Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kurban Bayramı için Bayrampaşa Kızılay Şubesi Başkanlığı ile ortak engelli kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklar adına
 Reklam
Kızılay yoksulun yanında
23 Eylül 2015 Çarşamba 03:50
Kurban Bayramı için Bayrampaşa Kızılay Şubesi Başkanlığı ile ortak engelli kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklar adına çalışmalarda bulunduk.

“Soğuktu, burnu kıpkırmızıydı, dar bir sokakta sarıldı kendine! Sarılacak kimsesi yoktu !”

Bayrampaşa Kızılay ….Farklı bir misyonun öyküsü….

“Gerçek mutluluğu yakalamak için diğer insanları mutlu edin…”

marmarahaber.net  ailesi olarak ortak bir projede olmanın heyecanını yaşadık… Kurban Bayramı için Bayrampaşa Kızılay Şubesi Başkanlığı ile ortak engelli kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklar adına çalışmalarda bulunduk.


Yüreğiyle, ürettiği projeler özellikle engelli, kimsesiz bakıma muhtaç çocuklar adına gerçekleştirdiği çalışmalar ile dikkatimizi çeken Bayrampaşa nın genç başkanı  Okan AYSU ile küçük bir söyleşi hazırladık.

 

Okan AYSU Bayrampaşa Kızılay Şube Başkanı; genç idealist "az konuşan çok iş yapan " dinamik projelerin kurucusu ve yöneticisi ...Bayrampaşa´ nın genç başkanı, övgü ve sevgi hep sizinle, röportaja başlarken bu genç ve başarılı yürek adına,

 

Okan Aysu kimdir?

Öncelikle Önce Vatan Gazetesi ailesine özellikle Funda AKOSMAN ERMAN a bu projede yer aldıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
18 Kasım 1986 istanbul doğumluyum, baba karadeniz, anne balkan kökenli bir ailenin çocuğum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Bölümünü daha sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünü bitirdim. Şu an İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümüne devam ediyorum. 2 yıl devlet okullarında bilgisayar öğretmenliği yaptıktan sonra 6 yıldır Belediyemiz bünyesinde ki Bilgi evlerinde hem idarecilik hem öğretmenlik yapıyorum

Bayrampaşa Kızılay ile yollarınız nasıl kesişti?

Gençlerle birlikte olmayı ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı çok seviyordum. 2010 yılı Belediye Gençlik Meclisi Başkanlığı yaptığım dönemde Kızılay, Gençlik kolları kurma kararı almıştı. O dönemin yönetim kurulu da sağolsun bizi uygun görerek atamamızı gerçekleştirdi ve Bayrampaşa kızılay gençlik kolu başkanı olarak göreve başlamış oldum.

 

Bayrampaşa da sevgi ve övgü ile "az konuşan çok iş yapan" genç başkan" deniliyor size? Bu başarının kaynağını biraz anlatabilir misiniz ?


Eğer davanızda samimi ve istikametliyseniz rabbim zaten bütün kapıları size açıyor. Bizimde tek derdimiz insanlığa faydalı birşeyler yapabilmek. Özellikle Gençlere sosyal sorumluluk bilincini aşılayabilmek. Engellilerin, kimsesizlerin, ihtiyaç sahibi insanların yüzünde bir tebessüm oluşturabilmek için Kadın Kollarımızla, Gençlik Kollarımızla, Engelliler Komisyonumuzla 7 den 70 e bütün gönüllülerimizle halkamızı genişletip insanlığa hizmet edip dualarını alabiliyorsak bunun tek kaynağı var o da samimi ve istikametli olabilmek.

 

Çocuk ve engelli denince neler hissediyorsunuz?

Öğretmenlik mesleğini yapıyorsam sebebi çocuklardır. Onlara birşeyler anlatmanın, onlarla birşeyler yapmanın, mutlu olduklarını görmenin tarifi yok. Saf temiz yürekler. Ne verirseniz onu alırlar. Kendinizi ne kadar sevdirirseniz o kadar çok sizi hayatlarında rol model olarak görürler. Siz çocuklara yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretirseniz kendisine ve çevresine faydalı bir birey yetiştirmiş olursunuz. Hiçbir anne çocuğunun öldüğünü görmek istemez ama engelli annesi çocuğundan önce ölmek istemez. Neden biliyormusunuz? Çünkü ben ölürsem evladıma kim bakacak korkusuyla yaşar. Engelli bir şekilde yaşamak zordur. O yüzden Engelli kardeşlerim için ayrı bir sayfa açmak isterim çünkü Ülke olarak maalesef bir engelliye nasıl davranmamız gerektiğini bilmiyoruz. Bir engelli, herhangi bir cafe de rahatsız edici bakışlara maruz kalıyorsa , engelli biri dilenci zannediliyorsa ya da yardıma muhtaç bir engelli görmemezlikten geliniyorsa çok eksiğimiz var demektir. Üzülerek söylüyorum ki bunların hepsini yaşadık. O yüzden biz de farkındalık yaratabilmek ve engellilerin sesi olabilmek için engelli komisyonu oluşturduk. Diğer kurumlarla ortak projeler üretip etkinlikler yapıyoruz. Emniyet ile yapılan “engelli hakları eğitimleri”, müftülük ile yapılan “engellinin islamda ki yeri ve kuran dersleri”, itfaiye amirliği ile yapılan “yangında bir engelli nasıl en az zararla kurtulur eğitim ve tatbikatı” gezi, piknik organizasyonları ziyaretler bunlar ilk aklıma gelenler. Ve inanın Engelliler komisyonumuz bizden daha fazla ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyorlar. Engelli ismi sadece bir sıfat. Demek ki engelli olabilmek için uzuvlarımızdan birinin olmamasına gerek yokmuş. Bu insanlığa bir mesajdır. Tabi anlayana..

