Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ve Spor A.Ş. ev sahipliğinde düzenlenen Halk Oyunları Yarışması Fatih S
 Reklam
Halk Oyunları Yarışması sona erdi
30 Mart 2010 Salı 14:25
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ve Spor A.Ş. ev sahipliğinde düzenlenen Halk Oyunları Yarışması Fatih Spor Kompleksi’nde tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ile Spor A.Ş. evsahipliğinde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kupası Halk Oyunları İstanbul İl Birinciliği Yarışması” Fatih Spor Kompleksi’nde 28 Mart 2010 tarihinde düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdür Yardımcıları Zafer Batar ile Adnan Kuzu, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Nesrin Zibel ve Fikret Cigal’ın katıldığı yarışmalara halk da yoğun ilgi gösterdi.

Yarışmada geleneksel ve stilize dallarında minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler olmak üzere 4 kategoride toplam 36 kulüp, 46 folklor ekibi ile 1000’e yakın katılımcı yarıştı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan, büyük çekişmelere sahne olan yarışmada ekipler, gösterdikleri performansla izleyicilerden büyük alkış topladı.  Değişik yörelere ait halk oyunlarının sergilendiği yarışmalarda aileler çocuklarını heyecanlı gözlerle izleyip fotoğraf makineleri ve kameralarla bu mutlu anı ölümsüzleştirdiler. Ekipler cumartesi günü yapılan provalarda dahi kalabalık bir seyirci desteği ile yarışmaya hazırlandılar. Pazar günü sabah 10.00’da başlayan yarışmalar akşam 20.30’a kadar salonu hıncahınç dolduran seyircilerin coşkulu ve yoğun desteği sürdü. Halk oyunları ekiplerinin rengarenk kostümleri ile katıldığı yarışmalar görsel açıdan da tam bir şölen havasında geçti.

Geleneksel dal minikler kategorisinde Diyarbakır yöresi ile yarışan Yöre Dansları Gençlik Spor Kulübü Derneği; yıldızlar kategorisinde Diyarbakır yöresi ile yarışan Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu Spor Kulübü; gençler kategorisinde Diyarbakır yöresi ile yarışan Prof.Dr. Sabahattin Zaim Lisesi Spor Kulübü; büyükler kategorisinde Bitlis yöresi ile yarışan Gökmeydan Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü ise birinci oldu.

Stilize dal minikler kategorisinde Artvin yöresi ile yarışan Arman Polat İlköğretim Okulu Gençlik Spor Kulübü; yıldızlar kategorisinde Artvin yöresi ile yarışan GOP 75. Yıl Spor Kulübü; gençler kategorisinde Kırklareli yöresi ile yarışan Üsküdar İMKB Kız Tek. Mes. Lisesi Gençlik Spor Kulübü; büyükler kategorisinde Bitlis yöresi ile yarışan Bahçelievler Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü birinci oldu.

Dereceye girenlere ödüllerini Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Karadağ ile Faik Işık, Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcıları Zafer Batar ve Adnan Kuzu ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Temsilcileri Nesrin Zibel, İkram Kızılca, Şinasi Ünal, Cengiz Mesoğlu ve Fikret Cigal’ın ellerinden aldılar.

Medeniyetlerin buluşma noktasında yer alan; ülkemizin kültür ve sanat başkenti İstanbul’da düzenlenen yarışmayla, ülkemizin sahip olduğu kültürel ve folklorik değerleri yaşatma, Türkiye’nin yöresel ve kültürel zenginliği ile çok renkliliğini ortaya koyma ve yayma çabasında olan halk oyunları topluluklarını destekleyerek tanıtmak amaçlanmıştır.

Yarışmalar, 2010 kültür başkenti, kültürel miras, Türkiye’nin folklorik mozaiğinin sergilenmesi, tarihin derinliklerinden günümüze gelen bize has oyun, kostüm ve müzik değerlerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına önemli bir misyonu yerine getirdi.

