Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Karabük Valisi Can Direkçi: “Karabük sorunsuz ve huzur dolu kent
 Reklam
KARABÜK HUZURLU KENT
02 Haziran 2008 Pazartesi 03:29
Karabük Valisi Can Direkçi: “Karabük sorunsuz ve huzur dolu kent

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN  

         Turizm ve sanayi, orman kenti Karabük; Batı Karadeniz Bölgesinin merkezi durumunda ve her geçen günde gelişmektedir. Karabük Valisi Can Direkçi; ilin ekonomik ve sosyal, turizm yönünden gelişmesi için büyük gayret sarf ediyor. Özellikle milli eğitim alanındaki yaptığı çalışmalarla halkın takdirini toplamış. Kendi okuluna sahip çık kampanyası ile okulları halkın hizmetine açarak, Türkiye’de bir ilki başlatmıştır. Okulları 24 saat halkın hizmetine sunmuş. Okullarla vatandaşın bağı daha kuvvetli hale gelmiş. İlin tanıtımı ile ilgili olarak “Önce kendini tanıt, sonra tanıt “ kampanyası başlatmıştır. Kısaca Karabük Valisi Can Direkçi Karabük’ün daha ileri bir seviyeye gelmesi için tüm çalışmaları yapıyor. Karabük Valisi Can Direkçi, Karabük konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Önce kendini tanıt, sonra tanıt 

         “ Karabük bir sanayi kenti ve ağır sanayinin beşiğidir. Fabrika yapan fabrika statüsünde olan Kardemir, Karabük ekonomisinin can damarıdır. İlimizde marka diyebileceğimiz tekstil fabrikaları vardır. İlimiz topraklarının % 70’i ormanlarla kaplıdır.  Dünya miras kenti olan Safranbolu ilimizdedir. Diğer ilçelerimizde bulunan tarihi, doğal güzellikler, Karabük’ü ileri taşıyabileceğimiz önemli değerlerdir. Geleceği aydınlık, geleceğe umutla bakan ve büyük bir gayret içerisinde olan bir şehirdir. İlimizi tanıtmak için tanıtım stratejisi geliştirdik. Bu stratejinin parolası “Önce kendini tanıt, sonra tanıt” tır. Bu nedenle il için ve il dışındaki organizasyonlara katılarak Karabük’ü tanımaya, Karabük’çe ne kadar zengin olduğumuzu, değerli ve potansiyelimizin büyük olduğunu görmeye başladık. Bu konuda bize gelecek taleplerin alt yapılarını hazırlamaya çalışıyoruz. Organize Sanayi Bölgemizin 462.500 metrekare alanı mevcuttur. Buranın sorunlarını çözmeye ve alt yapı imkânlarını daha da geliştirmeye gayret ediyoruz. Haddehanelerin hammadde ihtiyaçlarını karşılayacak fabrikalar açıldı

Ulaşım; yol, medeniyet demektir

       Karabük ile ilgili aldığımız radikal kararlar, buranın cazip haline gelmesini sağlamıştır. Ulaşım, yol medeniyet demektir. Ulaşılabilir olduğunuz takdirde ekonomik ve ticari faaliyetler üst düzeye çekilebilir. Bu nedenle bölünmüş yol çalışmalarımızı süratle devam ettiriyoruz. Toplam 70 km. bölünmüş yol çalışması var. Turizm kenti Safranbolu’ ya gelen misafir sayısı her geçen gün artmaktadır. Buraya yılda ortalama 500 bin ziyaretçi gelmektedir. Yıldızlı otellerimizin artması için teşebbüslerimiz var. Safranbolu’yu büyük şehirlerde tanıtmak için büyük bir tanıtım organizasyonuna başladık.

 Şehirde ne varsa, köyde aynısı olsun istiyoruz

        Köylerimizin alt yapısına ilişkin çalışmalarımız oldu. KÖYDES sayesinde 40 trilyonluk bütçe imkânı sağlanmıştır. Bu parayla 500 proje gerçekleştirdik. Köylerimiz alt yapı imkânları ile çok üst seviyeye gelmiştir. Kanalizasyonu 200 olan köy sayısını üst seviyelere çıkarmak istiyoruz. Şehirde ne varsa, köyde aynısı olsun istiyoruz. Şehirden köye tersine göçün olabileceği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Köylerimizde göçün olması nedeniyle tarımsal alanlarımız kullanılamaz hale gelmiştir. Şehirlerde aradığını bulamayan, imkânlarını kullanmakta zorluk çeken insanlarımızın, köylerine gelerek sahip oldukları toprak parçalarını değerlendirmelerini bekliyoruz. Bunların projelerine ve proje üretmelerine destek olmaya devam edeceğiz.

