haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

İtalya?nın Kalbi Aslında Sicilya Adası?dır?

31.01.2016 00:00:00

Bir İtalyan eğer Sicilyalı ise size asla ?ben İtalya?nım? demez. Hatta üzerine basa basa övünerek söyler Sicilyalı olduğunu. Aslında Sicilya görülmeden, İtalya da tam anlaşılmaz.

1948 yılında özel statü ile yönetilme hakkını, İtalyan Cumhuriyeti Anayasası’ndan alan bu orta büyüklükteki ada, ülkenin diğer 20 özerk bölgesinden de farklı haklara sahip bulunuyor. Sicilya Özerk Bölgesi’nin başkenti ise meşhur Palermo şehri, ikinci en büyük şehri ise Catania.

Aslında Sicilya adasını bu kadar özel yapan ilk mafya ailesinin bu adadan çıkmış olması ve “mafia” kelimesinin burada kullanılması. Hemen tahmin edebileceğiniz gibi bu aile adada bulunan küçük Corleone kasabasında yaşamış. Ancak Sicilya’lılar bu özellikle bugün pek de gurur duymuyorlar ve mafyanın tüm dünyaya yayıldığını, adalarının tatil için artık çok güvenli olduğunu söylüyorlar.

Sicilya’nın mevsimi her ne kadar Nisan-Ekim ayları arasında olsa da asıl turistler Haziran-Eylül arasında geliyorlar. Ancak Akdeniz’e tatil yapanlar bilirler aslında güneşin fazla yakıcılığından da korunarak denize girmek için en iyi mevsim Eylül-Ekim ayları oluyor. Eğer isterseniz kış aylarında 3300 metre yüksekliğinde ve halen faal bulunan Etna Yanardağı’nın yamaçlarında bulunan iki adet kayak tesisinde kayak da yapabilirsiniz. Yine Etna’ya özgü şarap tadım, bal ve zeytinyağı turları da turistlerin yaz aylarında gözdesi oluyor.

Hala faal olduğu için Etna’ya 1800 metreye kadar otobüslerle 2500 metreye kadar ise teleferikle tırmanılabiliyor ve bundan sonra hafif sarsıntılar hissedilmeye başlanıyor. Bu da seyahatinize özel bir heyecan katıyor. Etna, adadaki tek volkanik dağ değil, Stromboli, Pantellaria, Ferdinandea gibi bazısı aktif volkanik dağlar, aslında volkanik bir adada olduğunuzu da size unutturmuyor.

Palermo, Sicilya’nın en kalabalık şehri. Arap ve Roma mimarisinin iç içe geçtiği şehirde Utanç Çeşmesi, Palermo Katedrali, Capuchin Yeraltı Mezarlığı İskelet Müzesi, Norman Sarayı ve tabii ki çamaşır asılı balkonları mutlaka görülmesi ve fotoğraflanması gereken yerler. Taksi veya şehir içi toplu taşım araçlarını kullanabileceğiniz gibi, Palermo’da bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Sicilya’nın jet sosyetenin ve Hollywood yıldızlarının yeni gözdesi Taormina Şehri ise, dar ara sokakları ve hediyelik eşya mağazaları ile sizi büyülüyor. Corso Umberto caddesi, dünyaca ünlü markaların şık mağazaları ile dolu. Sahil ise görülmeye değer.

Eğer daha sakin kasabalar arıyorsanız, Ortygie, Syracusa, Monreal ve Cefalu otantik balıkçı restoranları, ev yapımı şarapları ve sahilleri ile çok ilginizi çekebilir.

Adada Godfather 3 filminin çekildiği mekânları görmek isterseniz, özel turistik turlara katılabilirsiniz. Sicilya gezisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz eğer uçakbiletiniz adresini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca İtalyan’nın güneyine inildikçe özellikle Napoli’den sonra gerçek pizzaya ulaşacağınızı biliyorsanız, size son tavsiyemiz; ev yapımı şarap eşliğinde “adada kaldığınız her gün bir öğünde mutlaka pizza yiyin” olacak.