 

Tüm yoğunluğunuz içinde Bayrampaşa Kızılay a gönül vermiş bir kişi olarak bünyenizde nasıl çalışmalara ağırlık veriyorsunuz?

 Önceliğimiz kan hizmetleri ve afete hazırlık. Ama ilçe özelinde önceliğimiz gençler ve engelliler. Okullarımızda ki Kızılay kulübü öğrencileriyle sosyal sorumluluk projeleri üretip etkinlikler yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse Ramazanda trafikte kalan vatandaşlarımıza iftariyelik dağıttık, anneler gününde engelli annelerini ve Şehit annelerini ziyaret edip ellerini öptük ve şehitliğe gidip dualar ettik. Okullarımızda iyilik, yardımseverlik temalı resim ve şiir okuma yarışmaları düzenledik. Darülaceze ve çocuk esirgeme kurumu ziyaretleri yapıyoruz. Bayrampaşa olarak ilçemizde, ülke içinde(Soma) ve Ülke dışında(Bosna, Nepal, Makedonya, Arnavutluk) İhtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gıda, giyecek ve hijyen malzemeleri toplayıp veren el ile alan el arasında köprü olduk ve olmaya devam ediyoruz.

 

Özellikle Kurban Bayramı için Önce Vatan Gazetesi ile ortak bir projede yer aldınız öncelikle bu çalışmadan dolayı size teşekkür ediyoruz. Önce Vatan Gazetesi ailesi olarak bu projede yer almaktan çok mutlu olduğumuzu önemle vurgulamak isteriz.

 

Bu bayram çocuklar için sizin için değerlidir, her bayram gibi, buradan tüm okurlarımıza çocuklarımız için sosyal çalışmalar adına teşvik amaçlı söylemek istediğiniz var mı?

GERÇEK MUTLULUĞU YAKALAMAK İÇİN DİĞER İNSANLARI MUTLU EDİN

 Tüm sosyal çalışmalar ve kurum içinde sizi en çok etkileyen duygularınıza engel olamadığınız anlar olmuştur. Unutamadığınız bir hikayeniz var mı? Bizimle paylaşabilir misiniz?

Hangi birini paylaşayım ki. Her çaldığınız kapıda farklı bir hikaye ile karşılaşıyorsunuz. 
• Engelli bir annenin “ ya rabbi aç kalayım susuz kalayım ama çocuğumdan önce canımı alma” diye ettiği duası
• Darülacezede bir amcamın söylediği “yıllardır bu binanın önünden geçtim ne olduğunu bilmiyordum. Meğer yetiştirdiğin evlatlarının bıraktığı yermiş” cümlesi
• Engelli olduğu için 35 yıl evden çıkartılmayan annenin üzüntüsü ve dışarı çıktığında ki sevincine şahit olmak…
• Bir ihtiyaç sahibine kumanya verdiğimizde mutluluk gözyaşlarıyla “gerçekten bu benim mi?” demesi
• Bir teyzemin kapıyı açtığında “kırmızı meleklerim gelmiş” demesi
• Zihinsel engellilere verdiğimiz çiçekleri hemşirelere dağıtmalarını ve hemşireler gününü kutlamalarını istediğimizde ailelerinde ki o mutluluk gözyaşlarını görmek…
• Babası müebbet, annesi vefat etmiş bir kızımızın “benim gibi yetim birine yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Okutmaya gücü yetmeyen annelere de yardım edin” demesi
• Bir ev ziyaretinde oyuncak verdiğimiz küçük çocuğun “abi yine geleceksin değil mi” diye sorması

Mutlu olmak istiyorsanız diğer insanları mutlu edin. Kimi zaman küçük bir tebessüm büyük bir mutluluğu getirir. Gözyaşlarınız da mutluluktan olsun inşallah..

 

Eklemek istediğiniz bayrama özel bir mesajınız var mı?

Öncelikle tüm çocuklarımızın, okurlarımızın ve sizlerin bayramını kutlarım. Sağlıklı huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmelerini dilerim.

Bizlere vakit ayırdığınız için teşekkürler,

Ben teşekkür ederim…
Etiketler : Kızılay, yoksulun, yanında,Bu Haber Toplam 3961 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0400
Haberler artık Outlook'ta