Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Karakoçan Kaymakamı Cengiz Ünsal: “ Önce insana hizmet etmek gerekir”
 Reklam
Önce insana hizmet etmek gerekir
08 Aralık 2008 Pazartesi 01:36
Karakoçan Kaymakamı Cengiz Ünsal: “ Önce insana hizmet etmek gerekir”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

    Karakoçan, Elazığ iline bağlı bir ilçe olup, ilçe merkezi düzlük bir alanda kurulmuştur. Elazığ ilinin kuzeydoğusunda yer alır. Toplam 86 köyü, bir beldesi vardır. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. İlçe merkezi modern şehircilik görünümü vermektedir. Daha önce Kırıkkale-Delice ilçesi kaymakamı iken kaymakamlar kararnamesi ile Elazığ-Karakoçan ilçesinde 26.08.2008 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Cengiz Ünsal, kısa süre içinde ilçenin çoğu köylerini gezerek, köy halkı birlikte olarak onların dert ve isteklerin dinliyor.

     Diğer taraftan Türkiye’ye eğitimde örnek olacak bir modele imza atarak köylerde yaşayan ilköğretim okulunu bitirip, lisede okumak isteyen 34 kız öğrenciyi ilçe merkezinde rahat bir ortamda okumalarını sağlamak amacıyla onlara ev tutarak, kız çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Öğrencilerin kaldığı evlere gittiğimde, kız öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Bu evlerde okuyan bir kız öğrenciler; “ Devletim bana şimdi hizmet ediyor. Bende bunun karşılığını okuyunca vereceğim diyor. Devletim şimdi bana sahip çıktı, bende ona sahip çıkacağım, devletin gücü ve imkânları iyi devlet adamlarının elinde iyi bir noktaya gelir. Bu da en büyük örnektir. İlçe Kaymakamımız Cengiz Ünsal’a minnettarız. Kenidsine çok teşekkür ederiz.” diyorlar.

     Kaymakam Cengiz Ünsal’ın devlet- millet kaynaştırmasının örneği, Türkiye’de örnek alınacak bir çalışmadır. Kaymakam Cengiz Ünsal, kısa zaman içinde Karakoçan halkı ile adeta bütünleşmiş. Onların sevgilerini ve takdirlerini kazanmıştır. Çalışkanlığı, samimiyeti ve devlet duruşu ile herkesin takdir ve sevgisini kazanan Karakoçan Kaymakamı Cengiz Ünsal, Karakoçan konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

En iyi yatırım, eğitime yapılan yatırımdır 

      “Özellikle şunu belirtmek isterim. En iyi yatırım, eğitime yapılan yatırımdır. Çünkü çocuklarımız bizim istikbalimizdir. Bugünün gençleri yarının babaları, bugünün kızları yarının anneleridir. Bunlar gelecek neslimizi sürdürecek insanlardır. Nitelikle ve donanımlı gençlerimizin yetişmesi ileride nitelikli anne ve babaların yetişmesi demektir. Çocuklarımızın iyi bir şekilde yetiştirilmesi demektir. Günümüzün teknoloji çağında, gençlerin ortaöğretimi bitirdikten sonra, kaderine terk edilmemesi gerekir. Özellikle kız çocuklarımız geleceğimizin anneleridir. Dinimiz de cennet annelerin ayakları altında denilir. Özellikle kız çocuklarımızın daha iyi eğitmemiz ve okutmamız gerektiğine inanıyorum. Dokuz yıllık meslek yaşantımda birçok hizmete imza attım. Bunlardan beni sevindiren eğitİme yaptığım hizmet ve yatırımlardır. Daha önce görev yaptığım Kırıkkale-Delice’de Meslek Yüksek Okulu kurma düşüncesini başlattım. Bir yıllık süreç içinde de kurduk. Aynı düşünceyle Karakoçan’da bir Meslek Yüksek Okulu kuracağıma inanıyorum. Bununla ilgili Elazığ Fırat Üniversitesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Eski YİBO binasının tahsisini gerçekleştirebilirsek, buraya da yüksek okul kurma hayalimizi gerçekleştirmiş olacağız.

