Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Azdavay Kaymakamı Salih Ayhan:"Milletin hizmetindeyiz, hizmetkârıyız"
 Reklam
MİLLETİN HİZMETKÂRIYIZ
12 Mayıs 2008 Pazartesi 05:19
Azdavay Kaymakamı Salih Ayhan:"Milletin hizmetindeyiz, hizmetkârıyız"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Azdavay ilçesi Kastamonu ilinin turizm ve tarihi yönüyle önemli ilçelerinden birisidir. Azdavay şehir merkezi adeta ıhlamur ağaçlarıyla süslenmiştir. Azdavay yazın ıhlamur kokusundan insanı büyülemektedir. Azdavay diğer yönüyle de yöresel kıyafetlerin giyildiği ender şehirlerimizden birisidir.

    Azdavay ilçesi kaymakam yönünden şanlı bir ilçedir. Kaymakam Salih Ayhan çalışkanlığı, cesareti, kararlılığı ve samimiyeti ile Azdavay halkı ile bütünleşmiş ve onların takdir ve sevgisini kazanmıştır. Azdavay ilçesine katkılarından dolayı Azdavay Belediye Meclisince kendisine fahri hemşehrilik beratı verilmiştir. Kaymakam Salih Ayhan “ Türkiye değişiyor. Gerçek vatanseverlik, ülkesine, milletine hizmet etmektir. Biz milletin hizmetindeyiz, hizmetkârıyız. Bizim güvenimiz milletimizin sevgisi, vizyonumuz bize olan itimatlarıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor; “Yorulmadan, çalışmadan rahat yaşamanın yollarını arayan insanlar; önce hürriyetlerini, sonra istikballerini, sonra, haysiyetlerin kaybederler.” Onun için gayret göstermeliyiz, çalışmalıyız, ter dökmeliyiz. Bu gemi su alırsa hepimiz batarız. Bunun için herkesin özellikle dikkatli olması gerekir.” diyor. Azdavay Kaymakamı Salih Ayhan, Azdavay konulu yaptığım röportajda şunları söyledi:

Yol standartlarımız yükseldi ve ulaşım kolaylaştı

    “Azdavay’ın; 49 köyü, 4 mahallesi, bir beldesi olup, 780 km. yol ağına sahiptir. Doğal güzelliği ile ülkemizin önde gelen ilçelerinden birisidir. Özellikle eko turizm yaz mevsiminde gelişme gösterir. İlçenin nüfusu yazın artmakta, kışın ise azalmaktadır. Geçmiş tarihine baktığımız zaman; 1987 yılında ilçemizin nüfusu 35.000, köy ilkokulu sayısı ise 135’dir.bugün ise ilçenin genel nüfusu 7.800, köylerdeki ilkokul sayısı ise 5’dir.Bu rakamlar ilçemizin ne kadar göç verdiğini göstermektedir. İstanbul’da bulunan Azdavay Dernekler Birliğine kayıtlı Azdavay’lı sayısı 80.000’dir. Son iki yolda Köydes’le ilgili yoğun bir çalışma vardır. Böylece köylerdeki alt yapı sorunları çözülünce, Azdavay’dan göç eden vatandaşlarımız bugün köylerimize ev yapmaya başladılar. Yaptığımız yollar gönül köprüsü oldu. Yol standartlarımız yükseldi ve ulaşım kolaylaştı. Bugün Ankara’ya 3 saatte, İstanbul’a 4,5 saatte ulaşılabiliyor.

İlçemizde genç nüfus yoktur

    İlçemizde genç nüfus yoktur. Kış döneminde 21 tane kahvehane açıktır. Bu rakam ilçemizdeki işsizliğini ne kadar fazla olduğunu göstermektedir. Kendi kurumsal imkânlarımızla imkân ve ihtiyaçlarımızı dengeleyerek hizmet sunmaya çalışıyoruz. Kış dönemlerinde kapalı spor salonunu olması, ilçemizin en önemli konularından birisidir. Böylece bir nebzede olsa insanlarımızı kahvehaneden kurtaracağını düşünüyorum. Halk Eğitim merkezi kaynaklarını artırarak halkın eğitim ve kültür seviyesini artırmaya çalışıyorum. 600 milyar ödenekle ilçemizde kapalı spor salonu yapılacaktır. Bu gelişme ilçemiz için sevindiricidir.

