Görev adamı Sultangazi'de

AK Parti GOP eski İlçe Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Belediye Başkanlığına aday oldu

Cahit Altunay kimdir?

1962 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya geldi. Göçmen bir aileye mensup olan Cahit Altunay’ın ailesi 1924 yılında Selanik’ten geldi. 32 yıllık Gaziosmanpaşalı olan Altunay, İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Altunay İnşaat ve Gıda San. Tic. Ltd.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Altunay, 3 kız çocuğu babası. Gaziosmanpaşa’da uzun yıllardan bu yana siyasetin içerisinde yer alan Altunay, AK Parti’nin Gaziosmanpaşa Teşkilatı kurucuları arasında yer aldı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı, Vilayetlere Hizmet Birliği üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği görevlerinde bulundu.

AK Parti Gaziosmanpaşa eski İlçe Başkanı Cahit Altunay, İstanbul’un çiçeği burnunda ilçesi Sultangazi’nin belediye başkanlığının geleceğine talip oldu. Gaziosmanpaşa’da AK Parti’nin 3 kurucusundan biri olan Cahit Altunay, birçok kurumda kazandığı bilgi ve birikimi bu defa da Sultangazi’nin kuruluşu yolunda harcamak istiyor. Geçmiş dönemde Cahit Altunay’ın başkanlığında seçimlere giren AK Parti, Gaziosmanpaşa’da 1 milyon 200 bine ulaşan bir nüfusa sahip ilçede oy oranlarını önemli düzeyde artırmayı başarmıştı. 

 

AK Parti ilçe başkanlığınız döneminizden biraz bahseder misiniz?

 

Siyaset bir sonuç alma sanatıdır. Dolayısıyla biz burada 2002 seçimlerinde yüzde 45 oy almışız ama ardından yapılan 2 yıl sonra ki mahalli idareler seçimlerinde oy oranını yüzde 50’ye çıkarmışız ve 22 Temmuz genel seçimlerinde tam % 55.37’ye yükselttik. Bu bizim sürecimizde yaşandı, bana göre bu çok önemli... Biz burada 230 bin oy alarak hakikaten İstanbul ortalamasını yukarıya çıkardık, Türkiye ortalamasını değiştirdik.

Adaylık süreciniz nasıl gelişti?  

 

Biz bölünmüş bir Gaziosmanpaşa profilini de göz önüne koyarak Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’dan bu konuda müsaade istedik. ‘Burada 3 tane ilçe olduk uygun görürseniz ben aday adayı olmak istiyorum. Halkıma belediyecilik alanında da hizmet etmeyi düşünüyorum’ ifadesini kullandıktan sonra Sayın Genel Başkanım ve Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan “Bu takdir sizlerindir hayırlı olsun” diyerek icazet geldi, dolayısıyla biz de bundan sonra aday adaylığı sürecimizi başlattık. Bugün Sultangazi’nin henüz bir belediye başkanı seçilmiş değil, yeni kurulan bir ilçedir. Benim için Sultangazi de, Gaziosmanpaşa’da aynıdır, çünkü Sultangazi’de 15-20 yıllık işyerlerimiz mevcut. Oturduğum yer Gaziosmanpaşa, karnımı doyurduğum yer, rızkımı temin ettiğim yer ise Sultangazi.

Bilgi ve birikimimi Sultangazi için harcamak istiyorum demiştiniz. Görev yaptığınız kurumlardan bahseder misiniz?

 Gaziosmanpaşa AK Parti İlçe Başkanlığı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı, İl Genel Meclisi üyeliği, Vilayetlere Hizmet Birliği görevlerim sırasında, hep 32 yılımı geçirdiğim Gaziosmanpaşa’ya en güzel hizmeti getirmek için mücadele verdim. Bu görevler esnasında TEM’in kenarında ve Albayraklar Stadı’nın karşısında 18 dönüm bir yerin sağlık alanına geçirilmesi konusunda çalışmalarımızı yaptık. Karayolları şehri vardı kaldırdık, içindeki gecekonduları şu anda kamulaştırıyoruz, projeyi ihale ettik. Buraya yapılacak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ihalesine inşallah 2009’un başında çıkıyoruz. Yani bu 250 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımı burada olacak. 50 trilyon liralık finansmanı da Vilayetler Hizmet Birliği sağlayacak.

