Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Libya'nın başkenti Trablus'un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin büyük bölümünü sevince boğdu.
 Reklam
Libya'da Kaddafi için yolun sonu
22 Ağustos 2011 Pazartesi 16:02
Libya'nın başkenti Trablus'un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin büyük bölümünü sevince boğdu.

Libya'da Kaddafi için yolun sonu
 
Libya'nın başkenti Trablus'un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin büyük bölümünü sevince boğdu.

 Kaddafi birlikleri, keskin nişancılar karargahı savunuyor

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin, muhaliflerin saldırılarına karşı Babül Aziziye karargâhını tanklarla savundukları bildirildi. Bir muhalif yetkili, karargaha giden yolun üzerindeki tanklar olduğunu belirterek, "Durum sabit değil. Her yerden silah sesi geliyor. Kaddafi birlikleri Babül Aziziye yakınındaki Al Sarine sokağında tankları kullanıyor." dedi.Buna karşın muhalif savaşçıların kentin her yerinde konuşlandıklarını belirten yetkili, bazılarının da Babül Aziziye yakınında olduğunu ancak Kaddafi güçlerinin direniş gösterdiğini ekledi. Muhalif savaşçılar için asıl sorunun keskin nişancılar olduğunu belirten yetkili, çok sayıda ölü olduğunu aktardı.

NATO: Operasyonlar devam edecek

NATO, Libya'daki hava operasyonlarının Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin tamamı teslim oluncaya ya da kışlalarına dönünceye kadar devam edeceğini bildirdi. Bir NATO yetkilisi, Kaddafi'nin insanların hayatlarını kurtarmak ve barışçı bir geçişi sağlamak için derhal iktidarı bırakması gerektiğini belirtti. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Libya rejiminin "açıkça parçalanmakta" olduğunu, Kaddafi bunu ne kadar erken idrak ederse o kadar iyi olacağını söyledi. NATO savaş uçakları Libya'da operasyonların başladığı mart ayının sonundan bu yana 7500 kadarı Kaddafi güçlerine hava saldırısı olmak üzere yaklaşık 20 bin sorti yaptı.

 Kaddafi'nin karargahının yakınında çatışma

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin muhaliflerin büyük bölümünü ele geçirdiği başkent Trablus'taki karargahının yakınında çatışmalar çıktığı bildirildi. Muhaliflerin sözcüsü Muhammed Abdurrahman, bu sabah Bab-ül Aziziye'den çıkan tankların ateş açtığını belirtti. Abdurrahman, Kaddafi iktidarda olduğu sürece kendisine bağlı güçlerin tehlike teşkil ettiğini de ifade etti.

Bölgedeki AP muhabiri de silah seslerini ve şiddetli patlamalar duyduğunu belirtti. Bir görgü tanığı ise bir grup muhalifin karargaha girmeye çalışmasının ardından, hala teslim olmayan ya da kaçmayan güçlere ait birkaç tankın karargahtan çıktığını söyledi. Kaddafi rejiminin uzun süredir karargah olarak kullandığı Bab-ül Aziziye defalarca düzenlenen NATO hava saldırılarında ağır hasar görmüştü. Muhalifler dün başkentin çok büyük bölümünün denetimini ele geçirmişti.
Libya Büyükelçiliği'nde yeni bayrak asıldı

Muhaliflerin başkent Trablus'a girmesinin ardından Ankara'daki Libya Büyükelçiliği'ne Geçici Ulusal Konseyi bayrağı çekildi. Muhaliflerin başkent Trablus'a girmesinin ve Kaddafi'nin oğullarının teslim olduğu haberlerinin ardından Ankara Libya Büyükelçiliği'nde Kaddafi rejiminin bayrağı indirilirken, yerine Geçici Ulusal Konseyi bayrağı çekildi. Bu arada, büyükelçilik önünde kısa süreli arbede yaşandı. Ankara'daki Libya Büyükelçisi bir konuşma yapmak isterken, rejim muhalifleri "Kaddafi'nin adamı" diye konuşmasına engel oldular. Büyükelçilik bahçesinde toplanan muhalifler Kaddafi posterlerini de yaktı.

Kaddafi'nin Malta'ya geldiği iddiası yalanlandı

Libya lideri Muammer Kaddafi'yi taşıyan bir uçağın Malta'ya geldiği iddiası yalanlandı. Malta Times gazetesinin haberine göre, Trablus'tan Malta'ya son uçuş Cumartesi günü yapıldı. Malta hükümetinin girişimleri sonucu Maltalı işçiler tahliye edildi. Libya'daki bazı yabancıları tahliye etmek üzere dün sabah Trablus limanına yanaşmaya çalışan küçük bir gemiye ise ateş açılması sebebiyle bu operasyonun başarısız olduğu belirtildi.

Kaddafi'nin karargahı önünde çatışma

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Bab el Aziziye karargahı önünde muhaliflerle askerler arasında çatışma çıktığını duyurdu.

