haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Pazartesi 20 °C / 15 °C Güneşli
  • Salı 20 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 18 °C / 13 °C Parçalı bulutlu
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Kaçak sigaraya savaş açıldı

22.07.2015 00:00:00

Türkiye genelinde kaçak sigara oranı yüzde 20´lerden 16,4 seviyesine geriledi.

 2014 yılında devlet tarafından atılan somut adımlardan sonra, Türkiye genelinde kaçak sigara oranı yüzde 20´lerden 16,4 seviyesine geriledi. Bu olumlu gelişmeye rağmen, kaçak sigara nedeniyle Türkiye her yıl 6 milyar TL vergi geliri kaybına uğruyor. Başka bir deyişle yasadışı sigara her yıl bir Boğaz Köprüsü yatırımına eşdeğer vergi kaybına neden oluyor.

“İstanbullular için büyük tehdit oluşturuyor”

Yapılan araştırmalara göre İstanbul, hacimsel olarak kaçak sigara ticaretinin en çok yapıldığı il. Kaçak sigara nedeniyle milyarlarca liralık vergi kaybının yanı sıra, esnafın çok ciddi gelir kaybına uğradığı da biliniyor. İstanbul´da kaçak sigaralar, genellikle metrobüs durakları, pazar yerleri ve işlek caddeler gibi halka açık yerlerde denetimsiz olarak satılıyor. Hangi koşullarda üretilip depolandığı belli olmayan kaçak sigaralar, İstanbullular için büyük tehdit oluşturuyor. Halk sağlığını korumaya yönelik politikalara da zarar veriyor.

Son dönemlerde ‘tütüncü tabelası´ altında açılan yasadışı kıyılmış tütün satan dükkânların da sayısı hızla artıyor. Araştırmalara göre sayıları yurt genelinde 4500´e ulaşan bu satış noktalardan muhteviyatı belli olmayan tütün alan vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekiyor.

“Kaçak sigara yasal istihdamı tehdit ediyor”

Kaçak sigaradan gelir kaybeden sadece devletimiz değil. Kaçak sigaranın yasal istihdamı tehdit ettiği artık aşikâr.  Yıllardır esnafımızın yüzünü bir türlü güldürmeyen kaçak sigara sorunu, binlerce ailenin geçim kaynağının azalmasına neden oluyor. Zira dürüst esnafımız, kapıların önünde, tablalarda çok ucuza satılan ve üzerinde sağlık uyarısı bile bulunmayan kaçak ürünlerle rekabet etmekte zorlanıyor. Bu kapsamda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından başlatılan “Dikkat! Bilmediğin Gerçekler Var!” kampanyası kamuoyu nezdinde büyük ilgi gördü. Kampanya süresince kullanılan bilgilendirme afişleri, posterler ve benzeri materyaller ile toplumun kaçakçılık konusundaki farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

“ALO 136 İhbar Hattı”

Kaçak sigara ile mücadele kolay değil. Hem uzun vadeli hem çok yönlü adımların atılmasını gerektiriyor. Vatandaşlarımızın kaçak ile mücadelede yetkililere destek olması çok önemli. Bu kapsamda, hem esnafı korumak hem devletin vergi kaybını engellemek, hem kaçak sigara yakalattırarak ikramiye kazanmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından aktif hale getirilen Ücretsiz ALO 136 Kaçakçılık İhbar Hattı´nı kullanmak önemli.