Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin ibadetine açılmasını öngören yasayı yeniden meclise ta
 Reklam
Mescid-i Aksa elden gidiyor!
19 Mayıs 2014 Pazartesi 15:01
Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin ibadetine açılmasını öngören yasayı yeniden meclise taşıdı.

İsrailli milletvekilleri, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin ibadetine açılmasını öngören yasayı yeniden meclise taşıdı.

Geçtiğimiz yıl İsrail Din İşleri Bakan Yardımcısı Haham Eli Ben Dahan'ın meclise getirdiği yasa tasarısı, İsrail ile El Fetih arasındaki barış görüşmeleri nedeniyle askıya alınmıştı. Mescid-i Aksa'nın bölünüp, bir kısmının cami diğer kısmının sinagog olarak kullanılıp, Yahudilerin ibadetine açılmasını içeren teklifin yasalaşamamasının önünde barış sürecinin engel teşkil ettiğini düşünen İsrailli parlamenterler, El Fetih ile İsrail yönetimi arasındaki barış görüşmelerinin tıkanmasının ardından yeniden düğmeye bastı.

İktidardaki Likut Milletvekili Miri Regev ile İşçi Partisi milletvekili Hilik Bar'ın yeniden gündeme getirdiği tasarı, Mescid-i Aksa'nın tıpkı El Halil kentindeki Halil İbrahim Cami gibi bölünmesini içeriyor.

El Halil kentindeki Halil İbrahim Camii ikiye bölünmüş durumda. İçinde Hazreti İbrahim ile eşi ve oğullarının makamlarının bulunduğu caminin bir bölümü Müslümanların ibadetine ayrılırken diğer bölümü sinagog olarak kullanılıyor.

 Yahudilerin “Patrikler Mağarası” adını verdikleri Halil İbrahim Caminin Müslümanlara ayrılan bölümü Yahudilerin dini bayramlarında da namaz ibadetine kapatılıyor.

İsrailli milletvekilleri Halil İbrahim Camini örnek göstererek aynı uygulamanın Mescid-i Aks'da hayata geçirilmesi konusunda ısrarlı.

Barış görüşmelerinin askıya alınmasını fırsat bilen parlamenterler, Yahudiler için dünyanın en kutsal mekanı saydıkları Mescid-i Aksa'da Yahudilerin ibadet etme haklarının tartışılamaz olduğunu savunuyor.

 Önceki yasa tasarısının barış görüşmelerini aksatır düşüncesiyle engellendiğini ifade eden İsrailli milletvekilleri, bu durumdan İsrail Başbakanı Netanyahu'yu sorumlu tutuyor.

İsrail Likut Partisi milletvekili Miri Regev, Netanyahu'nun yeni yasa tasarısını dikkate almaması halinde B planının da hazır olduğunu söylüyor. Böyle bir ihtimal karşısında İsrailli parlamenterler yüksek mahkemeye başvurarak, Yahudilerin “Temple Mount” yani Tapınak Dağı adını verdikleri Mescid-i Aksa'da ibadet etme haklarının bulunduğu gerekçesiyle bu tasarının yasa haline getirilmesini talep edeceklerini söylüyor.

 Önceki yıllarda Yahudi grupların Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ile Kubbetüssahra'nın bulunduğu Haremüşerif'e girmeleri yasaktı. Ancak bu yasak son yıllarda delindi. Şimdi Yahudi gruplar sıklıkla Mescid-i Aksa'ya provakatif ziyaretler gerçekleştiriyorlar. İsrailli parlamenterler bu ziyaretlerde Yahudi dininin gereklerine göre ibadet edemediklerinden yakınıyorlar.

 Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdikleri provakatif ziyaretler sırasında ise Filistinliler direnişe geçince İsrail askerleri kutsal mekanı kuşatıp, içeriyi savaş alanına çeviriyor.

 Filistinlilerin bu tür ziyaretler sırasında taş attıklarını savunan İsrailli parlamenterler yeni yasayla, Mescid-i Aksa'da Yahudilerin ibadetini engelleyen kişilere para ve hapis cezası verilmesini öngörüyor.

İsrail daha önce Mescid-i Aksa'nın bölünmesini içeren yasa teklifinde haremüşerif ile ilgili yeni düzenlenmeleri de hazırlamıştı. Düzenleme talimatnamesinde hangi saatlerde Müslümanların ibadet için içeri girebileceği hangi alanları kullanacakları buna karşın Mescid-i Aksa'nın hangi bölümlerinin Yahudilere tahsis edileceği açıkça belirtilmişti.

 Taha Dağlı / Haber7Etiketler : Mescid-i, Aksa, elden, gidiyor!,Bu Haber Toplam 1928 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9365
Haberler artık Outlook'ta