Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ordu Valisi Ali Kaban: “ Beş yıl sonra Karadeniz kuşağını tanıyamayacağız”
 Reklam
KARADENİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRMİŞ
15 Temmuz 2008 Salı 12:00
Ordu Valisi Ali Kaban: “ Beş yıl sonra Karadeniz kuşağını tanıyamayacağız”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

       Ordu;  Karadeniz Bölgesi’nde sahili en geniş ve güzel, şirin illerimizden birisidir. Ordu’ya Boztepe’den bakmak insana ayrı zevk vermektedir. Ordu denilence akla fındık gelmektedir. Ordulular 2008 yılı fındık fiyatlarının açıklanmasını merakla bekliyorlar. Çünkü halkın temel geçim kaynağı fındıktır. Vatandaş her şeyini ona endekslemiştir.

       Ordu Valisi Ali Kaban kısa bir süre önce göreve başlamasına rağmen, ilin ufkunu açacak ve geleceğe taşıyacak, şimdiye kadar tamamlanamamış projelerin tamamlanması için uğraş veriyor. Ordu’nun turizm ve ekonomik yönünden kalkınması için komşu illerle ortak hareket etmemiz gerekir diyor. Daha önce Başbakanlıkta danışman olarak çalışan ve engin devlet tecrübesi olan Ordu Valisi Ali Kaban, Ordu konulu yaptığım röportajda şunları söyledi; 

Toplumsal olarak oldukça yerleşik bir yapısı vardır 

       Ordu ekonomik ve sosyal yönden diğer vilayetlerden geriye kalmayan bir yapıya sahiptir. Hatta bazı illerden ileridedir. Ordu’nun toplumsal olarak oldukça yerleşik bir yapısı vardır. Dengelerinin oturduğu bir yapısı vardır. İnsan topluluğunun yaşadığı yer gibi, kendine özgü sorunları da var. Medeni ve şehir denebilecek bir şehirdir. Ekonomik olarak yapısı fındığa dayanmaktadır. Türkiye’de üretilen fındığın dörtte biri Ordu’da üretilmektedir. İhraç edilen fındığında üçte biri Ordu ürünüdür. Türkiye ve dünyadaki fındık üretimindeki artış nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır. Turizme dayalı açık bir yapısı vardır. Deniz ve yayla turizmi yönünden de bir alt yapı vardır. Turizmin gelişmesi, ulaşımın kolaylığına bağlı süreçlerdir. Dolayısıyla bu konuda da sıkıntılar var. Ordu’nun merkez ve ilçelerinde ciddi bir sanayileşme yoktur. Ancak, Çamsan, Soya gibi isim yapmış kuruluşlar var ama bunlar genel sanayileşme anlamında zayıf kalıyor.

 Türkiye fındık üretiminin % 55’ini sadece Ordu ve Giresun temin ediyor ve üretiyor 

     Organize Sanayi Bölgesi noktasında da çok gelişmiş bir yapısı yoktur. Organize Sanayi Bölgesinin tamamı dolmuş değildir. Son dönemde talepler sanayiden yana gözüküyor. Güzel bir tabiatı, sanayi ile de sıkıntıya sokmak niyetimiz yoktur. Çevre ile dost bir sanayi olmak durumundadır. Ordu’nun belli problemleri vardır. En başta mega proje olarak; başlanıpta yerine getirilemeyen ORGE Havaalanı vardır. ORGE sadece bir havaalanı değil, iki vilayetin birlikte hareket ederek bir işi başarabilmesinin diğer adıdır. Biz olaya öyle bakıyoruz. Türkiye fındık üretiminin % 55’ini sadece Ordu ve Giresun temin ediyor ve üretiyor. Türkiye’den ihraç edilen fındığın % 60’tan fazlası bu iki vilayetten gidiyor.

Ordu ile Giresun’u politikalar açısından ayrı düşünmek istemiyoruz 

      Bir anlamda Ordu ile Giresun’u politikalar açısından ayrı düşünmek istemiyoruz. Bu nedenle sadece yönetimde değil, siyasiler arasında da bir birliktelik ümit ediyoruz. Böyle düşündüğümüz zaman havaalanın açılması anlamı büyür. Şu anda teknik çalışmalar sürüyor. Eğer bir çıkış bulabilirsek, bakanlarımıza ve milletvekillerimize konuyu aktarıp, bir şekilde bu işe başlamak istiyoruz. Bizim için raporlardan çıkacak sonuçtur. Çıkacak sonuç bizi ümitlendirirse hiç durmadan bunu bir mega proje olarak, gelecek olarak düşünmektir. Havaalanın olmaması bizi birçok anlamda sıkıntıya sokuyor. Bir işe ulaşmak istediğinizde karşınızda ulaşım faktörünü görüyorsunuz. Bölgeye gelmek isteyen yatırımcı havaalanı soruyor. Bir ürün çeşidi dikmek istedik, fakat karşımıza havaalanı problemi çıkıyor.

Karadeniz karayolu Karadeniz’in kaderini değiştirmiş

      Karadeniz’i Akneniz’e bağlayan bir proje vardır. Ülkemizin geleceği için önemli bir projedir. Gidemediğin yer senin değildir, prensibiyle hareket ediyoruz. Bu projeyi de bitirmek için gündem maddesi yapmak istiyoruz. İnsanımızın hayatını güzelleştirmeye dair güzel projelerimiz vardır. Tarım ve hayvancılık önemlidir. Karadeniz karayolu Karadeniz’in

 kaderini değiştirmiştir. Sosyal idaremizle, belediyemizle küresel sürecin parçası olalım. Küresel süreçten hariç kalmayalım. Samsun-Ordu- Giresun hattından beklentilerimiz vardır. Bu illerin ciddi proje ve tecrübelerini kullanarak, bunların uluslararası örgütlerde üyelikleri var. Bizde bunlara katılalım ki insanımızı sürekli bir değişimin içine sokalım.

 Beş yıl sonra Ordu’yu tanıyamayacağız. Karadeniz kuşağını tanıyamayacağız 

      Yaylalarımızla ilgili ekstra projelerimiz var. Bu durum da aynı illerle beraber düşünmek gerekir. Bunlardan ümitliyiz. Kader müsaade ederse biz bunları yapmaya bakacağız. Beş yıl sonra Ordu’yu tanıyamayacağız. Karadeniz kuşağını tanıyamayacağız. Onun için şimdiden güçlü hazırlıklar yapmalıyız. Değerlerimizi koruma anlamında da hazırlıklar yapmalıyız. Çünkü kendimiz sağlam olduğumuz sürece uluslararası süreçlerde ayakta kalabiliyoruz. Aksi takdirde asimilasyon riski vardır. Temeller ve kökler sağlam olacak, dallarımızı gökyüzüne savuracağız.”

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : KARADENİZİN, KADERİNİ, DEĞİŞTİRMİŞ,Bu Haber Toplam 2877 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9433
Haberler artık Outlook'ta