Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik: " Kızılcahamam gizli cennettir"
 Reklam
Kızılcahamam gizli cennettir
05 Ekim 2008 Pazar 16:33
Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik: " Kızılcahamam gizli cennettir"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

     Kızılcahamam ilçesi Ankara’nın en güzel turizm bölgelerinden birisidir. Her türlü turizme uygun bir ilçedir. Özellikle kaplıca turizmi ile meşhur bir ilçemizdir. Toplam 104 köyü olup, ilçe merkezi nüfusu 16.800’dür. İlçede turizm yatak kapasitesi oldukça yüksektir. Kısaca yapılan yatırımlarla her yönüyle turizme hazır ender bölgelerimizden birisidir. Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, ilçeye devlet hizmetini en iyi sunmaya çalışmıştır. Kızılcahamam’ın toplam 650 km.lik köy yolu ağının 605 km.sini asfalt yaptırmış, içme suyu şebekesi olmayan köy bırakmamıştır. İlçenin turizm yönünden daha iyi bir konuma gelmesi için yoğun gayret sarf ediyor. Kaymakam Bilal Çelik, devlet adamı duruşu, yaptığı çalışmalar ve ilçede devlet-vatandaş işbirliğini sağladığı için Kızılcahamam halkının takdirini kazanmıştır. Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, Kızılcahamam konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Kaplıca ve sağlık turizmi açısından Türkiye’nin lider ilçesidir 

    “Kızılcahamam kaplıca kentidir. Hamamlarıyla meşhur bir ilçemizdir. Kızılcahamam topraklarının % 47’si ormanlarla kaplıdır. Bu nedenle Kızılcahamam Ankara’nın adeta akciğerleridir. Bu ormanlar insanların hafta sonu piknik yapmaları için idealdir. Doğa turizmi için ideal bir yerdir. Sahip olduğu göllerle olta balıkçılığı için uygun şartlar sunmaktadır. Kısaca eşsiz güzelliklere sahip bir ilçe olarak tanımlayabiliriz. Kaplıca ve sağlık turizmi açısından Türkiye’nin lider ilçesidir. Her yıl ilçemize yaklaşık bir milyona yakın sağlık turizmi için gelen insan vardır. Ankara’nın sıkıcı ve boğucu havasından uzaklaşmak isteyen insanlar yeşil alan olarak ilçemize geliyorlar. Bu anlamda o insanlara güzel imkanlar sunuyoruz.

 Kızılcahamam son derece eşsiz bir doğa parçasıdır

     Kızılcahamam’a özel yiyecek kültürü vardır. Özellikle et açısından güzel şartlara sahiptir. Kızılcahamam’ın % 30’u meralarla kaplıdır. Ekilebilir alanı çok olmayan bir ilçedir. Ekilebilir alanda kuru tarım yapılmaktadır. Az bir bölümde sebze ekimi yapılmaktadır. Üretilen sebzeler kaliteli olarak yetiştirilmektedir. Ürünler organik olarak yetiştirildiği için, Ankara’dan gelen piknikçiler tarafından tercih edilmektedir. Kızılcahamam son derece eşsiz bir doğa parçasıdır. Ankara’nın teneffüs bahçesidir. Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan üç baraj bizim ilçemiz sınırları içerisindedir. Bir tanesi de Çamlıdere ilçesi ile bizim sınırlarımız arasındadır. Bu nedenle Kızılcahamam Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan havzası niteliğindedir. Bu bakımdan köylerimizde fazla yapılaşmaya izin verilmiyor.1970–1980 yılları arasında ormanlarımız Ankara keçisi için koruma altına alınmıştır. Keçilerin o yıllarda ormanlara verdiği zarar nedeniyle sayısı yüz binlere ulaşan Ankara keçisinin sayısı, bugün otuz binlere düşmüştür. İlçemiz Ankara’nın et açısı anlamında en önemli ilçelerinden birisidir. İlçemizin yüksek yerlerinde kekik otlarıyla, doğal otlarla beslenen hayvanların etleri son derece lezzetlidir. Bu nedenle ilçemize pikniğe gelen insanların et ihtiyaçları, ilçemizden karşılanmaktadır. İlçemiz böylece güzel imkânlara sahiptir.

Köy nüfusu büyük oranda düşmüştür

     Köyden kente göç nedeniyle ilçemizde köy nüfusu büyük oranda düşmüştür. Kızılcahamam’ın toplam 104 köyü vardır. Bu köylerde yaşayan nüfus ise 8000 civarındadır. Her köyün nüfusu ellinin altına düşmüş durumdadır. İlçemiz doğal sporları için ideal bir yerdir. İlçemizde doğa yürüyüşleri son zamanlarda popüler olmaya başladı. Bisiklet sürücüleri ilçemizin doğal alanlarını tercih ediyorlar.

