Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Başyayla Kaymakamı Mehmet Demir: “Kaymakam ve vali organizatör olmalıdır”
 Reklam
Kaymakam ve vali organizatör olmalıdır
17 Mart 2009 Salı 00:39
Başyayla Kaymakamı Mehmet Demir: “Kaymakam ve vali organizatör olmalıdır”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

   Başyayla, Karaman iline bağlı bir ilçe olup, 1991 yılında ilçe olmuştur. Toplam 4 köyü 5 mahallesi vardır. Orta Torosların güney yamaçlarında, Göksu Havzasını kaplayan Taşeli Platosunda yer alan Başyayla ilçesinin; kuzeyinde Taşkent, doğusu ve güneyinde Ermenek, batısında ise Sarıveliler ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi nüfusu 3000, yüzölçümü ise 102 kilometrekaredir. İlçenin kuzeyi ve kuzeybatısı ve batısı birden yükselerek tabii bir kale görünümü veren dağ grubu ile çevrilidir. Başyayla adından da anlaşılacağı üzere tam yayla özelliği karakteri göstermektedir. İlçeyi doğrudan Karaman iline bağlayan bir karayolu yoktur. Biri Ermenek-Mut üzerinden(204 km.), diğeri ise Taşkent-Hadim-Güneysınır(165 km.) olmak üzere iki karayolu ile Karaman’a bağlanmaktadır.

   Başyayla Kaymakamı Mehmet Demir; genç, dinamik, halkın içinde ve halktan birisi gibi davranış sergileyen, çalışkan, kararlı ve değişik modern yönetim anlayışı ile görevinde başarılı olmuş ve görev yaptığı her yerde halkın takdirini kazanmış kaymakamlarımızdan birisidir. Kaymakam Mehmet Demir; Başyayla ilçesinin ekonomik ve sosyal, kültürel, eğitim yönünden kalkınması için büyük gayret gösteriyor. Kaymakam Mehmet Demir eğitim üzerinde önemle durarak şöyle söylüyor; “Merak etmeyen, oradaki havayı solumayan, hedefinin ne olduğunu bilmeyen üniversite öğrencisi yeterince başarılı ve motive olamaz. Bu çalışmamızın çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Klasik anlamda mesai valisi ve kaymakamı yöneticiliği artık bitmiştir.” diyerek günümüz kamu yöneticiliğinde farklı bir yönetim uygulayan, vali ve kaymakamlara da günümüz yönetim anlayışı konusunda önemli mesajlar veren Başyayla Kaymakamı Mehmet Demir, Başyayla ve iyi bir kamu yönetimi anlayışı konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Devlet kurumlarının ilçeye yerleşmesi gerekir 

    “Başyayla, 1989 yılında il olan Karaman’a bağlı bir ilçedir.  İlçede 2008 yılının Mayıs ayından itibaren çalışmaya başladım. İlçemiz 1991 yılında ilçe olmuştur. Vadiye bakan yamaç üzerine kurulmuştur. İlçemizin temel geçim kaynağı meyvecilik olan küçük ve şirin bir ilçedir. İlçe sınıflandırılmasında altıncı sınıf bir ilçedir. Toplam 4 köyümüz, 5 mahallemiz vardır. Antalya iline bağlı Alanya’ya çok yakın bir ilçeyiz. İlçemizde sebzecilik ve meyvecilik yoğun bir şekilde yapılmaktadır. İlçe insanı; devlete, idareciye saygılı, devletini ve milletini seven bir yapıya sahiptir. İlçe merkezi nüfusu 3000’dir. Bütün ilgili devlet kurumlarının ilçeye yerleşmesi gerekir.

Vatandaşın ekonomik durumunu etkileyecek olan projedir

   Her ilçenin farklı kaynakları vardır. Mülkiyeti Belediyeye ait binada hizmet vermeye çalışıyoruz. Hükümet binası yapım ile ilgili olarak arsa sorununu çözerek, 600 metrekarelik bir yer aldık. 2009 yılı Nisan ayında hükümet binası inşaatına başlanacaktır. Yapalacak yeni bina bütün resmi kurumları bünyesine alacaktır Yeryüzü şekilleri itibariyle ilçede arsa bulmak oldukça zordur. Bence önemli proje, vatandaşın ekonomik durumunu etkileyecek olan projedir.

Yurtdışına ihracat ettiğimiz çok ünlü kirazımız vardır

    Kaymakam ve vali organizatör olmalıdır. Vatandaşa yardımcı olmak gerekir. Yurtdışına ihracat ettiğimiz çok ünlü kirazımız vardır. Kirazlarımız Mersin limanından yurt dışına ihraç ediliyor. İlçemizde su problemi vardır. Karaman iller arasında en az yağış alan bir ilimizdir. Ancak, bu yıl yağış çok oldu. İlçede yağış olmayınca su problemi başlıyor. Arazimizin üçte biri susuzluktan dolayı ekilmiyor. İlçemiz arazisinin ancak üçte biri sulanabiliyor. Vatandaşın bu anlamda işini kolaylaştırmak için bir su projesi yaptırdık.

