim turistik tesislerimiz ve diğer tesislerimiz süper kalitedir.  Orada modern diyebileceğimiz akaryakıt istasyonu yoktur. Burayı anlatmakta zorlanıyorum. Bizdeki yollardaki turistik tesisler süper konfordadır. Orada 3 saat yola gittik ve yol kenarında bulunan çadırdaki tesiste düzgün çay içemedik. O kadar iptidai bir tesistir.  Güzel bir petrol tesisi yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin kıymetini bilelim. İnsan gezdikten sonra ülkemizin kıymetini daha iyi anlıyor.1500 km. dolaşarak, Şam’dan girdik, Halep’ten çıktık. Ancak Halep daha gelişmiş bir şehirdir. Restorasyon çalışmaları daha yeni başlamıştır. Burada Osmanlı Devleti zamanından kalan muhteşem camiler var.

Bu sene tanıtımı çok iyi yaptık 

       Bu yıl 12 Haziran festivalinde etkinlikler daha fazladır. Bu sene tanıtımı çok iyi yaptık. Bu nedenle çok insanın geleceğini söylüyoruz. Amasya’ya ilk defa Mustafa Erdoğan yönetimindeki 66 kişilik dansın sultanları olan Ateş Dansı grubu geliyor. Bu grup sadece yurt dışına yönelik çalışmalar yapıyor. Türkiye’de çok nadir kentlere gidiyorlar. Bunda TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un büyük desteği oldu. Bu grubun seyircisi 20–30 bin kişiden aşağı olmaz. Bu festivalin ikinci günü Türkiye’nin büyük sanatçısı Sibel Can gelecek. En büyük Karakucak güreşleri bizde olacak. Yabancı ülke dans grupları gelerek, onlar her gün ayrı bir faaliyet yapacaklardır. Geçen yıl başlattığımız 10 gün sürecek,  şehir içindeki stant sayısını 170’e çıkardık. Bu stantları ilçeler ve okullar kuruyor. Her ilçe bir akşam kültür gecesi düzenleyecek. Bu faaliyet büyük bir yeniliktir. Amacımız tüm Amasya’lıları Amasya il merkezine çekmektir. Bu faaliyetin turizme büyük bir katkısı olacaktır.

Gelecek güzel gelişmelere hazır olun 

        Amasya’da turizme ilgilenen esnafla toplantı yaptım. Gelecek güzel gelişmelere hazır olun dedim. Bunun için eğitimli çocuklarımız, rehberlerimiz lazımdır. Çocuklarımızı rehber yapıyoruz. Geçen hafta 10 çocuğumuza rehber olarak görev verdik. Bu sayıyı biraz daha artırmamız gerekir. Rehberler Birliği bu işe izin vermiyor. Bu birliğin şikâyet etmesi üzerine, rehberlik çalışmalarımızı durdurduk. Amasya bir turizm kenti olma yolundadır. Bunun için alt yapının mutlaka yapılması gerekir. Otellerimiz yeterli değil, lokantalarımız az yeterli. Bu nedenle biraz daha kendimizi geliştirmemiz gerekir. Fiyat standardımızın mutlaka şeffaf olması gerekir. Her esnaf, fiyatları vatandaşın göreceği şekilde gösterecektir.  

Amasya’nın geleceğini parlak görüyorum 

          Fiyatlarda oynama olmaması gerekir. Temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Her şeyin başı temizliktir. Amasya’lı esnafın dükkânını erken açması gerekir. Turizm sadece belediye ile olmaz. Zihniyet değişikliğinin olması gerekir. Turiste yanlış hareket yapıldığı zaman, kaybeden Amasya olur. Turist güler yüz, ilgi ister Bu yüzden herkes kaybeder. Amasya’nın geleceğini parlak görüyorum. Turizm arz ve talep meselesidir. Alt yapımızı muhakkak güçlendirmemiz gerekir. İnsanlar Amasya’da kazanmaya başladı. Amasya Lisesi hizmet binasını kaldırarak, bulunduğu yeri boş alan yapıp, orayı müze yapacağız. Meydanların sayısını çoğaltacağız. Ayrıca şu anda hizmet verdiğimiz belediye binasını da yıkarak, yerini boş alan yapacağız. Böylece tüm tarihi eserlerimizin etrafını açıyoruz. Tarihi eserleri ortaya çıkaracağız. İtalya’da ne güzel meydanlar var. 200–300 bin kişi alan meydanlar var. Kent deyince akla meydan geliyor. Mısır’a gelen yılık turist sayısı 25 milyon, fakat o kadar pis bir yer. Bunlar turizmi nasıl yakalayabiliyorlar anlayamıyorum. Turizm pazarlama meselesidir. Ürününü iyi pazarlarsan kazanırsın. Pazarlayamazsan kazanamazsın. Biz bey olmuşuz. Şimdi pazarlamaya başladık. Ününün iyisi bizdedir. Bunu tanıtmaya çalışıyoruz. Tanıtımdan dolayı turist sayısında artış oldu. Yukarıdan bakıldığı zaman sadece Sultan Beyazıt Camii görünmüş olur.

Amasya-Merzifon Havaalanı 15 Haziran 2008’de açılıyor 

        Amasya-Merzifon Havaalanının tüm işleri bitti. Bu havaalanı Haziran ayı içinde, 15 Haziren 2008 açılacaktır. Türk Hava Yolları 3 sefer koyacaktır. Bununla ilgili Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu kararı çıktı. Türk Hava Yollarının sefer yapması güven verici bir gelişmedir. Amasya’nın tanıtımına yüzde bin beş yüz katkı yapacaktır. Amasya’da turist sayısında patlama olacaktır. İstanbul’a tanıtımla ilgili billboardlar yaptıracağım.”

www.ilkercakan.tr.gg




Etiketler : PAPAYI, AMASYA'YA, DAVET, EDECEĞİM,



Bu Haber Toplam 2866 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.1038
Haberler artık Outlook'ta