haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Domatesin Hayati Faydaları

2.05.2015 00:00:00

Domatesin faydalarından biride antioksidan gıda ürünleri içerisinde en güçlü ihtivaya sahip olanlardandır. Bu nedenle tam bir kalp ve damar dostudur.

Domates gerek Türk mutfağının gerekse dünya mutfaklarının vazgeçilmez öğelerinden biridir. Bunda elbette ki insanların damaklarında önemli bir yere sahip olmalarının yanında bir şifa kaynağı olması da etkili olmaktadır. Eski çağlardan beri pek çok derde derman olduğu bilinen domatesin mutfaklarda kendisine derin bir yer edinmesi, birçok dengeyi de sağlayan bir durumdur.

 

Kadınların mutfağından eksik olmamasını istediği ürünlerin başında yer alan domates, lezzetinin yanında mucizevî yapısıyla da insanlara hizmet vermektedir. Elbette ki yaratılan tüm gıda ürünleri birtakım amaçlara hizmet etmektedir ve şifa kaynağı olmaktadır. Ancak bunlar arasında domatese özel bir yer ayırmak gerekmektedir. Çünkü domatesin faydaları sayfalara sığamayacak kadar çoktur.

 

1- Kalp ve Damar Sorunları: Domates, antioksidan gıda ürünleri içerisinde en güçlü ihtivaya sahip olanlardandır. Bu nedenle tam bir kalp ve damar dostudur. Bilindiği üzere antioksidan yapıya sahip gıdalar kanı temizleme özelliği sergilerler. Kanın içerisinde dolaştığı ve pompalandığı organlar ve uzuvlar ise kalp ve damarlardır. Yani kanın asıl mekânı, kalp ve damarlardır. Kalp ve damar hastalıklarının en temel nedenleri ise kan kaynaklıdır. Kanın temiz olması, kalp ve damarı rahatlatmaktadır. Bu bakımdan antioksidan yapısıyla kanı temizleyen domates, kalbe ve damarlara da sağlık katar. Ayrıca domates, içeriğindeki kırmızı pigmentler vasıtasıyla vücudun kan üretimini de destekler.  

 

2- Kansere Karşı Tedbir: Domatesin antioksidan yapısından bahsetmiştik. Vücuttaki kanın temizlenmesi, kalp ve damarların sağlıklı tutulması ise kanser riskini azaltan etkenlerdir. Kanser kendisine çoğu zaman sağlıksız vücutları seçer; böylece güçlü bir karşı koymayla karşılaşmaz. Oysa antioksidan alımının çok olduğu vücutlar sağlıklı vücutlardır. Dolayısıyla domatesi bol tüketen vücutlar kansere karşı direnç kazanmaktadır. Araştırmalar özellikle prostat kanseri ve akciğer kanseri üzerinde domatesin ciddi bir önleyici kimliği sergilediğini belirtmektedir.

 

3- Kemik Sağlığı ve Kalsiyum Eksikliği: Kemik sağlığı denince akla ilk olarak kalsiyum minerali gelecektir. Çünkü kemiklerin oluşumu büyük oranda kalsiyuma bağlıdır. Ayrıca kalsiyumun yetersiz alınması kemiksileri, dişlerin ve eklemlerin de sağlıksız olmasına sebep olmaktadır. Domatesin içerdiği kalsiyum ise pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Yapısı itibariyle bir kalsiyum deposu olacağı düşünülmeyen domates, en güçlü kalsiyum kaynaklarından biridir. Ayrıca içerdiği likopen maddesi de domatesin kemiklere olan faydalarını arttırmaktadır. Bu bakımdan herkesin domates tüketmesi önem arz etmektedir. Özellikle de gelişme çağındaki çocukların ve menopoz öncesi dönemdeki kadınların bu konuya dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

 

Domatesin faydalarının sayılmasının pek de kolay olmadığını belirtmiştik. Ancak en belirgin faydalar olarak üç başlığı sıralamamız mümkündür. Ayrıca belirtmek gerekirse domates A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan sorunlar için de domates kullanımı önemlidir. Potasyum, magnezyum, demir ve fosfor mineralleri de domatesi önemli kılan etkenler arasındadır. Daha detaylı bilgi almak için faydalarizararlari adresimizde yer alan yazılarımızı inceleyebilirsiniz.