Sultangazi ile ilgili olarak ne gibi projeleriniz var?

 

Bugüne kadar görev yapmadığımız tek bir alan kalmıştı o da belediye başkanlığı. Gerçekten de bir ilçeye en güzel hizmetin verileceği alan ve mevkii burası. Ben de ekibimle birlikte Sultangazi’nin geleceğini planlamak ve örnek bir ilçe statüsüne kavuşturmak adına buna talip oldum. Hazır olan projelerimizin yanında bütün tecrübelerimizi Sultangaziye aktaracağız. Adaylığımız kesin olarak ilan edildiğinde biz halkımıza tüm projelerimizi tek tek açıklama imkanı bulacağız.

Sizce başkanlıkta başarılı olmanın yolları nelerdir?

 

Gücü, kaynağı ve kaynakları yerinde kullanmak ayrı bir sanattır. Çünkü, bu millet vergi veriyor, bu millet para ödüyor, belediyede topladığınız bu kaynağı en öncelikli, en ideal noktalarda kullanırsanız başarılı olursunuz ve bu millet size dua eder. “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.” Ben bu atasözünü çok seviyorum, başbakanımız da bunu çok kullanıyor, bir eser bırakmak kadar güzel bir şey yok. Şunu da itiraf etmek istiyorum, inanın hizmetin zevkini almaya başladığınız an bu tüm benliğinizi sarıyor, aşkla bu görevleri yapıyorsunuz.

 

Belediye başkan aday adaylığı kararınızı aileniz nasıl karşıladı?

 

Ben 2004’te de aday adayı oldum, o gün olduğu gibi şu an da bana en büyük desteği veren eşimdir. Sebebi de bizim yaptığımız bu hizmetlerden benden fazla heyecan duyuyor, zevk alıyor, insana hizmeti bir ibadet olarak kabul ediyor olması. Yıllarca uğraşıp bir eser bıraktığınız zaman inanın en başta insanın ailesi bundan mutlu olur. Yoğunluğumu bildikleri için hepsi buna rıza gösteriyor. Bu birlik olmasa zaten muvaffak olamazsınız. Bunu oturup ailemle konuştum. Çocuklarıma yeri gelecek sizin sorunlarınızla bir baba olarak ilgilenemeyeceğim, yeri gelecek beni birçok noktada yanınızda bulamayışınızdan eziklik hissedeceksiniz ve bazen de bana yönelik eleştiriler yüzünden sizler benden çok rahatsız olacaksınız, siyasetin doğasında bu vardır, bütün bunları göğüsleyebilecek misiniz diye fikirlerini ve kanaatlerini aldım. Sonunda bu yarış birlikte bir yarıştır, bu hizmet birlikte bir hizmettir, eleştirisini de övgüsünü de heyecanını da birlikte yaşayalım dediler ve bu yönde ailemin dua ve desteklerini devam ettireceklerine inanıyorum.

Cahit Altunay, nasıl bir yöneticidir?

 

İstişareye önem veren bir insanım, hem ailemde hem çevremde hem de teşkilatımda mutlaka bildiğim bin bile olsa bir bilene sormayı yeğlerim. Allah’ın verdiği enerjiyi, gücü kullanırken de halkıma hizmeti kendime bir ibadet kabul ediyorum.

Peki Gaziosmanpaşa ve Sultangazi arasındaki farklar nelerdir?

Sultangazi’de yaparak başarılı oluruz, Gaziosmanpaşa’da ise yıkarak başarılı oluruz. Bugün gelinen noktada Gaziosmanpaşa’da nefes alacak yer yok. Burada başarılı olacak başkan mutlaka yıkmalı. Kentsel dönüşümü mutlaka gerçekleştirmeli. Sultangazi’de ise alanlarımız müsait, öncelikli hizmet birimlerimizi inşa ettikten sonra halkımızın bir ilçede mutlaka bulmasını, görmesini istediği yeşil alanlardan eğlence merkezlerine, spor komplekslerine, dinlenme ve gezi yerlerine kadar tüm projelerimizi uygulayıp, yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için halkımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz. (Paşavizyon)

Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 19.06.2019 tarihinde yazdırılmıştır.