 En iyi güneş enerjisi alan ilçelerden birisidir 

     İlçemizin su ihtiyacını karşılamamak amacıyla bir proje hazırladık. Bu proje ilçemizin elektrik ihtiyacının karşılanması ve tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir. Kendini iki yıl içerisinde amorti edebilecek bir projedir. Türkiye’de en çok güneş enerjisini alan yer Karaman’dır. Bu nedenle ilçemiz en iyi güneş enerjisi alan ilçelerden birisidir. Karaman’da güneş enerjisini kullanabilecek birkaç yerden birisidir. Başyayla küçük ve şirin, içinde hikâyeye konu olabilecek çok şeyin geçtiği çok küçük bir yerleşim yeridir. Birbirine benzeyen, samimi insanların çok olduğu küçük bir ilçedir.

Baraj bölgenin iklimini değiştirecektir

     Başyayla ilçemizin çok güzel yaylaları vardır. Yaylalarımız yılın büyük bir kısmı güneş alıyor. Bununla ilgili özel bir proje hazırlıyoruz. Ekonomik anlamda bu tarz projelerimiz vardır. Ermenek sınırları içinde ve Ermenek Çayı üzerinde sulama ve elektrik amaçlı bir barajımız yapılıyor. Bu barajda Nisan ayından itibaren su tutulacaktır. Bu baraj bölgenin iklimini değiştirecektir. Yağış alma konusunda biraz daha olumlu yönde etkilenecektir. Böylece meyvecilik üretimine olumlu katkısı olacaktır. Orman sahasını ağaçlandırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Güzel yeryüzü şekillerimiz ve on binlerce mağara vardır

    Yıl içerisinde ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. Bu bölgede ağaçlandırma birinci derecede önemlidir. Baraj havzası çok güzel ve doğal bir havzadır. Bu baraj su sporları için dünyanın sayılı barajlarından birisi olacaktır.  Bu baraj bir Avusturya firması tarafından yapılmaktadır.  Baraj 2010–2011 yıllarında faal hale gelecektir. Hidroelektrik ve sulama amaçlı bir baraj olacaktır. Burada manzara çok harikadır. Başyayla Akdeniz’e çok yakın bir bölgedir. Alanya-Başyayla arasında ulaşım 2 saat sürmektedir. Bu yolun ıslahı ile ilgili bir çalışma vardır. Bu yolun ıslahı yapıldığında bölgenin Akdeniz’e açılımı kolaylaşacaktır. Güzel yeryüzü şekillerimiz ve on binlerce mağara vardır. Bilimsel anlamda söylediklerine göre burası eski bir deniz havzasıdır. İlçe merkezimin deniz seviyesinden yüksekliği 1.630 m.’dir.

Vatandaşlarımıza her türlü desteği veriyoruz 

     İlçemizin genel gelişmesi anlamında konu ettiğimiz projeler ekonomik projelerdir. SYD Vakfı aracılığı ile meyvecilik konusunda halkımıza fidan dağıtıyoruz. Bunları vatandaşlarımıza hizmet için yapıyoruz. Öğrencilerimize kültürel anlamda katkı sağlamak amacıyla ülkemizdeki anlamlı yerlere göndermek istiyoruz. Merak etmeyen, oradaki havayı solumayan, hedefinin ne olduğunu bilmeyen üniversite öğrencisi yeterince başarılı ve motive olamaz. Bu çalışmamızın çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kaymakamlık olarak vatandaşlarımıza her türlü desteği veriyoruz. AB’den kazandığımız 550.000 Euro’luk bir kaynağımız vardır. Bununla ilgili olarak 2007 yılında temeli atılan anaokulumuz hizmete açıldı.

Avrupai anlamda bir anaokulu 

     Bu okulumuz 6 derslikli, şirin, kaliteli, Avrupai anlamda bir anaokulu oldu. Anaokulun, ilköğretimin okullaşma oranı yüzde yüzdür. İlçe merkezimizde ve köylerimizde kaynağımız olmadığından dolayı çocuklarımızı kendimiz taşıyoruz. Aldığımız bu ödenekle anaokulumuza çok güzel bir toplu taşıma aracı kazandırdık. Bu araç sayesin okul çağındaki çocuklarımız anaokuluna gelebiliyorlar.

