Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Çaycuma Belediye Başkanı:"Makama değil, hizmete talip olduk."
 Reklam
MAKAMA DEĞİL, HİZMETE TALİP
27 Mayıs 2008 Salı 13:43
Çaycuma Belediye Başkanı:"Makama değil, hizmete talip olduk."

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

          Çaycuma; Zonguldak ilinin ekonomik ve sosyal yönden gelişmiş önemli ilçelerinden birisidir. İlçede modern şehircilik adına güzel bir gelişme olmuş. Kısaca Çaycuma ilçesi modern bir şehir görünümüne kavuşmuştur. İlçede işsizlik oranı yok denecek kadar azdır. İlçede bulunan 2000 öğrenci kapasiteli Çaycuma Meslek Yüksek Okulunun ekonomik yönden ilçeye büyük katkısı olmaktadır. Belediye Başkanı Mithat Gülşen’in çalışmaları sonucu bu okulun öğrenci sayısının 3000’e çıkacağı söyleniyor. Çaycuma, Zonguldak ilinin nüfusa göre en çok esnafı olan ilçelerinden birisidir.

           Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, yaptığı çalışmaları gördüğüm kadarıyla çalışkan, hizmet aşığı ve hizmet etmekten zevk duyan, örnek belediye başkanlarındandır. Samimiyeti ve dürüstlüğü ile Çaycuma’lıların takdirini ve sevgisini kazanmış. Daha yönce yolları tozlu ve topraklı ilçeyi gayretli çalışmaları sonucu, yolları asfalt ve parke döşeli modern bir şehir görünümüne kavuşturmuştur. Bu çalışmaları sonucu belediye bütçesini iki trilyondan, yedi buçuk trilyona çıkarmıştır. Kısaca, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen Zonguldak ili bölgesinde örnek bir belediyecilik çalışması yapıyor. Bu başarıyı nasıl yakaladınız dediğimde şunları söyledi:

         “ Parasına ve personeline sahip çıkamayan belediye başarılı olamaz. Çok çalışmamız gerekir. İşin özünde demagoji değil, çalışmak var, sevgi, saygı, sahiplenmek vardır. Öz eleştiriye her zaman açığız. Halkla barışık olmak, toplumla iç içe olmak gerekir. Bu görevi çok iyi sevmek ve içtenlikle yapmak gerekir. Sevilmeyen bir makam olmamalı. Heyecanın bittiği yerde koltuk biter, hizmet biter. Göreve geldiğimden bu tarafa heyecan katlanarak devam ediyor.” Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Çaycuma konulu yaptığım röportajda şunları söyledi; 

 İki trilyon bütçemizi, yedibuçuk trilyona çıkardık

           Göreve geldiğim dört yıldan bu tarafa Çaycuma’nın büyütülmesi için büyük gayret sarf ediyorum. Göreve başladığımda ilçemizin ciddi anlamda su sıkıntısı vardı. İhalesi yapılan su projesi hayata geçirilememişti Bu dönemde 3800 hektar alanda ilçenin tüm su borularını değiştirdik. 60 km. şehir içi olmak üzere, toplam 163 km. su borusu döşedik. Böylece ilçemizin su sorununu çözmüş olduk. Belediye personelinin sevk ve idaresini otoriter bir yapıya kavuşturdum. Parasına ve personeline sahip çıkamayan belediye başarılı olamaz. Başbakanımızın bu anlamdaki söylemi kulağımıza küpe oldu. Bütçemizin gelir kalemlerini artırmaya gayret etik. İki trilyon olan bütçemizi, dört yıl içinde yedi buçuk trilyona çıkardık. Bu da bütçe üç katı artırmak demektir.

         Göreve geldiğimizde 24 aracımız vardı, bunların da on tanesi işe yaramaz haldeydi. Biz yeni 10 tane iş makinesi aldık. Böylece araç sayımızı otuz beşe çıkardık. Göreve geldiğimizde yaklaşık 130 km toz-topraklı yolumuz vardı. Yollar eski Arnavut kaldırımı denilen 1970 model taşlarla kaplıydı. Böylece Çaycuma eski bir şehir görüntüsündeydi. Çaycuma’nın ekonomik yönden de kalkınmasına büyük önem veriyoruz. İlçemiz şehirleşme açısından yerleşimi çok güzeldir. İki trilyonluk bir hibe yatırım ile iller bankasından ilçemizi imar planına aldırdık. Kasaca ilçemizin 50–60 milyona hitap edecek imarını yaptırıyoruz.