Kız çocuklarımızın eğitimi için 7 tane ev kiraladık

     34 tane ilköğretim okulunu bitirmiş kız çocuğumuzun ilçe merkezindeki okullarda okumak için daha önce bir talebin olduğunu ve YİBO’da kalma imkânı sağlanmış olduğu ve gidiş ve gelişlerde de sıkıntı olduğunu öğrendim. Bunun üzerine ilçe merkezinde 7 tane ev kiraladık. Bu evlerde 5-6’şar kişilik olmak üzere kız çocuklarımız birlikte kalıyorlar. Bu öğrencilerimizin tüm giderlerini kaymakamlık olarak bizler karşılıyoruz. Devletimizin imkânları ölçüsünde SYD Vakfı vasıtasıyla karışılıyoruz. Dershanede projemiz çerçevesinde 20 tane öğrencimiz dershaneye gidiyor. Kızlarımıza herhangi bir kriter getirmeden son sınıfa gittiklerinde onları da dershaneye gönderiyoruz. Şu anda üç kızımız dershaneye gidiyor. Kaymakamlık olarak ücretini biz karşılıyoruz. Çocuklarımızdan başarı bekliyor, başka bir şey beklemiyoruz. Her türlü imkânımız emirlerindedir. Her türlü hizmeti yapmaya hazırız ve yapmaya da devam ediyoruz. Ben kendilerine ve sizlere teşekkür ediyorum.

Her şeyde tasarruf olur ama eğitimde tasarruf olmaz 

      Bu kızlarımıza sadece liseyi bitirmekle yardımlarımız sınırlı kalmayacaktır. İdealindeki meslekleri okumak için üniversite hayatlarında da her türlü desteği vereceğiz. Bununla ilgili gerekli maddi desteği sağlayacağım. Her şeyde tasarruf olur ama eğitimde tasarruf olmaz. Önemli olan eğitim kalitesini yükseltmek, kardelenlerimizi yetiştirmek gerekir. Karakoçan’da 34 tane kardelenimiz var. Onlardan tek beklediğimiz başarılı olmalarıdır. Ülkelerine birer faydalı evlat olmalarıdır. Kendilerinden başarı dışında hiçbir şey beklemiyorum. Ama her türlü desteğimiz yanlarındadır. Bunu bilmelerini istiyorum. Bize bu duyguları bizlere yaşattıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Biz ilçe merkezinde okuyan, bu 34 kızımıza biz kendi kızlarımız gözüyle bakıyoruz. Kızlarımızın üniversitedeki tüm masraflarını biz karşılayacağız. Bunları iş ve güç sahibi yapana kadar, desteğimiz devam edecektir. Hepimiz devletimize hizmet için varız. Kızlarımızın başarısı bizi mutlu eder.

Makamların gelip, geçici olduğuna inanıyorum

     Köylerimizde yaşayan insanlarımız güler yüzlü, şirin insanlardır. Köy kahvelerinde vatandaşlarımızla beraber oturuyoruz. Gece saat 20.30 olmasına rağmen, köy kahvesi ağzına kadar doluydu. Vatandaşlarımızla birlik ve bütünlük içerisinde iyi sohbet ortamında köylerimizin sorunlarını dinliyoruz ve çözüm önerileri getiriyoruz. Köylülerimizin bu yoğun ilgisine teşekkür ediyorum. Köylerimizdeki vatandaşlar gecenin geç saatlerinde onlarla beraber olmakla, farklı bir duyguya kapıldılar. Kaymakam olarak bizi gecenin geç saatlerinde Kavacık Köyünde alkışlarla karşıladılar. Anadolu insanı çok vefakârdır. Anadolu insanına yeter ki bir adım yaklaş. O sana üç adım yaklaşıyor. Önemli olan insanları güler yüzle karşılamaktır. Makamların gelip, geçici olduğuna inanıyorum. Herşeyden önce insana hizmet etmek gerekir. Benim hizmet anlayışımım ve yapmak istediğim budur. Dokuz yıllık meslek hayatımda bunu uyguladım. Karakoçan’da göreve başlayalı üç ay oldu. Toplam 86 köyümüz, 56 mezramız vardır.