Geçim kaynaklarımız turizme bağlıdır 

     Bunları toplu olarak değerlendirdiğimizde Kızılcahamam’ı turizm merkezi olarak görmek yanlış olmaz. İlçe merkezi nüfusu 16.800’dür.Kızılcahamam nüfus hareketliliği hızlı artan bir ilçe değildir. Çünkü bütün geçim kaynaklarımız turizme bağlıdır. İlçemizde turizm amaçlı yatak kapasitesi 4500 civarındadır. İlçemizde turizm belgeli 4 otel bulunmaktadır. Ancak belediye ruhsatlı otel sayımız fazladır. Bunlar toplam 15 civarındadır. İlçemizde beş yıldızlı Asya Termal Tatil Köyümüz, dört yıldızlı Patalya Termal Otel, üç yıldızla Ab-ı Hayat Oteli, Şifa Hayat Suyu otelleri turizm belgelidir. Kızılcahamam’daki yatak kapasitesi Antalya’nın 1980 yılındaki yatak kapasitesine eşittir. Bu bir ilçe için iyi bir imkandır. İlçemizde ayrıca aile pansiyonculuğu da yaygındır. İlçemiz her bütçeye hitap edebilen imkanlara sahiptir.  İlçemizin yanında bulunan soğuksu milli parkına yazın hafta sonunda yaklaşık 5600 araç gelmiştir. Böylece 15000–20.000 nüfusu sadece piknik amaçlı ilçemizde ağırlıyoruz. İlçemiz her türlü versiyonunun deneyen bir ilçe durumundadır. Kızılcahamam Ankara turizminin kalbidir.

Toplam 650 km yolun, 605 km.sini asfalt yaptık

     Kızılcahamam’ın çok geniş bir coğrafyası vardır. Toplam 104 köyümüzün yol ağı 650 km.dir. Toplam 650 km yolun, 605 km.sini asfalt yaptık. Sadece 45 km. asfalt olmayan bir yolumuz kaldı. Bu da önümüzdeki yıl içinde yapılacaktır. Yirmi km. uzunluğundaki bir grup yolun acilen yapılması gerekiyor. Ödenek temin edersek, bu kısmı da asfalt yapacağız. Böylece asfaltı olmayan köyümüz kalmamış olacaktır. İçme suyu şebekesi olmayan köyümüz yoktur. Sağlık açısından sakıncası olmayan suya köylerimiz kavuşturulmuş durumdadır. 28 köyümüzün kanalizasyonu tamamlanmış durumdadır. Bundan sonra 20–25 köyün kanalizasyonu yapılacaktır. Kanalizasyon yapılabilmesi için belli bir nüfusun olması gerekiyor. Az nüfuslu köylerde kanalizasyon çalışmıyor. Bu nedenle kanalizasyon yapılacak köy sayısı 60 civarındadır. Bunlar yapıldığında köylerimizin alt yapı sorunu kalmamış olacaktır. Köylerimizde göç nedeniyle üretim çağı diyebileceğimiz 15–60 yaş arasında çok az sayıda insan vardır.

Okullarımızda eğitim sorun yoktur

     Bu nedenle okula giden öğrenci sayımız oldukça azdır. Sadece Semer Köyümüzde 30–35 civarında öğrencimiz vardır. Onun dışında hiçbir köyümüzde okulumuz açık değildir. Taşımalı eğitimle öğrenicilerimiz merkezi okullara getirilmektedir. Okullarımızda eğitim sorunu yoktur. İlköğretim okullarında derslik başına düşen öğrenci sayımız 26’dır.Milli Eğitim Bakanlığının nihai hedefi olan 30’un üzerine çıkmış durumdayız. İlçemizde okullaşma yüzde yüzdür. Eğitimde bir sorunumuz yoktur. Okullarımızın fiziki gelişmişlik durumu oldukça tatmin edici durumdadır. Derslik sayımız yeterlidir.

Kızılcahamam mükemmel imkânlar sunuyor

     Kızılcahamam’a çok fazla gelen Ankaralı var ama ancak bazı Ankaralılar için Kızılcahamam bilinmeyen bir yerdir. Onları da Kızılcahamam’a davet etmek istiyorum. İlçemizi gelip görmelerini tavsiye ediyorum. Kızılcahamam gezilip, görülmeye değer bir yerdir. Bu nedenle Kızılcahamam mükemmel imkânlar sunuyor. İnsanlarımızı Kızılcahamam’a davet ediyorum. Kızılcahamam gizli cennettir. Ankara’da yaşayan üç-üç buçuk milyon insanı hesapladığımız zaman birçokları için Kızılcahamam bilinmeyen gizli bir yerdir. Ben onların bu güzellikleri keşfetmelerini tavsiye ediyorum.”

www.ilkercakan.tr.gg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler : Kızılcahamam, gizli, cennettir,Bu Haber Toplam 3056 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9388
Haberler artık Outlook'ta