Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, gelecek yıl, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle gıda fiyatlarında aza
 Reklam
İndirim Kapıda
25 Kasım 2014 Salı 11:07
Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, gelecek yıl, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle gıda fiyatlarında azalma, bir iyileşme beklediklerini bildirdi.

Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kasım ayı meclis  toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan Türk  projelerinden gurur duyduklarını, ihracatçı, sanayiyi, üretimi bilen İzmir'deki  adamlarının bu tür projelerde yer alması gerektiğini anlattı. 
 
İzmir'in Türkiye Gayri Safi Milli Hasıla'sından yüzde 7'lik pay  aldığını, bu kentte kişi başına gelir ortalamasının Türkiye ortalamasına göre  yüksek olduğunu belirten Yıldırım, ülke genelinde yüzde 48,3 olan  gücüne  katılım oranının İzmir'de 55,9, yüzde 45'ler seviyesinde olan istihdam  seviyesinin ise yüzde 47 olduğunu ifade etti. 
 
İzmir'de fiyat artışlarının Türkiye ortalamasından biraz yüksek  olduğunu, 8,96 olan TÜFE'nin İzmir'de 9,47 olduğuna işaret eden Yıldırım,  "Önümüzdeki yıl, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle gıda fiyatlarında bir  azalma, iyileşme bekliyoruz. Tabiki İzmir de bundan payını alacaktır diye  düşünüyoruz" dedi. 
 
 Dünya Ticaret Örgütü'nün 2015 Bakanlar Kurulu toplantısının İzmir'de  yapılması için çalıştıklarınıifade eden Yıldırım, "Umuyorum bu çalışmamız da  başarıyla sona erer ve Dünya Ticaret Örgütü'nün 169 bakanı ve yöneticileri  İzmir'de buluşurlar. Bu da İzmir için çaba gösterdiğimiz, peşinde koştuğumuz  uluslararası projelerden biri" diye konuştu. 
 
 İzmir'de Petkim yatırımları dışında çok fazla stratejik yatırımlara  ilginin olmadığını, pek çok işadamının bu tür yatırımları gündemine  alabileceğini ifade eden Yıldırım, "Bu yatırımları yaptığınız zaman 5. bölge  teşviklerini veriyoruz" dedi. 
 
 "İthalatı köstekleme peşindeyiz" 
 
Sadece ihracattan, teşviklerden sorumlu bakanlık olmadıklarını, aynı  zamanda ithalattan da sorumlu olduklarını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: 
 
 "İhracata desteklerimiz varken elimizde ithalata da belli köstek  imkanlarımız var. Biz o köstekleri dekullanıyoruz. Biz ithalatı da köstekleme  peşindeyiz. Nasıl yatırımları, ihracatı, döviz kazandırıcı faaliyetleri desteklemeye çalışıyorsak buradaki kararlılığımızın da bilinmesini istiyoruz.  Türkiye'de üretilebilecek veya ithal edilmediği zaman Türkiye'nin herhangi bir  şey kaybetmeyeceği hiçbir şeyin ithal edilmesini istemiyoruz, buna da izin  vermiyoruz. 
 
 Cari açığımız 20 milyar doların üzerinde azaldı. Bu sene normalde 2014  orta vadeli programda 6,8 olarak beklenen cari açık, son günlerde 5,8 diyen oldu  5,7 diyen oldu ama ben size buradan söylüyorum bizim yıl sonundaki cari açığımız  5,2'nin üzerinde olmayacak. 5,2, 5,1 seviyesinde sonuçlanacağını düşünüyoruz.  Bunu da bir taraftan yüzde 3'ün üzerinde büyüme bir taraftan ihracat artışıyla  beraber sağlıyoruz. İlk defa belki çok uzun zamandır hem ithalatı düşürebiliyoruz  hem de bir taraftan büyüme ve ihracatı alabliyoruz. Normalde üretimimiz,  ihracatımız ithalata duyarlı olduğu için ithalat düştüğü zaman ihracat, büyümemiz  düşerdi. Şu anda öyle bir durum yaşamıyoruz. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz.  Yerli üretimin arttırılması için ithalat önlemlerini fazlasıyla kullanmaya devam  edeceğiz. Anti damping, koruma, gümrük vergileri, ilave gümrük vergileri gibi  genel korumalar ve ülke bazında korumaları özellikle iç sanayimizin zarar gördüğü  ülkelere karşı bu önlemleri almaya devam edeceğiz." 
 
  
 
    EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve EBSO Meclis Başkanı  Salih Esen, konuşmasının ardından Yıldırım'a plaket verdi.Etiketler : yıldırım,ege,izmir,,Bu Haber Toplam 2063 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9395
Haberler artık Outlook'ta