Vatandaşın ayağına ben giderim. Benim hizmet anlayışım budur

     Temel özelliğim gereği gittiğim her yerde bir an önce insanımızla hem dem olmak isterim. Önce kurum tanıma, sonra esnaf ziyareti, ilçe merkezimizdeki insanları tanıma, ondan sonraki süreçte köylere gidip köydeki vatandaşımızla tanışmaktır. Daha önce görev yaptığım yerlerde de hep bunu uyguladım. Günün belirli saatine kadar evrak işiyle uğraşırım. Genellikle öğleden sonra bir köy kahvesine gider onlar sohbet eder, onların dertlerini dinlerim. Vatandaşın ayağına ben giderim. Benim hizmet anlayışım budur. Burada da bunu uygulamaya çalışıyorum. Bunu ömrüm boyunca uygulayacağım. Makamlar her zaman gelip, geçicidir. Önemli olan o makamlarda vatandaşa hizmet sunabilmektir.

İlçemizin gurbetçi bir yapısı vardır 

      İlçemizin gurbetçi bir yapısı vardır. Daha çok 1961 yılından sonra Almanya gibi değişik ülkelere işçi olara giden hemen hemen her ailenin bir gurbetçisi vardır. Yabancı ülkelerde çalışan insanlarımız buradaki ailelerine bir miktar para gönderiyorlar. Gurbetçilik buradaki insanımızı biraz tembelliğe itmiştir. Ayrıca ilçede tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. İlçemizde sanayi anlamında önemli bir şey yoktur. Buradaki vatandaşlarımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın istikballerinin okumadan geçtiğini düşünerek, özellikle eğitime önem veriyorum. Kızlarımız bu durumu biliyorlar. Kızlarımızın eğitimi için yaptıklarımız, erkek çocuklarımızın eğitimi içinde geçerlidir. Lise cağındaki erkek çocuklarımızın eğitimi için bir ev tutuldu. Okumak isteyen gençlerimizi orada okutuyoruz. YİBO’da ortaokul ve ilkokul çocuklarımız şu anda barınıyorlar. Liseler için yurt imkanımız olmadığı için, yurdun yerine bu tarz evleri kiralayıp, kızlarımızı yerleştirip okutuyoruz. Bu şekilde eğitime devam eden erkek çocuklarımızda var.  

Karakoçan çok farklı bir yerdir   

      İlçemizde çok güzel Golan Kaplıcalarımız vardır. Çok güzel gezilecek ve görülecek yerlerimiz vardır. Köylerimiz çok güzeldir. Sarıbaşak ve Bazlama köylerimiz tam bir tepeye hakim durumdadırlar.Yoğunağaç Köyündeki Peri suyundan ceylanlar, dağ keçileri su içerler.Bu suyun bir tarafı kapılıcadır. Bu kaplıcanın suyu 56 derece sıcaklıktadır. Peri Suyunun üzerinde Özlüce, Pembelik, Seyrantepe, Tatar adında dört tane baraj vardır. Bu hidroelektrik santralli barajlardan elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu üretim ülkemiz ekonomisine katkı yapmaktadır. Karakoçan çok farklı bir yerdir. İnsanı güler yüzlüdür. Şirin bir ilçemizdir. Herkesi Karakoçan’a bekliyoruz.

Bölgemizde terörle ilgili hiçbir şey yoktur 

      Bölgemizde terörle ilgili hiçbir şey yoktur. Bölgemizdeki insanların vatansever olduğuna inanıyorum. Vatandaşımız vatanını, milletini seven, ülkesini seven, insanlarla dolu olduğuna inanıyorum. Terör belasına karışan herkesi lanetliyorum.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 
Etiketler : Önce, insana, hizmet, etmek, gerekir,Bu Haber Toplam 2907 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9360
Haberler artık Outlook'ta