600 milyara kilitli parke fabrikasını kurduk  

        Kumumuz, çakılımız, suyumuz var. Bu nedenle 600 milyara makine alarak belediye olarak kilitli parke fabrikasını kurduk. Bu fabrikada 120 bin metre kare taş ürettik. Günlük 350 metrekare taş üretiyoruz. Yılda ise 80 bin metrekare üretiyoruz. Üretilen bu taşlarla yol parke çalışmalarını yaptık. İlçe merkezinde 20 km. asfalt kaplama yaptık. Bunu daha önce her taraf toz ve toprak içinde olduğu için söylüyorum. İlçe merkezindeki bazı yolarlıda kilitli parke yaptık. Bunlarda önceliğimiz anayol ve kamu olmuştur. Böylece gelir getirici projelere imza atıyoruz. İlçenin aydınlatılmasına önem vererek Bartın- Çaycuma yolunun aydınlatılmasını sağladık.

        İlçemiz elektrik tellerinin yeraltına alınması ile birlikte şehircilik çalışmalarına devam edilecektir. Çaycuma’da devletin yatırımları hızlı bir şekilde devam etmektedir. İlçe merkezi yol ayrımında Filyos Çayı üzerinde bulunan mevcut köprünün yanına, ikinci bir köprü yapılıyor. Bu köprü 2009 veya 2010 yılında hizmete girecektir. Bu ilçemizin sağlıklı yol bağlantısı için önemlidir. Bu köprüler ilçemizin büyümesi açısında önemlidir. Şehir planına göre şehrin uçlarında iki köprü daha yapılacak.

SEKA Sosyal Tesisleri belediyeye bedelsiz devir edildi 

     Daha önce temeli atılan, 450 kişilik çok amaçlı Kültür Sarayı yapımı için iki trilyon para ayrıldı. 173 dönüm SEKA Sosyal Tesisleri Belediyeye bedelsiz devir edildi. Buradaki sinemanın mefruşatı yenilenerek ve çevre düzenlemesi de yapılarak çok amaçlı hale getirildi. Bu tesislerde faal olmayan binaları hizmete sokmaya devam ediyoruz. Bu tesislerdeki dairelerde öğrenci evi altında 350 öğrenci kalmaktadır. Bu nedenle eğitime desteğimden dolayı eğitim alanında Karadeniz Bölgesinde yılın belediye başkanı seçildim. İlçemizdeki Meslek yüksekokuluna mobilya-dekorasyon bölümünün açılmasıyla öğrenci sayısı 2000’den 3000’e çıkacaktır. Böylece ilçemizde öğrencilerimiz için barınma sorununu çözdük. Böyle geniş alanlı Meslek Yüksek Okulu dünyada ve Türkiye’de yoktur. Eski sosyal tesisleri içine ayrıca huzurevi yaptırıyoruz. Yine burada kültürel binalardan oluşan kültür sokağı yapacağız. Çaycuma ilçesine illerde olmayan kent ormanı kazandırdık. Bu orman Türkiye’de ilk altmıştadır. Belediye başkanı olurken, makama değil hizmete talip olduk.

Toplumsal alanda hizmet etmeye çalışıyorum 

     Halkımıza toplumsal alanda hizmet etmeye çalışıyorum. Daha 3–4 yıl daha görev yapmak istiyorum. Kaynağını bulduğum kapalı pazar projesi ile 300–400 araçlık ve üstü iş merkezi olacak projemiz vardır. Sanayinin gelişmesi doğalgaza bağlı olduğu için, ilçemize doğalgaz gelmesi için çalışıyorum. Çok çalışmamız gerekir. İşin özünde demagoji değil, çalışmak var, sevgi, saygı, sahiplenmek vardır. Öz eleştiriye her zaman açığız. Halkla barışık olmak, toplumla iç içe olmak gerekir. Bu görevi çok iyi sevmek ve içtenlikle yapmak gerekir. Sevilmeyen bir makam olmamalı. Heyecanın bittiği yerde koltuk biter, hizmet biter. Göreve geldiğimden bu tarafaa heyecan katlanarak devam ediyor. Ülkemiz ve ilçemiz, bölgemiz adına çok güzel şeyler olacağına inanıyorum. Ülkemiz güzel ve büyük bir ülke. Ülkemizin çağdaş bir toplum seviyesine geleceğine son derece inanıyorum”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler : MAKAMA, DEĞİL,, HİZMETE, TALİP,Bu Haber Toplam 2725 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9366
Haberler artık Outlook'ta