 Kardeş okul, kardeş kurum diye bir proje geliştirdik

        İlimizde proje üretim merkezi vardır. Bu merkez proje üretmek isteyen herkese yardımcı olmaktadır. Şimdiye kadar 75 proje üretilmiştir. Okullarımızda her gün, ilk dersin 20 dakikasında kitap okutulması için talimat verdim. Bunun faydalarını çocuklarımız sınavda görmeye başladı.100 kişilik bir gönüllü grubu herkese karşılıksız yardımcı olmaya çalışıyor. Kardeş okul, kardeş kurum diye bir proje geliştirdik. Bunlara özel bir sözleşme koyduk. Ayrıca hukuki yaptırımda koyduk. Böylece yerel dinamikleri eğitimin içine çektik. Eğitim sadece devletin sorumluluğu değil, topyekûn herkesin sorumluğundadır. Çocuğunu okula götürüp, eti senin kemiği benim anlayışını yıkmaya çalışıyoruz.  Karabük’te eğitimde önemli başarılar elde edilmiştir. Işıklar sönmesin, okullarımız 24 saat açık kalsın anlayışı içindeyiz. Bu nedenle, mahalle halkımızın bütün ihtiyaçları için okullarımızı kullanmalarını arzu ediyoruz. Okullarımızın tüm imkânlarını, 24 saat halkımıza sunmaya gayret ediyoruz. Böylece okullarla vatandaşlarımızın bağı daha kuvvetli hale geldi. Vatandaşlarımız okullarımıza sahip çıktı Karabük Üniversitesi, dünya Üniversitesi olma yolunda hızla ilerliyor. Yüksekokul öğrenci sayısı 5000’in üzerindedir.

Organ bağışında Türkiye ikincisi olduk

        Geçmişte ilimizdeki küçük ve büyükbaş hayvan sayısı 100 bin iken, 10’binlere gerilemiştir. Hayvan sayısını yükseltmek için projeler yapıyoruz. Karabük’te sağlıkla ilgili büyük gayretlerimiz var. Aile hekimliğine geçtik. Yeni bir 300 yataklı hastane ile ilgili kamulaştırma çalışmaları var. Mevcut hastanelerimiz teknolojik açıdan çok iyi duruma geldi. Yeni bir modern ağız ve diş sağlığı merkezi açtık. Ambulansları yeni teknolojinin imkânları sayesinde bilgisayar ortamında ve cep telefonlarıyla nerede olduğunu anında takip edebiliyoruz. Kanser Araştırma Merkezimiz var. Organ bağışı konusunda İstanbul’dan sonra Türkiye ikincisi olduk.

İstihdam garantili kurslar açıyoruz 

       Karabük çağı yakaladı ve çağın ötesine geçmek içinde gayret içerisinde emin adımlarla yürüyr. % 70’i ormanlarla kaplı ilimizde orman ürünleri sanayi yetersizdir. Bu sanayinin gelişmesi için büyük gayretimiz var. İstihdamı geliştirme açısından da projeler üretiyoruz. 100 gencimize, bu projeler sayesinde iş kazandırdık. İstihdam garantili kurslar açıyoruz. AB projelerinden faydalanmak için gayretlerimiz var.1937 yılında temeli atılan ve 71 yıl geçmişi olan ve artık yatırım yapan, geleceği parlak, üretim kapasitesi yüksek olan Kardemir Demir ve Çelik Fabrikası var. Bu fabrikanın geçen yılki çelik üretimi    

1 milyon ton, bu yıl ise 2 milyon ton olacaktır. Dördüncü fırın inşaatı bitmek üzeredir. Karabük sorunsuz ve huzur dolu bir kenttir. Arzu etiğimiz seviyeye ulaşmak için gayretler devam edecektir.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler : KARABÜK, HUZURLU, KENT,Bu Haber Toplam 3124 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9433
Haberler artık Outlook'ta