Hem Çiğnenen Hem de Yemeklere Lezzet Veren Sakız

Sakız çiğneme işi ile doğal bir savunma mekanizamsı sağlayan vücudumuz, bu sayede bolca tükürük üretmektedir.

Pek çok insan hoşlanmasa da pek çok insan da sakız çiğnemekten hoşlanmakta ve farklı bir keyif almaktadır. Şekerlisinden karbonatlısına, nanelisinden çileklisine pek çok çeşidi bulunan sakız, aslında hem ağız hem de çene sağlığımız için mükemmel bir koruyucudur.

Nefesimizi ferahlatan, konsantrasyonumuzu toplamamızı sağlayan ve sigara içmeyi unutmaya yardımcı olan sakızın faydaları saymakla bitmez.

1-Diş Çürümelerine Karşı Koruma: ağzımızda bulunan bakteriler her yemekten dişlerin fırçalanmaması ile kalan yemek artıklarından beslenmekte ve çoğalarak ağız sağlığımızı tehlikeye atmaktadır. Ağız sağlığında oluşabilecek herhangi bir sorun da dişlerimizi etkileyecek ve dişlerin çürümesine sebep olacaktır. Ancak şekersiz ve florürlü sakızların sık sık çiğnenmesi ile diş çürümeleri önlenmiş olmaktadır. Şekersiz sakızın formülasyonunda, ağızdaki bakteriler ile mayalanmayan ve bu sayede de asit oluşumunu engelleyen maddeler bulunmaktadır. Sorbitol, maltitol, isomalt, mannitol ve xylitol adındaki bu polialkoller şekersiz sakızın içeriğinde kullanılmaktadır ve bu polialkoller diş sağlığı için oldukça önemlidir.

2-Tükürük Üretimi: Sakız çiğneme işi ile doğal bir savunma mekanizamsı sağlayan vücudumuz, bu sayede bolca tükürük üretmektedir. Tükürük üretimi de hem ağzımız hem de sindirim organlarımız açısından önemli bir durumdur.

3-Doğal Diş Beyazlatma: Sakızın düzenli olarak çiğnenmesi, sakızın içerisinde bulunan maddelerin doğal tonik görevi görmelerini sağlamakta ve diş beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca her gün çiğnenen sakız, diş etlerine masaj niteliğinde olacağı için de diş etlerimizin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

4-Çene Kasları: Düzenli olarak sakız çiğnemek çene kaslarının gelişmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Ayrıca uzmanların da tavsiye ettiği sakız çğneme uygulaması yüz felci riskini ortadan kaldırmakta ve yüz felci hastalığına yakalanmış kişilerde tedaviye yardımcı olmaktadır. Akılda tutma ve konsantrasyon durumlarında da etkili olan sakız çiğneme işi, özellikle de öğrencilerin sınava odaklanmaları konusunda önemli yardımlarda bulunmaktadır. Sürekli olarak bir şeyler atıştırmak isteyen ve bu sebeple de kilo alan kişiler için oyalayıcı olabilen sakız, atıştırmayı azaltmak için ideal bir uygulamadır. Ayrıca uzmanlara göre 3 saat sakız çiğneyenlerin 11 kalori yaktıkları belirtilmektedir. Bu durum da sakız çiğnemenin aynı zaman kilo vermeye de yardımcı olduğunu göstermektedir.

5-Damla Sakızı: Sakız Adası’nda yetişen sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızı, kendine özgü hoş kokusu ile sağlığımıza faydalı olmaktadır. Doğa mucizesi bitkilerden olan sakız ağacı, ürettiği sakız sıvısı ile insanlara hizmet sağlamaktadır. Mutfaklarımızda kurabiyeler, çörekler ve özellikle de sütlü tatlılar için kullanılan sakız, yiyeceklere hoş bir aroma yüklenmesini sağlamaktadır. İnsan sağlığı için de oldukça faydalı bir madde olan damla sakızı aynı zamanda da ilaç sanayinde kullanılmaktadır.

Türlü faydaları ve sağlık açısından farklı bir önemi bulunan sakız için faydalarızararları.com adresine gelerek her türlü bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür.

Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 23.01.2018 tarihinde yazdırılmıştır.