Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Lastiklerin imalatının ardından performans testleri başlar. Ardından lastiğin zemin üzerindeyken temas alanına uygu
 Reklam
Lastik Test Süreçleri
23 Ocak 2015 Cuma 18:48
Lastiklerin imalatının ardından performans testleri başlar. Ardından lastiğin zemin üzerindeyken temas alanına uyguladığı basınç test edilir.

Kullanım yaparken hem üst düzey bir performans ve konfor beklediğiniz, hem de can güvenliğimizi emanet ettiğiniz için emniyetli olmasını istediğiniz lastiklerin tüm bu beklentilerinizi karşılayacağı kanısına nasıl varılıyor dersiniz? Sıkı bir üretim sürecinin ardından birçok kontrolden geçirilerek hazır hale getirilen lastikler kullanıcılarının beğenisine sunulmadan önce bir takım testlerden de geçirilerek vaat ettikleri kabiliyetleri sınanmaktadır. Bu testlerden olumlu sonuçlar alarak başarıyla tamamlayan lastikler artık tamamen kullanılmaya hazır durumda olacaklardır.

 

Lastiklerin imalatının ardından performans testleri başlar. Eğer lastiklerin içerik yapısında yada teknik veya fiziksel özellikleri değiştirilmişse performans testi gerçek koşullarda araç üzerinde yapılır. Bu şekilde bir durum söz konusu değilse bu test makineler ile yapılmaktadır. Performans testinde lastiklerin yol tutuşları, kayma açıları, yanal ve uzunlamasına ivmelenmeler gibi birçok durum test edilmektedir. Bunların haricinde lastiğin akustik olarak ta yola uygunluğunu ölçmek adına ses yalıtımı sağlanmış ve lastiğe farklı açı ve mesafelerde yerleştirilmiş mikrofon ve algılayıcıların bulunduğu ses laboratuvarlarında ses testi yapılmaktadır. Kaydedilen sesler bilgisayar ortamına aktarılarak incelenir ve standartlara uygunluğu araştırılır.

 

Performans testleri kapsamına giren testlerden biri hareket halindeki aracın çukur ve tümsekli bir yoldan geçtiğinde yoldan kaynaklı anormalliklerin lastik tarafından emilme performansı ve lastiğin kuvvet iletme kararlılığını ölçümleyen takoz testidir. Bu teste paralel olarak model analizi de yapılmaktadır.

 

Bunun haricinde aracın sabit haldeki durumu göz önünde bulundurularak bazı testler yapılmaktadır. Genel olarak bir lastik, teker yükü, lastik basıncı, hız, dönel kayma, yanal ve kamber açısı gibi parametrelere sahip olmak durumundadır. Bu parametreler test cihazına girildiğinde yüklü lastik radüsü, uzunlamasına kuvvet, yanal kuvvet, doğrusal tork, lastik yürüme ısısı gibi veriler elde edilir. Test cihazı tüm bu verileri kaydederek başta saydığımız parametrelerin lastik üzerindeki etkilerini hesaplar.

 

Ardından lastiğin zemin üzerindeyken temas alanına uyguladığı basınç test edilir. Basınç algılayıcı folyolar yardımıyla zemin basınç dağılımı ölçülür. Bu, folyonun üzerindeki renk kapsülleri ile ölçülmektedir. Aynı test bir de hareket halindeki lastik için uygulanır. Fakat burada, dinamik ölçmeler için daha maliyetli olan elektrikli folyolar kullanılır.

 

Lastik teknolojisinin gelişmesiyle paralel olarak çok sayıda test aracı tasarlanmıştır. Gerçek zeminde yapılan testlerde hız, zemin çeşitliliği vb. faktörler çok fazla değiştirilemediğinden bu gibi makineler aracılığıyla lastiklerin performans kriterleri çok daha uygun bir şekilde test edilerek kullanıcıların hizmetine sunulabilmektedir. Bu testlerin doğrultusunda üstün performans ve rahat bir sürüş keyfi yaşarken, emniyetinde üst düzey olduğunu bilerek güvenli bir sürüş yaşayabileceksiniz. Bunca aşamadan geçen lastikleri ne kadar bir süre boyunca kullanabileceğinizi merak ediyorsanız onu da Kolay Oto üzerinden öğrenebilirsiniz.
Etiketler : Lastik, Test, Süreçleri,Bu Haber Toplam 1118 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9357
Haberler artık Outlook'ta