haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
  • Pazar 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Sigara Ömürden 11 Dk Çalıyor

12.02.2016 00:00:00

Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye´de ise 100 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor.

 

Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye´de ise 100 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Gerekli önlemler alınmazsa bu rakamın önümüzdeki 20 yıl içinde 10 milyona çıkması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise dünyanın en büyük sağlık sorunu ilan ettiği sigaranın 4 binden fazla zehirli maddeyi içerdiğini belirten Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Baykal Ertürk, sigara hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

İçilen her sigara insan ömründen 11 dakika götürüyor. Dünyada ise her 8 saniyede bir kişi hayata veda ediyor. Vücutta kanserin oluşmasına zemin hazırlayan sigara; kalp ve damar hastalıklarından kangrene, solunum yolu rahatsızlıklarından düşüklere, mide rahatsızlıklarından cilt problemlerine kadar birçok hastalığa neden oluyor. Sigara tüketimini bir hastalık olarak kabul etmek ve buna göre önlem almak gerekiyor. Öte yandan bağımlılık yaratan nikotin, tansiyonu yükseltmesinin yanı sıra kalp atışlarını hızlandırıyor ve kanın pıhtılaşmasını da neden oluyor. Dumanındaki karbon monoksit gazı ise kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltıyor.

4 SAAT DUMANA MARUZ KALMAK 10 SİGARA İÇMEKLE AYNI

Sigara içmeyen ancak sürekli sigara içilen ortamda bulunan kişiler de 3 bin 700 kimyasal maddeye maruz kalıyor. Akciğerleri tam gelişmemiş olan çocuklar için ise ortaya çıkabilecek riskler çok daha fazladır. Yetişkinlerden çok daha hızlı nefes alıp veren çocuklar pasif içici durumunda kaldıklarında boğaz enfeksiyonları ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma oranları oldukça yüksektir. Çocuklarda görülen kanserin yüzde 15´i babanın sigara içmesinden kaynaklanıyor. Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinde ise yüzde 10-15 eksik kilo ya da zeka geriliği görülüyor. Unutmamak gerekiyor ki sigara içenler ile kapalı bir yerde 4 saat kalan biri 10 adet sigara içmiş kadar zarar görüyor. 

AKCİĞER KANSERLERİNİN NEDENİ

Sigara, solunum yollarındaki koruyucu yapıyı bozarak akciğerleri tüm risklere açık hale getiriyor. Bu nedenle sigaradan çekiden her nefesle tüm kimyasal maddeler akciğere ulaşılıyor. Bu nedenle sigara, akciğer hastalıklarının başlıca sebebidir. Akciğer kanserlerinin yüzde 90´ı sigara ile alakalıdır. Damar sertliğine neden olan ve koroner arter hastalığı gelişiminde ise en önemli risk faktörlerinden olan sigara, kalbin oksijen tüketimini arttırırken damarlarda büzülmelere neden olur.

SİGARAYI BIRAKANLARDA VÜCUTTA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER

20 DAKİKA SONRA: Tansiyon ve nabız normal düzeye iner

8 SAAT SONRA: Kandaki oksijen düzeyi normale yaklaşır

24 SAAT SONRA: Kalp enfarktüsü tehlikesi azalmaya başlar

48 SAAT SONRA: Sinir uçları kendini yenilemeye başlar

2 HAFTA-3 AY ARASI: Dolaşım dengesi düzelir, yürümek daha kolaylaşır. Akciğer fonksiyonu yüzde 30 oranında iyileşir

1 AY-9 AY: Öksürük krizleri, yorgunluk, bitkinlik ve kısa kısa nefes almalar azalır. Akciğer bir ölçüde temizlenir ve enfeksiyon tehlikesi de çok azdır.

1YIL SONRA: Koroner kalp hastalığı risk yüzde 30 azalır.

5 YIL SONRA: Akciğer kanseri ve kalp enfarktüsü riski yüzde 30 azalır, nefes ve yemek borusu ile mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

10 YIL SONRA: Akciğer kanseri yüzde 50-100 oranında azalır.

15 YIL SONRA: Koroner kalp hastalığı riski hemen hemen sigara içmeyenler kadar olur.