Güneş enerjisi projemizle 500 kişiye iş istihdamı

     İmkanlarımız ölçüsünde okullarımıza yatırım yapmaya çalışıyoruz. Güneş enerjisi projemizle 500 kişiye iş istihdamı sağlanacaktır. Bu tür projeler ekonomik anlamda ilçeyi kalkındıracaktır. Bu projelerin bu tarz olması gerekir.

1980’li yıllarda yöneticiler için bir motivasyondu ve bir hedefti

    Vatandaşa hizmet etmek, vatandaşa kapıyı açmak, vatandaşla görüşmek modern anlamda artı değildir. Bunlar 1980’li yıllarda yöneticiler için bir motivasyondu ve bir hedefti. Bunlar olması gereken şeylerdir. Arkadaşlarımızın bunları yaptığına inanıyorum. Bunları yapmamak değişiklik, yapmak siyasi değildir. Kapısı açık, mütevazi, güler yüzlü v.s. bunlar 1990’lı yıllardan itibaren değişen dünyanın ve değişen Türkiye’nin gereğidir. Yönetici böyle olmalıdır. Böyle oldukça herkes kazanılır.

Mesai valisi ve kaymakamı yöneticiliği artık bitmiştir 

      Klasik anlamda mesai valisi ve kaymakamı yöneticiliği artık bitmiştir. Bu tür yöneticilik 1980’li yıllardan önceydi. Bu tür yöneticiliği günümüzde yapan arkadaşımız yoktur. Gençler daha idealist, daha değişik, daha yetişmiştir. Yurtdışına gittiğimiz için karşılaştırma fırsatımız oluyor. Vatandaşımızın her kesimiyle diyalog kuruyorsunuz. Onların size ayak uydurmasını sağlamak zorundasınız. Siz onlara uyarsanız sıkıntı olur. Devletin size yapmış olduğu yatırım boşa gitmiş olur.

Bizim görevimiz vatandaşımızı ufkunu ve önünü açmaktır 

     Bizim görevimiz vatandaşımızı ufkunu ve önünü açmaktır. Siz vatandaşa tabi olursanız, o zaman vatandaşa benzersiniz ve bir umut olmaktan çıkarsınız. Vatandaş kapıdan girdiğinde gözünüzdeki umudu, ışığı kendinde görmelidir. Bunu gördüğünde vatandaş mutlu oluyor. Türkiye’nin her tarafında çalışırız. Burada oturan insan devleti temsil ettiği gibi milletten müteşekkil bir kurumdur. Milletin organik olarak kurumsallaşmasıdır. Aynı zamanda milletin temsilcisiyiz. Bu nedenle millete önayak, onlara çözüm bulmakla yükümlüyüz. 1990 yılların düşüncesi değişti. 1000 yılı devirdik. Yeni bir 1000 yılın içine giriyoruz. Bu değişime ayak uyduran bir Türkiye vardır. Bu süre bizim dönemimiz çalışanları bir şanstır. Ne kadar adaptasyon sağlayan, uyum sağlayan yönetici olursanız, o kadar başarılı yönetici olursunuz.

Değişen Türkiye’nin değişen yöneticileri böyle olmalıdır.

Gençler, eskilere oranla daha başarılıdır

     Değişen Türkiye’nin değişen yöneticileri böyle olmalıdır. Bu nedenle vizyonu geniş, dünyayı ve Türkiye’yi bilen genç yöneticilerimiz vardır. Bu nedenle gençler, eskilere oranla daha başarılıdır. Türkiye bugün toplumsal olarak bazı şeyleri aşmışsa, bunda kaymakam ve valilerin, özellikle yeni kaymakamların çok büyük bir payı vardır. Maddi değişiklikleri yapabilirsiniz, ancak zihinsel değişiklikler bir süreçtir. Bu nedenle Türkiye zihinsel değişimi kısa zamanda gerçekleştirdi. Bu değişimde kaymakam ve valilerin özellikle yeni kaymakamların büyük bir katkısı olmuştur. Bizden öncekileri beğenmesekte, bizden sonrakiler bize göre daha şanslıdır. Bu bir dönüşümdür. Dönüşüme ne kadar adapte olursanız, o kadar başarılı olursunuz. Önemli olan yöneticinin bakış açısı ve kafasındaki zihinsel değişimdir. Maddi konular özellikle köy yolları yapımı gibi konular önemli ama üzerinde konuşulacak konular değildir. Fikirlerden bahsetmek gerekir. Somut işlerden bahsederseniz küçülmüş olursunuz Önemli olan yöneticinin bakış açısı, kafasındaki zihinsel değişim önemlidir.

Not: Bu röportajın tamamı www.ilkercakan.tr.gg   dedir. 
Etiketler : Kaymakam, ve, vali, organizatör, olmalıdır,Bu Haber Toplam 5075 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.1627
Haberler artık Outlook'ta