Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

İLESAM Başkanı Prof. Dr. Vahit Bıçak: “İLESAM Türkiye’nin çok köklü bir meslek birliğidir”
 Reklam
İLESAM Türkiye'nin çok köklü meslek birliği
25 Kasım 2008 Salı 17:16
İLESAM Başkanı Prof. Dr. Vahit Bıçak: “İLESAM Türkiye’nin çok köklü bir meslek birliğidir”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

    Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Başkanı Prof. Dr. Vahit Bıçak, İLESAM konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;                              

Denetleme kurulumuz şu an incelemelerini yapıyor

     İLESAM Genel Kurulu 2008 yılı ocak ayında yapıldı. Genel kurul 9 kişilik yönetim kurulu seçer. Bu yönetim kurulunun dokuz üyesi kendi arasından bir yönetim kurulu başkanını seçer. Ocak ayında genel kurulumuz yaptık. Dokuz kişilik yönetim kurulu oluşturuldu. Yönetim kurulu genel kurulun hemen arkasından yaptığı toplantıda Sayın İhsan Işık’ı yönetim kurulu başkanı seçti. Birtakım ihtiyaçlar olduğunda yönetim kurulu bir başka üyeyi kendi arsından başkan seçebilir. 16 Eylül tarihinde İLESAM yönetim kurulu kendi arasında yeniden yapılanma ihtiyacı oluştu. Bizler bu konuların tarafı değiliz. Birtakım iddialar ortaya atılmıştır. Bu iddiaların karşı cevapları verilmiştir. Biz bunların tarafı değiliz. Bunlar yönetim kurulu olarak İLESAM Denetleme Kuruluna intikal ettirdik. Denetleme kurulumuz şu an incelemelerini yapıyor. Denetleme Kurulumuz incelemelerini yaptığı zaman, oradan gelecek raporlara göre biz gereğini yapacağız.

İddialar araştırılacaktır 

      Şu anda bizim için ortaya atılan birtakım iddialar vardır. Bu iddialar araştırılacaktır. Araştırma sonucunda yasal olarak ne ise o yapılacaktır. Yönetim Kurulumuz 16 Eylül’de yaptığı toplantıda yeniden yapılanma kararı almıştır. Genel kurulumuzda yeniden yapılanma yapılsın, yapılmasın diye gizli oylama yapılmıştır. Yapılan oylama sunucunda yeniden yapılanma ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Yeniden yapılanma üzerine başkanlık ve başkan yardımcılığı, muhasip üye için oylama yapılmıştır. Yapılan bu seçim sonucu yeni bir yönetim, yeni bir anlayış şu an İLESAM yönetimindedir. Yeni İLESAM yönetiminin bu iddiaların arkasında durmak gibi bir yaklaşımı yoktur. Bunlara tamamen eşit mesafededir. Konuyu Denetleme Kuruluna intikal ettirmiştir. Denetleme Kurulundan gelecek rapora göre de bir sonra ne adım atacağımız gene yönetim kurulu tarafından belirlenecektir. Bu iddialarla ilgili sorularınızı yanıtlayamıyorum. Denetleme kurulundan gelen rapor ne yönde olursa biz o konuda gerekli işlemleri yapacağız.

Yasal işlemler zaten başladı

     Yasal işlemler zaten başladı. Bu iddialar yerinde görülürse gereği yapılır. Bu yönetim kurulunun taktiridir. Yönetim kurulu olarak karar aldık. Konuyu Denetleme kuruluna havale ettik. Denetleme kurulu iddiaları inceliyor. İddia edenlerin ifadelerini alıyor. İddianın bütün boyutları ile Denetleme Kurulunca inceleniyor. Bu nedenle Denetleme Kurulunun sonucunu bekliyoruz. Üyelerimizin şu an herhangi bir düşünceye kapılmasına gerek yoktur.

İLESAM Türkiye’nin çok köklü bir meslek birliğidir 

      İLESAM Türkiye’nin çok köklü bir meslek birliğidir. Tarım toplumunda zenginliğin kaynağı topraktır. Endüstri toplumunda fabrikadır.Bilgi toplumunda servetin kaynağı beynin ürettiği ürünlerdir.Türkiye’de beynin ürettiği eserlerin mali ve manevi haklarını korumak için oluşturulmuş meslek birliğidir.Üyelerimiz kaynak takımı oluşturuyor.Bu nedenle bu tür iddialar olabilir. İddialar araştırılıyor, ne gerekiyorsa o yapılacaktır.Yeni bir bakış anlayışı İLESAM yönetimine hakimdir.Bu vesileyle tüm eser sahiplerinden üye olmayanları üye olmaya davet ediyorum.