Turizme öncelik verilmesi gerekir 

     Turizme öncelik verilmesi gerekir. Bu nedenle alt yapı, konaklama, ulaşımın gelişmesi gerekir. İlçemizde bir otel vardır. Yakında bir otel daha açılacaktır. Tanıtım iyi yapıldıktan sonra, ilçemizde yaz döneminde hareketlilik daha da artacaktır. İlçemizin ekonomik olarak üç değeri vardır. Kömür madeninde 300 iş istihdamı bulunan iş yerlerimiz vardır. Kastamonu’da en çok orman alanına sahip ilçeyiz. Orman ürünlerimizin yıllık 8 trilyon cirosu vardır. Bunlar yeterli değildir. İlçemizde mermercilik de gelişmeye başladı. Mermer, kömür, madenciliğimizi iyi değerlendirmemiz gerekir.  Bunun için yatırımcıyı teşvik edeceğiz. Bu nedenle ilçemizi iyi tanıtmamız gerekir. Özellikle orman ürünlerinin ilçede işlenerek, ilçeye katkısı olması gerekir. Bunun için ilçemizde kereste fabrikası kurulması gerekir. Sunta fabrikamız vardır.

Devlet olarak rutin görevleri yapıyoruz

     Nüfus piramidimize baktığımız zaman genç nüfusumuz çok azdır. İlçemizde nüfus yaş ortalaması 43’dür.Bu rakam Türkiye nüfus yaş ortalamasının üzerindedir. Türkiye ortalamasına baktığımız zaman Azdavay emekliler ilçesi olmuştur. Böylece üreten değil, tüketen ilçe olmuştur. Buna çözüm bulmak gerekir. Bu nedenle kurumsal olarak üzerime düşenleri yapmaya çalışıyorum. Devlet olarak rutin görevleri yapıyoruz. Ancak farklı bir şey yaparak rutin görevlerin dışına çıkmak gerekir. Bunlar özel yurt yapımı, fabrika açtırma gibi. Bürokrasi; iş istihdamı için bir takoz değil, adeta takozu alıp, gaza basan insan olmalıdır.

Azdavay giysisi dünya literatürüne girmiş ve dünya üçüncüsü

      Azdavay tarihi yönüyle köklü bir ilçedir.1800 yıllarda Kastamonu’ya bağlı 30 kadıdan birisidir. Bu da tarihteki değerini göstermektedir. İlçemiz 1946 yılında ilçe olmuştur. İlçemizin köklü ve geleneksel bir yapısı vardır. Bunun için ilçemizde kültürün canlandırılması gerekir. Folklorik bebeğimiz vardır. Şu anda giyilen ve kullanılan kıyafetler geçmiş kültürümüz yansıtıyor. Böylece ilçemizin kendine has bir giysisi vardır. Azdavay giysisi dünya literatürüne girmiş ve dünya üçüncüsü olmuştur. Azdavay bebekleri, Azdavay giysisine uygun olarak yapılmaktadır. Bu giysilerin bir kişiye maliyeti 500 YTL’dir. Sadece bir kuşak 150 YTL’dir. 

Modern idarecinin olması gerekir

    Bu yıl dünya çocukları Azdavay bebekleri giydi. TBMM Başkanlığı 1000 adet Azdavay bebeğini dünya çocuklarına dağıttı. Azdavay bebek yapımı için kadınlarımıza Halk Eğitim Merkezinde kurslar açtık. Azdavay bebekleri 10 aile tarafından yapılmaktadır. Bugün Ardahan bebekleri Çin’e ihraç edilmektedir. Artık; işletmeden, projeden, planlamadan anlamayan idarecinin olmaması gerekir. Modern idarecinin olması gerekir. Kaymakamlar oturmakla da maaşların alırlar, iş yaparak da maaşlarını alırlar. Çalışmakla insan haz alır, mutlu olur. Yurtdışı eğitim sayesinde Avrupa’yı gezmiş oldum. Bundan şunu çıkardım. Avrupa’ya göre bizim ülkemiz çok güzel. Avrupalılar kendi ülkelerini tanıtmışlar. Biz yatmışız, Ülkemizi tanıtmamışız. Bizim ülkemiz, kültürümüz, doğal dokumuz Avrupa’dan daha üstündür. Biz değerlerimizi, kültürümüzü, doğal varlıklarımız yansıtmıyoruz, tanıtmıyoruz. 1200 metreyi aşan yüksekliği eşsiz bir gözetleme noktasına sahip Çatak kanyonu Azdavay’ın benzersiz doğal harikalarından birisidir. Azdavay coğrafyasının barındırdığı gizili doğal hazinelerinden birisi de Medil Mağarasıdır. Ayrıca ilçenin sembolü olan Aşıklar Köprüsü Azdavay’ın doğasına eklenen romantik bir simgedir. İlçenin sembollerinden biride ana cadde üzerinde karşılıklı sıralanmış ıhlamur ağaçlarıdır. Bu nedenle Azdavay yazın adeta ıhlamur kentine döner. Azdavay florasındaki çiçek zenginliği bu çiçeklerden elde edilen doğal çiçek balı ile de ünlüdür.

