Ağaçlandırma çalışması yapıyoruz

Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun: “Ağaçlandırma çalışması yapıyoru"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

     Doğanyol, Malatya iline bağlı bir ilçe olup, il merkezine 80 km. uzaklıktadır. Karakaya Barajı kıyısında kurulmuştur. İlçenin temel geçim kaynağı kayısı üretimidir. İlçenin her tarafı kayısı ağaçları ile kaplıdır. Toplam nüfusu 5000’dir. Doğanyol ilçesi, Türkiye’de iki milletvekili olan tek ilçedir. Ünlü sinema sanatçısı Kemal Sunal ile ünlü halk müziği sanatçımız Belkıs Akkale Doğanyol ilçesindendir. Doğanyol ilçesine yeni atanan Kaymakam Sibel Tursun ilçenin kültürel, ekonomik ve turizm yönünden gelişmesi için büyük gayret gösteriyor. Kaymakam Sibel Tursun ilçenin ağaçlandırılmasına da büyük önem veriyor. Çalışmaları sonucu 220 dekar alan ağaçlandırılmıştır.

      Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun, “Bayan kaymakam sayısının arttırılması, insanımızın da kız çocuklarının eğitimine önem vermesi açısından önemlidir. Bir nevi bu kız çocuklarımızı okutmaya da teşvik olacaktır. Kaymakamlık mesleği zor ve bir o kadar da fedakârlık gösterilmesi gereken bir meslektir. Bunun için görevimizi layıkıyla yapmaya devam ediyoruz.”diyor. Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun, Doğanyol konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Nar üretimi teşvik edilmiştir

      “Doğanyol Malatya ilinin doğusunda il merkezine 80 km uzaklıktadır. Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır illerinin kesiştiği noktadadır. İlçe ekonomisi kayısı üretimine dayanmaktadır. Bunun yanında hayvancılık ve arıcılıkta yapılmaktadır. Köyleriyle birlikte toplam nüfusu 5000'dir. 1990 yılında ilçe olmuştur. Çoğunlukla İstanbul'a göç vermiş bir ilçedir. Gökçe beldesi son nüfus sayımında kapatılmıştır. İlçede nar üretimi teşvik edilmiştir. 6000 adet nar fidanı dikilmiştir. İlçemizde nar festivali yapılmaktadır. Nar festivali büyük bir katılımla gerçekleşmektedir. İstanbul'daki işadamları maddi ve manevi desteklemektedirler. İlçenin yetiştirdiği sanatçı Belkıs Akkale festivale katılıp renklendirmiştir. İlçede kayısı üretimimin yanı sıra meyve bahçeleri de çoğunluktadır. İncir, hurma ve çilek yetiştirilmektedir.

Gökçe Beldesi karadut yetiştiriciliği ile ün yapmıştır 

     Özellikle Gökçe Beldesi karadut yetiştiriciliği ile ün yapmıştır. Nar üretimi 1,5 yaşındadır. Önümüzdeki yıllarda ilçemize nar üretiminden büyük bir gelir kaynağı sağlanacaktır. Nar kayısıya oranla daha az bakım yapılarak elde edilmektedir. Önümüzdeki dönemde 1000 adet soğuğa dayanıklı nar fidanı ekimi yapılacaktır. Göreve başladığım bir yıl sürecinde hizmetlerin daha hızlı yürütülebilmesi için jandarma ve ilçe emniyet amirliği getirildi.

Modern bir öğretmenevi projesi planlandı

     Ayrıca ilçemize gelen misafirlerin konaklayabilmesi için yemekhanesinin, bilgiyasar salonunun olduğu modern bir öğretmenevi projesi planlandı. Şu anda Bakanlıkta onay aşamasındadır. Öğretmenevine Malatyaspor Kulübü Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından 200 bin YTL katkı sağlandı. Diğer kalanı ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanarak, 600 bin YTL'ye mal olacak ve Ağustos 2009'da tamamlanacaktır. Gençler ve öğrencilerimizin spor yapılabilecekleri bir alan ilçemizde yoktu. Bunun için kapalı spor salonu arazisi satın alınmıştır. Kapalı spor salonunun maliyeti 1 milyon YTL'dir. %30'nu valilik, diğeri ise Spor Toto karşılayacaktır.

750 dekarlık bir alana ağaçlandırma çalışması yapıyoruz 

     Ayrıca ilçemizde tüm kurumların içerisinde olacağı bir hükümet konağı planlaması yapıldı. Bu da TOKİ tarafından yaptırılacaktır. Şu anda arazi tahsis aşamasındayız. Bunun dışında Köydes projelerine devam ettik. Yeşilköy, Burçköy ve Konurtay köylerinin içme suları ve yol çalışmalarını yaptık. İlçemizdeki 750 dekarlık bir alana ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. İlçedeki göç oranını önlemek için öncelikli ihtiyaç istihdamdır. Bir fabrika kurulmasıdır. İlçeye Ziraat Bankası Şubesi ve Adliye Teşkilatı kurulması gerekmektedir.

Doğanyol 2 milletvekili olan Türkiye'de tek ilçedir 

      Doğanyol'un en önemli ünlü ismi Kemal Sunal’dır. Kendisi Gökçe Beldesindendir. Bunun yanında Belkıs Akkale vardır. Ayrıca Doğanyol 2 milletvekili olan Türkiye'de tek ilçedir.  Bayan kaymakam sayısının arttırılması, insanımızın da kız çocuklarının eğitimine önem vermesi açısından önemlidir. Bir nevi bu kız çocuklarımızı okutmaya da teşvik olacaktır. Kaymakamlık mesleği zor ve bir o kadar da fedakârlık gösterilmesi gereken bir meslektir. Bunun için görevimizi layıkıyla yapmaya devam ediyoruz.”

www.ilkercakan.tr.gg

Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 16.11.2018 tarihinde yazdırılmıştır.