Facebook'un Gizli Deneyi

Facebook bir kez daha eleştiri oklarını üzerine çekmeyi başardı. Facebook haberler kısmında öne çıkan şiddet içerikli ve duygusallığa maruz kalan kullanıcılarında paylaşımlarının bu yönde olduğuna dikFacebook bir kez daha eleştiri oklarını üzerine çekmeyi başardı. Kullanıcıların bilgilerini, kullanıcıdan izinsiz kullanmasıyla daha önce de gündeme gelen Facebook yine bir psikolojik deneye kullanıcı verilerini tabi tuttu. ABD basınında yer alan bilgilere göre kullanıcıların profillerinde ki paylaşımların zamanlarıyla oynanıp negatif paylaşımları üstte çıkardı ve haberler kısmında öne çıkan şiddet içerikli ve duygusallığa maruz kalan kullanıcılarında paylaşımlarının bu yönde olduğuna dikkat çekti.

Deney sonuca ulaştı ulaşmasına fakat yaklaşık 700 bin kişinin hesabını kullanmasından dolayı birçok mecra tarafından eleştirildi. Facebook kullanım sözleşmesinde bu maddenin yer aldığını savunmasına karşın etik olmayan bu davranışla güven kaybı yaşadı.

Facebook elbette ki paylaşımların içeriğini değiştirmedi. Yaptığı sadece kendi özel algoritmasıyla deney grubu kullanıcıların paylaştıkları yaşam sevinci veya mutluluk içeren paylaşımları geri planda bırakıp, mutsuzluk, hüzün ve acıyı anımsatan içerikleri öncelik olarak gösterdi. Bu sayede acı ve hüznü gören kullanıcılarında paylaşımları bu yönde oldu. Tamamen yasal içerikle yapıldığı savunulan bu deney aslında internet üzerinden kabul ettiğimiz kullanım koşullarıyla nelere izin verebileceğimizi bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: http://www.333haber.com

Dünya'nın Haberleri Bu kentte sitesinden 20.10.2018 tarihinde yazdırılmıştır.