Katılımcılar;
Geleneksel Dal Minikler Kategorisi
1- Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü Derneği – Gaziantep yöresi
2- Baha Folklor Gençlik Spor Kulübü - Gaziantep yöresi
3- Hasan Özvarnalı İlköğretim Okulu Spor Kulübü – Silivri yöresi
4- Yöre Dansları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği – Diyarbakır yöresi
5- Ümraniye Folklor Eğitim ve Gençlik Spor Kulübü – Artvin yöresi
6- Gökmeydan Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü – Bitlis yöresi
7- Yeni Bosna Doğu Sanayi İlköğretim Okulu Spor Kulübü - Trabzon
Geleneksel Dal Yıldızlar Kategorisi
1- Gaziosmanbey Spor Kulübü – Ağrı
2- İlke Kültür ve Folklor Gençlik Spor Kulübü – Trabzon
3- Zuhal İlköğretim Okulu Spor Kulübü – Erzurum
4- Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu Spor Kulübü – Diyarbakır
5- Gökmeydan Halk Oyunları Spor Kulübü – Bitlis
Geleneksel Dal Gençler Kategorisi
1- Üsküdar İ.M.K.B. Kız Teknik Meslek Lisesi Gençlik Spor Kulübü
2- Gökmeydan Halk Oyunları Spor Kulübü – Bitlis
3- Beşiktaş Levent Kız Meslek Lisesi Gençlik Spor Kulübü – Şanlıurfa
4- Prof.Dr.Sabahattin Zaim Lisesi Spor Kulübü – Diyarbakır
5- Ateş Halk Dansları Gös. Sanat Top. Gençlik Spor Kulübü – Muş

Geleneksel Dal Büyükler Kategorisi
1- Ateş Halk Dansları Gös. Sanat Top. Gençlik Spor Kulübü – Muş
2- Şişli Bel. Kültür ve Spor Kulübü – Van
3- Otantik Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü – Gaziantep
4- Altıngöl Gençlik Spor Kulübü Derneği – Bitlis
5- Bakırköy Hava Oyunları Gençlik Spor Kulübü – Van
6- Hava Gücü Spor Kulübü – İzmir
7- Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği Gençlik ve Spor Kulübü – Siirt
8- Haydarpaşa Folklor Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü Derneği – Bitlis
9- Gökmeydan Halk Oyunları Spor Kulübü – Bitlis
10- GOP Folklor Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü Derneği – Bayburt
11- Yöre Dansları Gençlik Spor Kulübü Derneği - Trabzon
12- Hava Gücü Spor Kulübü – Trabzon

Stilize Dal Minikler Kategorisi
1. Yedirenk Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü – Kırklareli Yöresi
2. Hoyat Gençlik Spor Kulübü – İzmir Yöresi
3. Arman Polat İlk Öğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü – Artvin Yöresi
4. Kağıthane Aşık Veysel İlk Öğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü – Bitlis Yöresi
5. Şişli Belediyesi Kültür ve Spor Kulübü – İzmir Yöresi
6. Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü – Denizli Yöresi

Stilize Dal Yıldızlar Kategorisi
1. GOP 75. Yıl Spor Kulübü – Artvin Yöresi
2. İstanbul Sinop Spor Kulübü Derneği – Sinop Yöresi
3. Yedirenk Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü – Kırklareli Yöresi
4. Pendik Atatürk İlk Öğretim Okulu Gençlik ve Spor Kulübü – Aydın Yöresi

Stilize Dal Gençler Kategorisi
1. Üsküdar İMKB Kız Teknik Meslek Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü – Kırklareli Yöresi

Stilize Dal Büyükler Kategorisi
1. Yurdum Gençlik ve Spor Kulübü Derneği – Denizli Yöresi
2. Harman Folklor Gençlik ve Spor Kulübü – Tekirdağ Yöresi
3. İstanbul Folklor Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü – Silivri Yöresi
4. Bahçelievler Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü – Bitlis Yöresi
5. Kartal Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği – Aydın Yöresi
6. Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği Gençlik ve Spor Kulübü – Trabzon Yöresi

Hasbahçe Gazetesi




Etiketler : Halk, Oyunları, Yarışması, sona, erdi, ,



Bu Haber Toplam 3953 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9875
Haberler artık Outlook'ta