Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar


  • Pazar 24 ° / 11 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 23 ° / 13 ° Sağanak
  • Salı 21 ° / 12 ° Fırtına
Spor

Tranzonspor transfere başladı

Mehmet Baykan, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne atandı

Haziran Ayına Transferler Damga Vurdu

Haberleri

Saç Dökülmesine Çözüm Saç Ekimi

16.11.2015 00:00:00

Saç ekimi 90?lı yıllarda popüler olmuş ve insanların dikkatini hemen çekmişti ancak uygulama kulağa geldiği gibi hoş değildi .

Çoğumuz saçlarımızı yüzümüz gibi bizim kişiliğimizle bütünleştirir ve olmazsa olmazlarımızdan biri olarak görür. Her ne kadar saçlarımızı korusak da bazen saçlarımız gereğinden fazla dökülebilir. Araştırmalara göre günde yüz tel saçtan fazla saç dökülmesi aşırı dökülme olarak kabul edilir yani saçlarınız günde 100 telden fazla dökülüyorsa saç dökülmesi probleminiz vardır. Peki saçlarımız neden dökülür? Saçlarımızın dökülmesinin beş temel sebebi vardır;

-       D vitamini eksikliği: İhtiyacımız olan besinleri almıyorsak veya güneşten uzun zamanlar uzak kalıyorsak vücudumuzda D vitamini eksikliği başgöstermeyebaşlar.

-       Hormonal dengesizlik: Otuz yaşını aşmış herkeste görülmesi normaldir. Kadınlarda menapoz dönemi ve sonrasında da hormonal bozukluklar baş gösterir.

-       Yoğun stresli yaşam: Stres ani saç dökülmesinin sebebidir. Psikiyatrik tedavi veya meditasyon gibi çeşitli alternatif yollarla stresten kurtulmamız saç dökülmesi problemin çözümleri arasındadır.

-       Yaşlanma: Yaşlanan organizmalar dayanıksızlaşırlar saçta bir organik parçamız olduğundan biz yaşlandıkça oda zayıflaşır. Genetik yapıya göre saç dökülmesinin hızı yaşlandıkça farklılıklar gösterebilir.

-       Hastalıklar: Saçkıran, saç derisinde sedef gibi hastalılarda saç dökülmesine sebep olur.

Saçlarımız öyle ya da böyle dökülür. Saçlarınız dökülüyorsa çeşitli tıbbı veya alternatif tedavi yöntemleri kullanarak saçlarınızın dökülmesini durdurabilir veya yavaşlatabilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemleri saçlarınızı geri getirmez sadece dökülmelerini önler veya yavaşlatır. Peki ya saçlarınız zaten yeterince döküldüyse ve saçlarınızı geri kazanmak istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Saç ekimi bu soruya verilebilecek en doğru cevaptır.

Saç ekimi 90’lı yıllarda popüler olmuş ve insanların dikkatini hemen çekmişti ancak uygulama kulağa geldiği gibi hoş değildi ve ilkeldi insanların kafa derilerine 2000 kök enjekte edilecekse bu işlemi 2000 defa yapmak gerekiyordu ve kafa derisinde işlemden sonra şişmeler görülüyordu. Sonuçlarda pek tatmin edici değildi. Bu yüzden 90’lı yılların sonuna doğru tedavi yöntemi olarak görülmemeye başlandı ve insanların sonuçlarından tatmin olmamaları saç ekimi yerine başka alternatif yollar aramalarına sebep oldu. Günümüzde saç ekimi ilk zamanlarındaki gibi sancılı bir süreç değil. Gelişen teknoloji ve biriken tecrübeyle artık kaybettiğimiz saçlarımızı geri kazanmamızın en etkili yolu olarak görülüyor.

Eğer sizde kaybettiğiniz saçlarınızı eri kazanmak istiyorsanız alanında uzman bir doktorun kliniğine gidip saç ekimi işlemine başlayabilirsiniz. Saç ekimi donör alanından alınan köklerin saç ekimi gerçekleştirilecek bölgeye nakledilmesinden ibarettir. Zorlu bir süreç değildir ancak saç ekimi sonrası saçlarınıza iyi bakmanız doktorunuz tarafından önerilir şayet yeni ekilen saç kökleriniz çok hassas olmaktadırlar. Saç ekimi öncesi uzun hazırlıklar yapıldığı gibi saç ekimi sonrası hastanın titiz ve dikkatli davranması gerekir. Daha önce bahsettiğimiz saç dökülmesinin beş temel sebebi özellikle seanstan hemen sonra yeni ektirdiğiniz saçlarınızın da dökülmesine sebep olabilir. Tahmin edilmesi güçtür ancak terlemekte ilk zamanlarda saç ekiminin verimini düşürür. Ancak belirli bir süre zarfında dikkatli davrandıktan sonra yeniden eski saçlarınızla yaşadığınız hayatınıza geri dönebilirsiniz.