Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak: “Hizmetimiz vatandaş odaklı”
 Reklam
Hizmetimiz vatandaş odaklı
05 Ekim 2008 Pazar 23:46
Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak: “Hizmetimiz vatandaş odaklı”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

       Eyüp ilçesi, İstanbul’un en eski ilçelerinden birisidir. Tarihi mekânı nedeniyle, özellikle Eyüp Sultan Hazretlerinin burada metfun olması nedeniyle meşhur olmuştur. Buraya günde ortalama 15.000–20.000 arasında ziyaretçi gelmektedir. Toplam nüfusu 320.000’dir. İlçeye yeni atanan Kaymakam Osman Kaymak daha önce görev yaptığı yerlerde başarılı hizmetlere imza atan, halkın sevgisini kazanan, çalışkan, devletin kendisine verdiği görevi en iyi yapmaya çalışan, Sorunları kısa zamanda çözme ve çözüm üretmeye çalışan, olaylara çözüm üretme anlayışı ile olaylara yaklaşan, çözüm odaklı bir yönetim anlayışı uygulayan. kaymakamlarımızdandır. Kısaca görev yaptığı yerlerde halkın gönlünü kazanmıştır. Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Günlük 15.000–20.000 kişi burayı ziyaret ediyor

      “Sizinle daha önce görev yaptığım yerlerde değişik röportajlarımız olmuştu. Sizi Eyüp’te misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Son kaymakamlar kararnamesi ile Eyüp Kaymakamlığına atanmış bulunuyorum. Göreve başladığım 10 gün içinde Eyüp’ü tanımaya çalışıyorum. Daha önce Eyüp’ü pekiyi bilmezdim, sadece Eyüp Sultanı ziyarete gelirdim. Eyüp ilçesinin son nüfus sayımına göre nüfusu 320.000’dir. Eyüp’ün bir özelliği, burada Eyüp Sultan Hazretlerinin yatıyor olmasıdır. Burası önemli günlerde yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Günlük 15.000–20.000 kişi burayı ziyaret ediyor. Burada Belediyenin güzel çalışmaları var. Müftülük gayet güzel organize olmuş. Genel anlamda sistem oturmuştur. Biz burada var olan ve yürüyen sistemi daha iyi nasıl yürütürüz, insanlar daha rahat nasıl hareket ederler, daha nasıl mutlu ederiz, buraları daha aslına uygun halkın hizmetine nasıl sunarız. Bunun gayreti içinde olacağız. Yapılan çalışmaları daha ileriye götürmek için belediye ve kurumlarla koordineli içinde çalışmaya çalışacağız.

Eyüp büyük şehrin sorunlarını yaşıyor

     Eyüp İstanbul’un bir ilçesi olmasına rağmen büyük bir şehirdir. Eyüp büyük şehrin sorunlarını yaşıyor. Daha önce görev yaptığım ilçeler taşra ilçeleriydi. Taşraya göre kaymakamlık görevi burada biraz daha farklıdır. Kaymakamlık burada nerede, konumumu çözmeye çalışıyorum. Son olarak çıkarılan mahalli idareler yasası ile belediyeler çok güçlendirildi. Böylece pek çok kaynak, yetki, imkân mülki idareden belediyelere doğru kaydırıldı. Bunların çok yerinde olanları ve olmayanları vardır. Bunlar ayrıca tartışılır. Bu durum halkın nezdinde, makine parkı imkânları, personeli, parası hizmet yönüyle belediyeyi ön plana çıkarıyor.

Kaymakam pek çok konuda yetki sahibidir 

     Ama kaymakamlığı da şöyle yerinde belirlemek gerekir. Kaymakam devletin temsilcisidir. İlçenin mülki amiridir. Genel idarenin temsilcisidir. Bu nedenle kaymakam pek çok konuda yetki sahibidir. Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde etkin bir görevi vardır. Bu nedenle sistemi çalıştırma görevi kaymakama verilmiştir. Valiye bağlı olarak biz bu hizmetleri yerine getirmek zorundayız. Amacımız hizmetleri en iyi şekilde vatandaşımıza götürmektir. Hizmetimiz vatandaş odaklı, vatandaşı öne çıkaran, vatandaşın kamu kurumlarına geldiğinde güler yüz ve tatlı dille ayrılması, işinin çabuk ve seri bir şekilde görülmesi, görülmediyse vatandaşa yol ve yönlerin gösterilmesi, vatandaşların kamu kurumlarından mutlu bir şekilde ayrılmasını hedeflemişizdir. Bu anlayışla bugüne kadar hizmet ettik.