Kaddafi'nin karargahından çıkan tank ateş açtı

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahından çıkan bir tankın, Trablus'taki bir bölgeyi hedef aldığını duyurdu. El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Bab el Aziziye karargahı önünde muhaliflerle askerler arasında çatışma çıktığını duyurdu.

Trablus'ta çatışmalar sürüyor

Libya'nın başkenti Trablus'ta isyancılarla Kaddafi yanlıları arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Muammer Kaddafi'nin Bab el Azizeye'deki karargahının çevresinden şiddetli çatışma sesleri geldiği, şehrin güney bölgesinden de silah sesleri duyulduğu belirtiliyor. Muhalif güçler adına konuşan bir sözcü, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Kaddafi güçlerinin hâlâ şehrin yüzde 15-20'sini kontrol ettiğini söyledi.
Misrata'da halk sokaklara döküldü

Libya'nın başkenti Trablus'un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin kuzeybatısında bulunan liman kenti Misrata'daki Kaddafi karşıtlarını sevince boğdu. Sokaklara dökülen Misratalılar, uzun araç konvoyları oluşturarak muhaliflerin başarısını kutladı. Havai fişeklerin fırlatıldığı kentin caddelerinde meşaleler yakıldı, Muammer Kaddafi karşıtı sloganlar atıldı. Silahlı muhalifler, havaya ateş açarak kutlama yaptı. Ülkenin üçüncü büyük kenti Misrata'dan yola çıkan 200 kadar gösterici, botlarla Trablus'a ulaşmış, kentteki muhaliflere silah ve cephane desteğinde bulunmuştu.

Obama: Kaddafi rejimi çöküyor

ABD Başkanı Barack Obama, Libya'da Kaddafi yönetiminin çökme belirtileri gösterdiğini söyledi. Daha fazla kayıpları önlemek için Libya liderine yönetimi bırakma yönünde çağrı yapan Obama, Libya'daki son olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, "Kaddafi ve onun rejimi, iktidarının sona erdiğini kabul etmeli ve kan dökmeyi durdurmalıdır. Kaddafi Libya'yı daha fazla yönetemeyeceğinin farkına varmalı ve yönetimi bırakmalıdır" dedi. Obama açıklamasında, "Libya'da demokrasiye barışçıl geçişi desteklemek ve Libya halkını korumak için uluslararası toplumdaki müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini" kaydetti.

Yeşil Meydan'da sevinç gösterileri

Libya'nın başkenti Trablus'un büyük kısmını ele geçiren muhalifler, şehrin merkezindeki Yeşil Meydan'a ulaştı. Meydanda silahına sarılan yüzlerce muhalif, havaya ateş açarak ve uzun araç konvoylarıyla birlikte coşkulu kutlamalar yapıyor. Göstericiler, burada asılı bulunan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin posterine de ateş ediyor.

100'den fazla askeri esir alınan Kaddafi, Bab el Aziziye'de bulunan karargahından henüz teslim olmadı. El Cezire televizyonu, başkentte Libya liderine bağlı askeri birliklerin tüm silahlarını muhalif gruplara teslim ettiğini bildirdi. Haberde, Muammer Kaddafi'nin oğlu Muhammed Kaddafi'nin evi çevresinden silah seslerinin geldiği belirtildi. Muhalif gruplar, Muhammed Kaddafi'nin tutuklandığını iddia ediyor. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Muammer Kaddafi'nin diğer oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin tutuklandığını doğrulamıştı. Yeşil Meydan, muhaliflerin Trablus'u ele geçirmelerinden önce Muammer Kaddafi'yi destekleyen kitlelerin gösterilerine ev sahipliği yapıyordu.

 Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam tutuklandı

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin tutuklandığını doğruladı. Savcı Luis Moreno-Ocampo, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Seyfülislam Libya'da ele geçirildi. Değişik kaynaklardan bunu doğrulayan bilgiler elde ettik" dedi. Libya lideri Muammer Kaddafi'nin en büyük oğlu Muhammed Kaddafi de, telefonla bağlandığı El Cezire televizyonuna, başkent Trablus'taki evinin etrafının sarıldığını ve dışarı çıkamadığını bildirdi. Muhaliflerin kendisini ev hapsinde tuttuğunu belirten Muhammed Kaddafi, "Silahlı kişiler evimin etrafında. Ben içerideyim. Benim güvenliğimi garanti altına alacaklarını söylüyorlar. Evimi işgal ediyorlar. Şu anda evimin içinden silah sesleri geliyor" dediği ve bağlantının kesildiği öğrenildi. Bu arada, muhaliflerin Devlet Radyo binasını ele geçirdiği belirtiliyor.Kaynak: zaman.com.tr
Etiketler : kaddafi, rejim, libya, ,Bu Haber Toplam 983 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9590
Haberler artık Outlook'ta