Yeni rütbeler nasıl olacak?

Astsubayların önerileri doğrultusunda yeni rütbe isimlerinin şu şekilde düzenlenmesi düşünülüyor
Astsubayların rütbe isimlerinin sonunda yer alan “çavuş” ibarelerinin erbaş, zabıta ve itfaiyecilerde de bulunmasından kaynaklanan rahatsızlık “Öztürkçe” rütbe isimleri uygulamaya konarak giderilecek.

Habertürk gazetesinin haberine göre, özlük haklarının iyileştirilmesini bekleyen astsubaylar, diğer yandan rütbe isim ve işaretlerinin de değiştirilmesini istediler. Astsubaylar, rütbe isim ve simgelerinin vatani görevlerini yapan erlerden çok farklı olmamasından şikâyet ediyor. Bu kapsamda kol yerine subaylar gibi omuzda apolet olarak taşınacak rütbe modelleri de hazırlandı.

“EĞİTİM FARKI KAPANDI”

TEMAD Genel Başkanı Mustafa Erol astsubayların subaylar gibi üst düzey
eğitim aldıklarını, kendi imkânlarıyla üniversite okuyan ve yüksek lisans yapan astsubay sayısında da önemli artış olduğunu anlattı. “Subaylar ile astsubaylar arasındaki eğitim farkı artık kapandı” diyen Erol, “Sayın Genelkurmay Başkanı astsubay ve emekli astsubayların durumlarını düzeltme sözü vermişti. Beklentilerimizin bir an önce karşılanmasını umuyoruz” dedi.

İŞTE YENİ RÜTBELER VE ANLAMLARI:

KANUNDA “Astsubay, subaya yardımcı olarak görevlendirilen askeri şahıstır” deniliyor. Bu çerçevede her rütbenin başında “astsubay” sıfatı olmayacak. Astsubayların önerileri doğrultusunda yeni rütbe isimlerinin şu şekilde düzenlenmesi düşünülüyor:

Astsubay Çavuş-Erbey: Teğmen Yardımcısı
Astsubay Kıdemli Çavuş-Üstbey: Üsteğmen Yardımcısı
Astsubay Üstçavuş-Orbey: Yüzbaşı Yardımcısı
Astsubay Kıdemli Üstçavuş-Akbey: Binbaşı Yardımcısı
Astsubay Başçavuş-Sanbey: Yarbay Yardımcısı
Astsubay Kıdemli Başçavuş-Serbey: Albay Yardımcısı

Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 18.12.2018 tarihinde yazdırılmıştır.