Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel: “Mücadelemiz inandığımız toplumumuz içindir”
 Reklam
MÜCADELEMİZ İNANDIĞIMIZ TOPLUM İÇİN
03 Temmuz 2008 Perşembe 06:22
TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel: “Mücadelemiz inandığımız toplumumuz içindir”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

     TEKGIDA-İŞ Sendikası Başkanı ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Mustafa Türkel, ÇAYKUR ve TEKGIDA-İŞ Sendikası konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Ülker ve Coco Cola gurubu Rize’de çayla ilgili fabrikalar satın almaya başladılar 

       Yaklaşık 8 aydır konuşmalarımda söylediğim gibi, burada sendikal bir değişim adı altında aslında çok uzun yıllardır, planlanan, çayı ve Çaykur’luyu ele geçirmek için ulus ötesi şirketler ve bunların Türkiye’deki bazı yerli işbirlikçileri çok uzun yıllardır, buralarda planlama yapıyorlardı. Türkiye’de özelleştirme adı altında talan ve yağma olanca hızıyla devam ediyor. Ama şu anda kamuya ait KİT’lerde en önemlisi Çaykur’dur. Özellikle gıda devi olma yolunda bazı adımlar atan bazı şirketlerimiz çayda da büyümek suretiyle dünya şirketi olma arayışı içindeler. Nitekim bildiğim kadarıyla Ülker ve Coco Cola gurubu Rize’de çayla ilgili fabrikalar satın almaya başladılar. Şimdi bu anlamda da çok uzun yıllar burada sinsi bir operasyon düzenleniyor.

Operasyonu yapmak için, kendi elleriyle taşeron olarak gönderiyorlar.

       HAK-İş’e bağlı Özgıda-İş adında küçük bir sendikanın Çaykur’da çalışan yöneticisini, memurunu aldı ve buraya sendikacı olarak gönderdi. Bunu bu operasyonu yapmak için,  kendi elleriyle taşeron olarak gönderiyorlar. Tabi bunların altında derin ve ince hesaplar var. Yöre insanını perişan edecek bir sonuç ortaya koyar. Tekgıda-İş Sendikası olarak bu bölgede 55 yıldır varız. 55 yıldır çayla, Çaykur’la, çay üreticisiyle adeta et-tırnak gibiyiz. Bizden önce babalarımız, onların ağabeyleri derken şimdi bu görev bizdedir. Biz yaptığımız bugünkü toplantı ve 8 aydır yaptığımız mücadele ile Çaykur’da oynanmak istenen oyunları, buradaki kamuoyunla paylaşıyoruz. Esnafla rahatlıkla paylaşıyoruz.

Başladığımız günden bugüne kadar çok önemli mesafeler aldık 

        Başladığımız günden bugüne kadar çok önemli mesafeler aldık. Beklentilerimizin ötesinde halk desteği, kamuoyu desteği, yöre desteği almaya başladık Demek ki doğru yolda ilerliyoruz. Bunun yanında diğer sendikalar ve muhatapları inkâr etmeye başladılar. Rize’ye gelmeden, Ülker Grubu yöneticilerinden birisiyle konuştum. Ona da aynı şeyleri söyledim. Ülkerin kendi fabrikalarında çalışan bütün temsilci, yöneticilerine aylarca izin vermişler. Otellerini, yemek giderlerini ödüyorlar. Buralarda gelmişler örgütlenme çalışması içerisindeler. Burada bunun başka türlü izahı olmaz. Bizim ciddi anlamda, doğru mücadele ettiğimizin, tespitimizin doğru olduğunu ortaya koyuyor.