Eserine sahip çık, İLESAM’a üye ol kampanyası başlattık 

       Eserine sahip çık, İLESAM’a üye ol kampanyası başlattık. Toplam üye sayımız 1400 civarındadır. Bu sayı çok azdır. Türkiye’de eser üreten sayısı 1400 değildir. Sadece Üniversitelerimizde 80.000 civarında eser üreten kişi vardır. Göreve geldiğimizde bütün Üniversite Rektörlerine mektup yazdım. Bunları üyeliğe davet ettim. Üniversiteler kurumsal olarak üye olması gerekir. Şahıslar yanında, kurumlarda üyemizdir. Türkiye’de eser sahipliği konusu istediğimiz düzeyde gelişmiş değildir. Muhabirler, köşe yazarları üye olabilirler. Yazdığınız haberi gazeteniz kullanabilir, bunun dışında başkası kullandığı zaman eser üzerindeki haklarınızın korunması gerekir. İLESAM bunu için vardır.

İLESAM büyük bir medya atağı başlatmıştır 

      Onun için İLESAM büyük bir medya atağı başlatmıştır. Ülkemizin tüm eser sahiplerini meslek birliğine üye olmaya davet ediyorum. Ülkemizde fikri haklar konusu ihmal edilmiştir. Bu konunun gelişmesi lazımdır. Meslek birliklerinin güçlendirilmesi gerekir. Küçük tartışmalarla meslek birliğinin yıpratılmasına müsaade etmememiz gerekir. Türkiye’de meslek birlikleri daha çocukluk çağını yaşayan, henüz istenilen olgunluğa gelişmemiş, gelişme potansiyeli olan birliklerdir. İddialar incelenir. Hukuk devletinde gerekli mekanizmalar vardır. Üyelerimiz açısından endişe edici bir durum bulunmamaktadır.

Üye olma kriterlerimizi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu düzenliyor 

       Üye olma kriterlerimizi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu düzenliyor. Bu kanun eserin ne olduğunu tanımlamıştır. Sahibinin hususiyetlerini yansıtan her türlü ürüne eser denir. Bunun boyutunun önemi yoktur. Bu kitap, köşe yazısı, antik eser, şiir, şiir kitabı olur. Tek mısra bile eserdir. Bu eseri ile büyük bir servet kazanabilir. Eserin boyutu önemli değildir, önemli olan eserde özgünlüktür. Kişinin hususiyetlerini taşıması gerekir. Kitap olması önemli değildir. Eser; orijinal ve işleme eser diye ikiye ayrılır. Bir kitabın aslı orijinal eserdir. Bir dilden başka dile çevrildiğinde o eser işleme eserdir. Dolayısıyla çeviride bir eserdir. Çeviren kişi ona kendi hususiyetlerini katar. Hedefimiz tüm eser sahiplerinin meslek birliğine üye olmasıdır.

Televizyon kanalları ile yasa gereği sözleşme yapıyoruz 

      Televizyon kanalları ile yasa gereği sözleşme yapıyoruz. Eser sahiplerimizin eserleri televizyon kanallarında kullanıldığında bunlardan telif hakları doğuyor. Telif haklarını televizyon kanallarından alıp üyelerimize dağıtıyoruz. İzinsiz eser kullanımında üyelerimiz adına mahkemelerde dava takip etme yetkisine sahibiz. İLESAM avukatları mahkemelerde davaları takip ediyor. Eser sahiplerinin maddi ve manevi her türlü hakkını koruyor. Bütün eser sahiplerini üye olması gerekir.

ISBN numarası alan herkesin meslek birliğimize üye olması gerekir 

       Kültür ve Turizm Bakanlığından ISBN numarası alan herkesin meslek birliğimize üye olması gerekir. Kanunda bu zorunluluk yoktur. Bu kanunu yazanlar kendi haklarını korurlar diye örgütlenir endişesiyle üye zorunluluğu kanunla getirilmemiştir. Eser sahipliği konusunda bir bilinç artacak diye ümit ediyorum. Eser sahipleri bize üye olduklarında o eserin kendilerine ait olduğunu tescil ettiriyor. İleride bir uyuşmazlık çıktığında mahkemeler bu eser kimin diye bize soruyor. Bizim sunduğumuz delillere mahkemeler itibar ediyor. Mahkemeler bizi bilirkişi olarak belirliyor. Bizi yarı resmi kurumuz. Türkiye’nin her yerinde eser üreten çok değerli şairler yazarlar vardır.

Türkiye’nin her yerinde şubeleşmek ve üye sayımızı artırmak istiyoruz 

      Türkiye’nin her yerinde şubeleşmek ve üye sayımızı artırmak istiyoruz. Bu konuda herhangi bir tereddüdümüz söz konusu değildir. Bunlar plan, program, mali imkan konusudur. Türkiye’de hızla yapılanmak istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığına bandrol satışı yapma konusunda başvuruda bulunduk. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunda böyle bir zorunluluk yoktur. Kanun diyor ki bandrolu devlet satar veya meslek birlikleri aracılığı ile satılır diyor. Bu iş bize verildiğinde Türkiye’nin her yerinde bandrol satış noktaları olacaktır. Bu da Türkiye çapında yapılanma sürecine katkı sağlayacaktır.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Etiketler : İLESAM, Türkiye'nin, çok, köklü, meslek, birliği,Bu Haber Toplam 2911 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9341
Haberler artık Outlook'ta