Azdavay’ı samimi olarak seviyorum

     Kaymakamın görevi; görev yaptığı ilçeyi en iyi temsil etmek, değerlerini ortaya çıkarmak, sorunlarını gidermek, onlarla hem dem olmaktır. Buna layık olmaya çalışıyorum. Akşam yatağa yattığım zaman; ne hata ettim, bugün ilçemiz için ne yaptım diye düşünüyorum. Meslektaşlarımızın görev yaptıkları ilçelere bağlılıkları vardır. Azdavay’ı samimi olarak seviyorum. Bu nedenle; eğitime verilen destek, mimari tarzdaki restorasyon çalışmaları ve ilçemiz adına her hizmet alanında fedakarlığı büyük dirayet ve cüretkarlılıkla sürdürüp neticeye ulaştırdığımdan dolayı tarafıma Azdavay Belediye Meclisince Fahri hemşehrilik beratı verildi.

Halkın içinde olmaktan zevk almak gerekir

     Başarılı olmak için; görev yapılan yerde doku uyuşması gerekir. Halkın içinde olmaktan zevk almak gerekir. Ufkumuzu geniş tutmak gerekir. Yerel idarecilerle iş birliği yapmak gerekir. Vizyonumuzu dış dünyaya açık tutmak gerekir. Makamına kapanmaması gerekir. Başarının yolları budur. Görev yapacağımı en iyi şekilde araştırarak, o yere giderim. Kısaca görev yapacağım yere gitmeden önce, o yeri tanıma açısından dersime iyi çalışırım. Görev yapacağım yeri en iyi şekilde tanımam gerekir. Halka ilgili diyalogun iyi korunması gerekir.

Sayın valimiz Nurullah Çakır’ın halkın içinde olması takdire şayandır. Doku uyuşmazlığının olmaması gerekir. Evrensel bilginin yerele aktırılması gerekir. İlçeler artık sırça köşkten yönetilmiyor. Yönetimler artık halkla birlikte yapılıyor. İlçemizdeki kurum amirleri ve adliye personeli ile iyi bir diyalog kurmak amacıyla piknikler düzenliyoruz. Görevde liyakat, ehliyet önemlidir.

Biz milletin hizmetindeyiz, hizmetkârıyız

     Azdavay’a iki yıl içinde 4,5 trilyon para geldi. Kaymakamlık şantiyesinde 12 araç var. Bu nedenle Kastamonu ilinin en büyük araç şantiyesi ilçemizde bulunmaktadır.700 milyara iki araç daha aldım. İlçenin idare ettiği kaymakam; vatandaş tarafından bu kaymakam nasıl denildiğinde idare ediyorum denilen kaymakamdır. İlçeyi idare eden kaymakam ise vatandaş tarafından bu kaymakam nasıl denildiğinde bu kaymakam çalışıyor denilen kaymakamdır. Biz milletin hâkimi ve amiri değiliz. Biz milletin hizmetindeyiz, hizmetkârıyız. Bizim güvenimiz milletimizin sevgisi, vizyonumuz bize olan itimatlarıdır. Azdavay’a hizmet yapacak herkese ihtiyacımız vardır. Bizim görevimiz, onların bize olan samimiyet derecesinden bu kişileri yakalamak gerekir.

Gerçek vatanseverlik, ülkesine, milletine hizmet etmektir

     Türkiye değişiyor. Gerçek vatanseverlik, ülkesine, milletine hizmet etmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor; “Yorulmadan, çalışmadan rahat yaşamanın yollarını arayan insanlar; önce hürriyetlerini, sonra istikballerini, sonra, haysiyetlerin kaybederler.” Onun için gayret göstermeliyiz, çalışmalıyız, ter dökmeliyiz. Bu gemi su alırsa hepimiz batarız. Bunun için herkesin özellikle dikkatli olması gerekir. İlçemizi tanıtmak için sertifikalı rehberlerimiz var. Konaklamada sıkıntımız yok. Herkesi Azdavay’a bekliyoruz.”

www.ilkercakan.tr.gg

                     
Etiketler : MİLLETİN, HİZMETKÂRIYIZ,Bu Haber Toplam 4252 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.1196
Haberler artık Outlook'ta