Çaykur kurumu çok önemlidir. Bu bölgenin adeta, olmazsa olmazı haline gelmiştir 

       Çaykur’un fabrikalarının bulunduğu araziler, fabrika yerleri şehirlerin merkezindedir ve müthiş değerdedir. Burada çayı ve fabrikaları yok ederek, çayda tekelci anlayışı kendi lehlerine çevirmek istiyorlar. Bu anlamda da Çaykur gibi bir gücü silmeleri gerekir. Çünkü Çaykur Kurumu çok önemlidir. Bu bölgenin adeta, olmazsa olmazı haline gelmiştir. Giresun- Ordu taraflarında fındık, Rize bölgesinde çaydır. Bunların ikisinin olmadığı yerde Karadeniz yok olur. Burada göç diye felaket bir olayla karşılaşırız. Güneydoğudan beter hale gelir. Güneydoğu’da; hayvancılık, besicilik yaparsınız, Burası dağ, Karadeniz’de dağın ötesine geçemiyorsunuz. Karadeniz’in sarp yapısı insanlarımızı göçe zorluyor. Çay bitkisini toprağa ektiğin zaman heyelanı önlüyorsa, çay aynı zamanda bu bölgenin insanını da bu coğrafyada tutuyor.

Önümüzdeki her gelişmeyi adım adım izliyoruz 

        Eğer Çaykur özelleştirilir, eğer bu operasyonda başarılı olurlarsa, bu bölge felaketle karşı karşıya gelir. Çaykur kaç defa özelleştirme kapsamına alınmış, fakat bizim mücadelemiz sonucu özelleştirme kapsamından çıkarılmıştır.Rize’de bizim söylediklerimiz dikkate alınmazsa, önümüzdeki her gelişmeyi adım adım izliyoruz. Arkadaşlara talimat verdim, Pazartesi gününden itibaren suç duyurusunda bulunacaklardır. Önümüzdeki günlerde tekrar Rize’de olacağım. Buradaki tabloyu bir kez daha göreceğiz. O zaman, o mitingin kararını vereceğiz. Yapılacak mitingde ne olduğu görülecektir. O zaman Çaykur Genel Müdürü dahi bu işe alet olanlar o gün kaçmaktan başka çare bulamayacaklardır.

İnsanlarımızın rızkıyla uğraşıyorlar

       Özellikle fabrikalarda garip insanlarımızı buluyorlar. Seni bir yere süreriz diyorlar. Tehdit ve telefonlara çekilen mesajlarla huzursuz ediyorlar. Ağır işte çalışanlara bekçilik veriyorlar. İnsanlarımızın rızkıyla uğraşıyorlar. Allah’ın garibi şurada 4 ay çalışacak ekmeğini elde edecek. Bunun için çalışanlara her türlü baskı deneniyor. Amire, memura karşı saygı ve sevgi olduğundan, siyasette yerel yöneticiler, akrabalık ilişkileri, her türlü baskı uygulanıyor. Burada Çaykur’la ilgili çok büyük bir oyun oynanıyor. Bunlar bu oyunun parçalarıdır. Tepkiler çok büyüktür. HAK-İŞ ‘in Konfederasyon olarak üye sayısından çok fazlayız. Sendika olarak üye sayımız 62.300’dür. Çaykur’daki üye sayımız ise 14.200 civarındadır. Çaykur bizim üye sayısının % 20-25’ni oluşturuyor. Sadece biz Çaykur’a bağlı bir sendika değiliz. Çaykur’un geleceğinde eğer çok önemli bir karar varsa, her türlü fedakârlığı yaparız. Biz Genel Başkan olarak, kişisel hırslarımızın ötesindeyiz. Geldik gidiyoruz. Bundan sonra bizim mücadelemiz inandığımız toplumumuz içindir. Teşkilatımız içindir. Ülkemiz içindir. Sendikacı olarak dürüst ve şeffaf olmak zorundayız. Esasla yaşam biçimimizi örtüştürmek zorundayız.”

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : , MÜCADELEMİZ, İNANDIĞIMIZ, TOPLUM, İÇİN,Bu Haber Toplam 3148 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9642
Haberler artık Outlook'ta