Eyüp, zengin ve fakirin bir arada yaşadığı bir yerdir 

      Bu nedenle Eyüp’ü tanımaya çalışıyorum. Eyüp’te 60.000’e yakın öğrenci vardır. Ayrıca 60’a yakın kurum ve 2000’e yakın öğretmen vardır. Bu şekilde devlet hizmeti yürüyor. Eyüp’te çok büyük manada asayiş sorunu yoktur. Güneydoğulu vatandaşların oluşturduğu bir iki mahallede asayiş olayları oluyor ama şu an önemli bir sorun yoktur. Bu durumu arkadaşlarla takip ediyoruz. Çok büyük sorun olacağını tahmin etmiyorum. Konjöktöre göre zaman zaman yılda bölücülerin,  teröristlerin belli günleri vardır. Bu günlerde lastik yakarak ses getirmeye çalışıyorlar. Bunlar ne aşamada, bunları takip etmeye çalışacağız. Eyüp aslında eski bir İstanbul ama sanayi yoktur. Eyüp’te modern bir kent görüntüsü var ama halk yapısı olarak çok zengin bir halkın oturduğu yer değildir. Halk içinde şöyle bir söylenti vardır. Eyüp’te orta halli vatandaşlar oturmakta, Kemerburgaz’da ise gelir seviyeleri yüksek, milli gelirden payı yüksek olan zengin vatandaşlar oturmaktadır denilmektedir. Eyüp, zengin ve fakirin bir arada yaşadığı bir yerdir.

Çözüm odaklı bir yönetim anlayışı uyguluyorum 

     Çalışmalarımızla bu dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Eyüp’ü tanımaya çalışıyorum. Herkesten bir şey almaya çalışıyorum. Gözlemleme ve değerlendirme aşamasındayız. İstanbul’u tanımaya çalışıyoruz. Ne yapabiliriz onu araştırmaya çalışıyorum. Bizi idareci olarak tanıyorsunuz. Sorunları kısa zamanda çözme ve çözüm üretmeye çalışıyorum. Olaylara çözüm üretme anlayışı ile olaylara yaklaşıyoruz. Çözüm odaklı bir yönetim anlayışı uyguluyorum. Kendi adıma görev yaptığım yerlerde çalışmalarımı başarılı buluyorum. İdareciliğimizde halkla bütünleşme vardır. İlçenin sorunlarını ayırım gözetmeden bütün kamu kurumlarıyla, siyasi parti temsilcileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hedefe odaklanmayı yaptık. Suluova’da, Elmadağ’da, vali yardımcısı olarak Niğde’de çok güzel himmetlerimiz oldu. Görev yaptığımız yerlerde iz bıraktık. Biz memleketin her tarafını seviyoruz. Burası benim için çok farklı bir yerdir. Peygamberimeze hizmet etmiş, ona ev sahipliği yapmış Eyüp Sultan Hazretlerinin metfun olduğu yerde onun misafiriyiz. Onun komşularına hizmet etme şerefine nail olacağız.

Makamlara yatmaya değil, çalışmaya geldik

     Bu yönüyle de kendimi bahtiyar hissediyorum. Allah bizi mahcup etmesin, bizi sevenlerin dualarını bekliyorum. Burada mübarek bir yerde görev yapmak herkese nasip olmaz. O yönüyle kendimi bahtiyar hissediyorum. Allaha şükür ediyorum. Bu o sorumluğun üzerinde olduğunu hissediyorum. Bu makamlara yatmaya değil, çalışmaya geldik. Daha önce görev yaptığım ilçelerdeki performansımı burada da göstermek isteriz. Ama burada bunu merak ediyorum. Burada kaymakama düşen konum nedir? Bunu ne kadar aşabiliriz? Bunu zaman gösterecek. Bu nedenle bizi izlemeye devam edin diyorum.”

 www.ilkercakan.tr.gg

 

 
Etiketler : Hizmetimiz, vatandaş, odaklı,Bu Haber Toplam 2926 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9406
Haberler artık Outlook'ta